Wydawca treści
Miejsca na ogniska
Istnieje możliwość organizacji ogniska. Miejsca, w których, na terenie Nadleśnictwa Turek, dopuszcza się palenie ognisk w celach rekreacyjnych:
I Ogólnie dostępne
1. L-ctwo Uniejów, oddz. 276g - pod wiatą turystyczną na „Ścieżce Zieleń”,
2. L-ctwo Zdrojki, oddz. 150m - w miejscu postoju,
II Dla uczestników uzgodnionych zajęć edukacyjnych z pracownikiem nadleśnictwa
1. L-ctwo Zdrojki, oddz. 150o - przy siedzibie nadleśnictwa
2. L-ctwo Linne, oddz. 204m - przy leśniczówce
3. L-ctwo Brudzew, oddz. 11j - przy leśniczówce
4. L-ctwo Krwony, oddz. 75h - pod wiatą turystyczną przy Zbiorniku Bogdałów
oraz miejsca wymienione w pkt. I
Warunki organizacji imprez lub zajęć edukacyjnych z ogniskiem:
1. Na organizację spotkania bądź zajęć edukacyjnych z ogniskiem, każdorazowo wymagana jest zgoda, wydawana przez upoważnionego pracownika nadleśnictwa właściwego do spraw zagospodarowania turystycznego. Organizator dokonuje zgłoszenia na formularzu stanowiącym Załącznik nr 2 do niniejszego zarządzenia, nie później niż 3 dni przed planowanym terminem organizacji ogniska. Wypełniony formularz należy przekazać osobiście do siedziby Nadleśnictwa Turek lub przesłać w wersji elektronicznej na adres turek@poznan.lasy.gov.pl.
2. Palące się ognisko nie może pozostawać bez dozoru. Po zakończeniu ogniska organizator zobowiązany jest do jego dokładnego zgaszenia w sposób uniemożliwiający podniesienie się ognia oraz do uprzątnięcia udostępnionego miejsca i zabrania ze sobą wszelkich odpadów i pozostałości.
3. Wysokość płomieni palącego się ogniska nie powinna przekraczać 1,5 metra.
4. Po zakończeniu ogniska organizator zobowiązany jest do zgłoszenia (najpóźniej do dnia następnego do godz. 12:00) gotowości do odbioru udostępnionego miejsca (nie dotyczy miejsc dla uczestników uzgodnionych zajęć edukacyjnych z pracownikiem nadleśnictwa).
- Leśnictwo Uniejów – Witold Ochapski, tel. 606 942 996
- Leśnictwo Zdrojki - Grzegorz Paczkowski, tel. 602 436 003
5. Niezastosowanie się do zapisów w pkt. 2 – 4 będzie skutkowało odmową wydania kolejnych zgód na organizację ognisk.
6. Za szkody wyrządzone osobom lub w mieniu odpowiada organizator.
7. Organizator wyraża zgodę na przetwarzanie danych osobowych w zakresie niezbędnym do wydania zezwolenia.
8. W przypadku korzystania z drewna udostępnionego przez nadleśnictwo, organizator ponosi opłatę za 0,3 mp drewna w wysokości 61,50 zł. brutto.
9. Parkowanie pojazdów (dopuszczalne w miejscach do tego wyznaczonych) - bezpłatnie; na własną odpowiedzialność uczestników.
Najnowsze aktualności
Zanocuj w lesie
Zanocuj w lesie
Nadleśnictwo Turek zaprasza miłośników bushcraftu, surwiwalu oraz wszystkich tych, którzy chcą zanocować w lesie zupełnie „na dziko”, do obcowania z naturą w naszych lasach na terenie leśnictw Krwony, Cisew i Zdrojki.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android)
lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iOS)
Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (załącznik nr 1 – dostępny na dole strony);
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, drewno należy przynieść ze sobą; miejsce na wyznaczonym obszarze, w którym dopuszcza się palenie ogniska to miejsce postojowe w oddz. 150 m Leśnictwa Zdrojki (drewno nie jest dostępne);
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem;
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze; na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu; link do mapy:
https://lasy.maps.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=317dd0d4060b498bb2b0e8fa93c0a88d
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków,
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin; na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! informacje nt. planowanych terminów polowań zbiorowych można uzyskać we właściwych urzędach gmin; na terenach objętych programem znajdują się obwody łowieckie nr: 369, 370, 374; granice obwodów łowieckich widoczne są na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy (z menu wybierz - mapy BDL – mapa łowiectwa);
- jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa; zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (załącznik nr 3 – dostępny na dole strony) oraz przesłanie go na adres turek@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu; pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Anna Cicha, anna.cicha@poznan.lasy.gov.pl, tel. 604 489 567 (preferowany jest kontakt mailowy).
Nadleśnictwo Turek przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W celu poznania waszych wrażeń i spostrzeżeń odnośnie programu prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (link poniżej):
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl