Wydawca treści
Sarna - Łąka śródleśna
Sarna i łąka śródleśna
Sarna europejska (Capreolus capreolus)
Sarna jest najliczniejszym w Polsce przedstawicielem rodziny jeleniowatych. Samiec (rogacz, kozioł) osiąga w kłębie do 90 cm wysokości, wagę do 25 kg. Samica (koza) jest nieznacznie mniejsza. Rodzi 1 do 3 młodych (koźlęta). Poroże samca o wysokości do 25 cm jest corocznie zrzucane i odbudowywane. Jest typowym roślinożercą, zjada chętnie świeżą trawę, zioła, liście, grzyby, owoce.
Młode przez kilka dni po urodzeniu nie mają żadnego zapachu. Nie wyczuje ich żaden drapieżnik. W razie niebezpieczeństwa matka zostawia samego koźlaka i oddala się od niego. Dlatego kiedy znajdziemy młode koźlę nie należy go dotykać ani zabierać ze sobą. Matka prawie na pewno do niego wróci.
Populacja sarny na terenie nadleśnictwa Turek szacowana jest na ponad 2000 sztuk
Łąki są nieodłącznym składnikiem krajobrazu terenów nadwarciańskich, te położone w środku lasu mają swój niepowtarzalny charakter. Ukształtowanie terenu obfituje w liczne podmokłe zagłębienia. Całe uroczysko Zieleń swą wartość przyrodniczą zawdzięcza przepływającej tu rzece. Wpływ wody na szatę roślinną najłatwiej jest zaobserwować na łące. Niżej położone zagłębienia porastają turzyce i sitowia, pozostałą część trawy i rośliny zielne. W zależności od pory roku spotkamy tu mnóstwo roślin dwuliściennych, np.: jaskry, rdesty, koniczyny, pięciorniki, przytulie, babki, szczaw. Wiosną spotkamy żółto kwitnącą knieć błotną, a przez całe lato niezapominajki. Łąki zamieszkują liczne płazy i gady znajdujące tu doskonałe miejsce dla rozrodu. Łąki stanowią też naturalną bazę żerową dla saren, zajęcy i wielu innych zwierząt. Są bardzo cenne przyrodniczo, ale wymagają corocznego koszenia, aby zapobiec sukcesji i zachować ich niepowtarzalny charakter.
Najnowsze aktualności
Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Turek
Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Turek
Jak kupić drewno w Nadleśnictwie? Być może nie wszyscy znają odpowiedź na to pytanie, właśnie z myślą o Tych osobach powstał poniższy poradnik.
Sprzedaż drewna w Lasach Państwowych regulowana jest zarządzeniami i decyzjami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, dostępnymi na stronie http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/
Sprzedaż detaliczna drewna odbywa się w siedzibach leśnictw w środy od 7:00 do 9:00 (za wyjątkiem leśnictwa Linne – wtorki od 7:00 do 9:00).
Drewno oferowane w sprzedaży detalicznej pozyskane jest kosztem nadleśnictwa lub kosztem kupującego – obowiązują dwa oddzielne cenniki.
Ceny w cenniku detalicznym dotyczą metrów sześciennych (m3), czyli samego drewna, bez wliczania kory i przestrzeni między wałkami w stosie. Metry sześcienne są potocznie zwane "kubikami”.
Uproszczony cennik detaliczny na drewno pozyskane kosztem nadleśnictwa
Uproszczony cennik detaliczny na drewno pozyskane samowyrobem
Do końca czerwca 2020 roku na drewno opałowe (S4) i gałęzie (M2) obowiązuje niższy podatek 8%.
Za drewno można zapłacić gotówką, kartą (w leśnictwach Linne, Uniejów, Grzymiszew, Wrząca, Imiełków) lub przelewem na konto PKO BP: 63 1020 2212 0000 5202 0405 1363.
Uwaga! Sprzedaż na faktury VAT odbywa się za pośrednictwem Specjalisty SL ds. sprzedaży drewna (tel. 604 486 985), po uprzednim kontakcie z leśniczym w celu wybrania odpowiednich stosów do zakupu.
Pomocy przy przeliczeniu „kubików” na metry przestrzenne (przydatne np. przy planowaniu transportu) udzielą Państwu leśniczowie. Nadleśnictwo Turek nie prowadzi usług związanych z transportem sprzedanego drewna, ale leśniczowie na pewno chętnie podpowiedzą jak to zorganizować.
Regulamin sprzedaży i szczegółowe cenniki znajdują się na naszej stronie:
https://turek.poznan.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.XszthMAwj4Z
Kontakt do leśniczych znajduje się na stronie nadleśnictwa:
https://turek.poznan.lasy.gov.pl/lesnictwa
Serdecznie zapraszamy.