Wydawca treści
Nasze lasy
Nadleśnictwo Turek położone jest w centralnej części Polski, na obszarze Nizin Środkowopolskich w rejonie Wysoczyzny Tureckiej. Zasięgiem administracyjnym obejmuje powiat turecki – woj. wielkopolskie, gminę Uniejów z powiatu poddębickiego, woj. łódzkiego, oraz skrawek gminy Świnice Warckie z powiatu Łęczyckiego.
Zasięg terytorialny Nadleśnictwa obejmuje 1 061,65 km2.
Grunty Nadleśnictwa zajmują powierzchnię 15 049,18 ha (Lasy te składają się z 292 kompleksów leśnych), podzielone są na dwa obrębyleśne: Linne i Turek oraz na dwanaście leśnictw. Średnia lesistość terenu wynosi 23,3 %.
Nadleśnictwo sprawuje nadzór nad lasami innych własności osób fizycznych i prawnych
(poza Skarbem Państwa) na podstawie porozumień ze starostami tureckim i poddębickim.
Porozumienia zlecają nadzór i określają jego zakres.
Nadzór sprawowany jest na podstawie aktualnych uproszczonych planów urządzenia lasu
na powierzchni 8656,6 ha.
Dominującymi typami siedliskowymi w Nadleśnictwie są BMśw- 29,51% ; Bśw- 28,81% ; oraz LMśw- 22.56%.
Siedliska borowe zajmują 63,37 % powierzchni leśnej natpmiast siedliska lasowe i olsy 36,63%
Przyjmując za kryteria warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują:
suche (Bs) 1,86%
świeże (Bśw, BMśw, LMśw, Lśw) 84,84%
wilgotne (Bw, BMw, LMw, Lw) 10.67%
bagienne (BMb, Lmb, Ol, Olj, Lł) 2,63 %
Najnowsze aktualności
Zanocuj w lesie
Zanocuj w lesie
Nadleśnictwo Turek zaprasza miłośników bushcraftu, surwiwalu oraz wszystkich tych, którzy chcą zanocować w lesie zupełnie „na dziko”, do obcowania z naturą w naszych lasach na terenie leśnictw Krwony, Cisew i Zdrojki.
Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy
oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android)
lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iOS)
Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.
Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:
- regulaminem korzystania z obszaru (załącznik nr 1 – dostępny na dole strony);
- informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, drewno należy przynieść ze sobą; miejsce na wyznaczonym obszarze, w którym dopuszcza się palenie ogniska to miejsce postojowe w oddz. 150 m Leśnictwa Zdrojki (drewno nie jest dostępne);
- mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/ przed wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem;
- zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo
- z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze; na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu; link do mapy:
https://lasy.maps.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=317dd0d4060b498bb2b0e8fa93c0a88d
- z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków,
- w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin; na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu! informacje nt. planowanych terminów polowań zbiorowych można uzyskać we właściwych urzędach gmin; na terenach objętych programem znajdują się obwody łowieckie nr: 369, 370, 374; granice obwodów łowieckich widoczne są na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy (z menu wybierz - mapy BDL – mapa łowiectwa);
- jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa; zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (załącznik nr 3 – dostępny na dole strony) oraz przesłanie go na adres turek@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu; pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.
Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Anna Cicha, anna.cicha@poznan.lasy.gov.pl, tel. 604 489 567 (preferowany jest kontakt mailowy).
Nadleśnictwo Turek przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.
W celu poznania waszych wrażeń i spostrzeżeń odnośnie programu prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (link poniżej):
http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl