Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosna zbliża się wielkimi krokami!

Wiosna zbliża się wielkimi krokami!

To właśnie kwiaty tej rośliny jako pierwszy zwiastują wiosnę. W Nadleśnictwie Turek jest kilka stanowisk, gdzie możemy podziwiać tę piękną, ale i niebezpieczną roślinę.

Gdzie można znaleźć wawrzynka wilczełyko w turkowskich lasach?

Najprościej zaobserwować go w leśnictwie Wyszyna, gdzie jego stanowisko zostało ustanowione pomnikiem przyrody! Wawrzynek rośnie w lasach liściastych oraz mieszanych, jest rośliną objętą ochroną gatunkową. Sądząc po pączkach kwiatowych, wiosna nadchodzi dużymi krokami - można usłyszeć od miejscowych leśników.

Niewątpliwym atutem wawrzynka jest jego intensywny zapach i wyrazista barwa kwiatów, w różnych odcieniach fioletu i różu. Kwiaty rozwijają się na zupełnie nagich pędach. W okresie czerwca-lipca kwiatostany przekwitają, wytwarzają się czerwone owoce, które co ważne są trujące dla ludzi. Właśnie z tą cechą wawrzynka wiążę się legenda, jakoby roślina ta była wykorzystywana przez żebraków, dla wzbudzenia litości wśród potencjalnych dobroczyńców. Kora wawrzynka wywołuje silną reakcję na skórze w postaci obrzęków i bąbli.

Wawrzynek to bardzo ciekawy krzew zaczyna kwitnąć w lutym/marcu, co jest wyjątkowe na tle większości polskich roślin. Wyjątkowe pod tym względem są oczywiście geofity, rośliny kwitnące i owocujące przed rozwojem liści na drzewach i krzewach. Wiosna dla tych leśnych sprinterów to wyścig, od którego zależy czy zdążą się rozwinąć, zakwitnąć i wydać plon. Z chwilą rozwinięcia się liści w koronach drzew, tym samym pogorszeniem się warunków świetlnych w dnie lasu, pędy nadziemne geofitów giną. Cały okres wegetacyjny geofitów musi zmieścić się w bardzo krótkim czasie, dlatego nazwaliśmy ten rodzaj roślin "leśnymi sprinterami" - w naszej strefie klimatycznej rośliny te można znaleźć przede wszystkim w lasach liściastych. Wśród najbardziej rozpoznawalnych geofitów znajdziemy śnieżyczkę przebiśnieg, zawilca gajowego, ziarnopłon wiosenny, czosnek niedźwiedzi, kokorycz pustą, złoć żółtą czy podbiał pospolity. Pierwsza połowa lutego to zbyt wcześnie na podziwianie geofitów w fazie kwitnienia, jednak kwitnący wawrzynek może zapowiadać eksplozje barw, przepięknych pierwszych wiosennych kwiatów. -dodaje Beata Kątna specjalista ds. ochrony przyrody i edukacji leśnej w Nadleśnictwie Turek.

Ciekawostki dotyczące wawrzynka wilczełyko:

Zjedzenie owoców może wywołać bóle żołądka, mdłości, czy biegunkę. Ponadto cała roślina jest trująca. Zjedzenie kilku owoców może spowodować śmierć. Owoce i liście zawierają glikozyd dafninę i mezereinę. Gatunek objęty ochroną częściową, a przed 2014 roku był objęty ochroną ścisłą. Owoce zjadane chętnie przez m.in. dzwońca zwyczajnego, jarząbka zwyczajnego, grubodzioba zwyczajnego i piegżę.