Asset Publisher Asset Publisher

Geościeżka TUR de LAS

Nadleśnictwo Turek oraz Stowarzyszenie Geocaching Warszawa przedstawiają geościeżkę turystyczno-edukacyjną "Tur de Las".

Ścieżka prowadzi przez zielone tureckie lasy i przybliża najważniejsze zagadnienia z zakresu ekologii, takie jak: zmiany klimatu i adaptacja do nich, ochrona powietrza i gleby, gospodarka odpadami, bioróżnorodność czy ochrona mokradeł.

Geocaching to międzynarodowa gra terenowa, w której twoim zadaniem jest odnajdywanie przy użyciu smartfona (i technologii GPS) skrytek, zwanych „keszami” (ang. „cache”, „geocache”). Każdy kesz zawiera logbook, czyli swego rodzaju dziennik odwiedzin, w którym należy wpisać swojego nicka, potwierdzając fakt jego znalezienia. I choć w grze chodzi przede wszystkim o poszukiwanie skrytek, to przy niejako przy okazji trafia się w nowe miejsca i można dowiedzieć się czegoś nowego.

Aby poznać dokładne lokalizacje keszy z serii „Tur de Las”, trzeba sprawdzić swoją wiedzę z zakresu ochrony środowiska i odpowiedzieć wcześniej na proste pytania. Spacer po lesie i poszukiwania umilą pamiątkowe pieczątki, a także tematyczne „drewniaczki”, czyli drewniane monety kolekcjonowane przez geokeszerów.

Cieszmy się lasem, jednocześnie ucząc się, jak o niego dbać!

Więcej informacji o geocachingu i tym, jak zacząć zabawę można znaleźć na stronie Nadleśnictwa (link: https://turek.poznan.lasy.gov.pl/geocaching) oraz w materiałach szkoleniowych przygotowanych przez Stowarzyszenie Geocaching Warszawa (link: https://geocachingwarszawa.org/instrukcje/geoinstrukcja.pdf )