Wydawca treści Wydawca treści

Sarna - Łąka śródleśna

Sarna i łąka śródleśna

Sarna europejska (Capreolus capreolus)

Sarna jest najliczniejszym w Polsce przedstawicielem rodziny jeleniowatych. Samiec (rogacz, kozioł) osiąga w kłębie do 90 cm wysokości, wagę do 25 kg. Samica (koza) jest nieznacznie mniejsza. Rodzi 1 do 3 młodych (koźlęta). Poroże samca o wysokości do 25 cm jest corocznie zrzucane i odbudowywane. Jest typowym roślinożercą, zjada chętnie świeżą trawę, zioła, liście, grzyby, owoce.

Młode przez kilka dni po urodzeniu nie mają żadnego zapachu. Nie wyczuje ich żaden drapieżnik. W razie niebezpieczeństwa matka zostawia samego koźlaka i oddala się od niego. Dlatego kiedy znajdziemy młode koźlę nie należy go dotykać ani zabierać ze sobą. Matka prawie na pewno do niego wróci.

Populacja sarny na terenie nadleśnictwa Turek szacowana jest na ponad 2000 sztuk

 

Łąki są nieodłącznym składnikiem krajobrazu terenów nadwarciańskich, te położone w środku lasu mają swój niepowtarzalny charakter. Ukształtowanie terenu obfituje w liczne podmokłe zagłębienia. Całe uroczysko Zieleń swą wartość przyrodniczą zawdzięcza przepływającej tu rzece. Wpływ wody na szatę roślinną najłatwiej jest zaobserwować na łące. Niżej położone zagłębienia porastają turzyce i sitowia, pozostałą część trawy i rośliny zielne. W zależności od pory roku spotkamy tu mnóstwo roślin dwuliściennych, np.: jaskry, rdesty, koniczyny, pięciorniki, przytulie, babki, szczaw. Wiosną spotkamy żółto kwitnącą knieć błotną, a przez całe lato niezapominajki. Łąki zamieszkują liczne płazy i gady znajdujące tu doskonałe miejsce dla rozrodu. Łąki stanowią też naturalną bazę żerową dla saren, zajęcy i wielu innych zwierząt. Są bardzo cenne przyrodniczo, ale wymagają corocznego koszenia, aby zapobiec sukcesji i zachować ich niepowtarzalny charakter. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Tegoroczna XIX edycja Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" cieszyła się wielkim zainteresowaniem

Organizatorem XIX Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" był Oddział PTTK Turek przy wsparciu Nadleśnictwa Turek, Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Turku, UGiM Tuliszków. Bezpieczeństwo uczestników rajdu nadzorowali druhowie z OSP Cisew, OSP Żuki oraz OSP Wietchinin.

Rajd cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Październikową niedzielę postanowili wspólnie spędzić całe rodziny, – gdzie najmłodsi mieli zaledwie kilka miesięcy, –  zorganizowane grupy szkolne oraz indywidualni turyści. W tym roku na starcie w szkółce leśnej Ruda spotkało się blisko 700 uczestników. Mieli do wyboru cztery trasy, tak aby każdy mógł dostosować dystans do własnych możliwości i oczekiwań. Pierwszą o długości 6 km dostosowaną do osób poruszających się na wózkach i kolejne rowerowe, liczące 15 km, 23 km lub 40 km.