Wydawca treści Wydawca treści

Sarna - Łąka śródleśna

Sarna i łąka śródleśna

Sarna europejska (Capreolus capreolus)

Sarna jest najliczniejszym w Polsce przedstawicielem rodziny jeleniowatych. Samiec (rogacz, kozioł) osiąga w kłębie do 90 cm wysokości, wagę do 25 kg. Samica (koza) jest nieznacznie mniejsza. Rodzi 1 do 3 młodych (koźlęta). Poroże samca o wysokości do 25 cm jest corocznie zrzucane i odbudowywane. Jest typowym roślinożercą, zjada chętnie świeżą trawę, zioła, liście, grzyby, owoce.

Młode przez kilka dni po urodzeniu nie mają żadnego zapachu. Nie wyczuje ich żaden drapieżnik. W razie niebezpieczeństwa matka zostawia samego koźlaka i oddala się od niego. Dlatego kiedy znajdziemy młode koźlę nie należy go dotykać ani zabierać ze sobą. Matka prawie na pewno do niego wróci.

Populacja sarny na terenie nadleśnictwa Turek szacowana jest na ponad 2000 sztuk

 

Łąki są nieodłącznym składnikiem krajobrazu terenów nadwarciańskich, te położone w środku lasu mają swój niepowtarzalny charakter. Ukształtowanie terenu obfituje w liczne podmokłe zagłębienia. Całe uroczysko Zieleń swą wartość przyrodniczą zawdzięcza przepływającej tu rzece. Wpływ wody na szatę roślinną najłatwiej jest zaobserwować na łące. Niżej położone zagłębienia porastają turzyce i sitowia, pozostałą część trawy i rośliny zielne. W zależności od pory roku spotkamy tu mnóstwo roślin dwuliściennych, np.: jaskry, rdesty, koniczyny, pięciorniki, przytulie, babki, szczaw. Wiosną spotkamy żółto kwitnącą knieć błotną, a przez całe lato niezapominajki. Łąki zamieszkują liczne płazy i gady znajdujące tu doskonałe miejsce dla rozrodu. Łąki stanowią też naturalną bazę żerową dla saren, zajęcy i wielu innych zwierząt. Są bardzo cenne przyrodniczo, ale wymagają corocznego koszenia, aby zapobiec sukcesji i zachować ich niepowtarzalny charakter. 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

,,PTAKI W OBIEKTYWIE NAJMŁODSZYCH" - KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

,,PTAKI W OBIEKTYWIE NAJMŁODSZYCH" - KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Nadleśnictwo Turek oraz Turkowska Grupa Lokalna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków ogłosiły konkurs fotograficzny skierowany do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu tureckiego. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody i wyróżnienia.

Dzięki konkursowi organizatorzy pragną zainteresować dzieci ptakami żyjącymi wokół nas, znaczeniem ptaków dla środowiska, ale także niezwykle istotnym zagadnieniem, jakim jest potrzeba ochrony ptaków. Ponadto to okazja do rozpowszechnienia wiedzy z zakresu dokarmiania ptaków zimą i poszerzania wiedzy przyrodniczo-ekologiczno-leśnej.

- W tym konkursie chodzi bardziej o edukację, możliwość spotkania z dziećmi, zainteresowania ich tematem i poszerzenie wiedzy. Dzieci lgną do zwierząt, to jest instynktowne. - powiedział Karol Fornalczyk, członek TGL OTOP.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Zdjęcie, wykonane przez uczestnika konkursu pomiędzy rokiem 2020 a 2021, powinno przedstawiać gatunek ptaka dziko żyjącego wokół nas, czy to w mieście, parku, lesie, na polu albo łące, czy też przy karmniku. Na zainteresowanych czeka więc nie lada zadanie. Fotografowanie dzikich zwierząt nie jest łatwe. Organizatorzy z niecierpliwością czekają na efekty.

Minimalny rozmiar zdjęcia powinien wynosić 3072x2304 (7MPix). Niezwykle ważna jest jakość zdjęć, ponieważ przewiduje się przygotowanie pokonkursowej wystawy prac. Każdy z uczestników może przesłać tylko jedno zdjęcie, najpóźniej do dnia 29 listopada br. na adres mailowy: turkowskagrupa@onet.pl

W jury zasiądą: Bartosz Perz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Turek, Marta Ilkowska-Nowak – liderka TGL OTOP oraz Karol Fornalczyk – fotograf dzikiej przyrody, członek TGL OTOP.

Wyniki zostaną ogłoszone 4 grudnia br. i połączone z uroczystym wręczeniem nagród laureatom w siedzibie Nadleśnictwa. Dodatkową atrakcją będą warsztaty budowania karmników. Po południu zwycięzcy wraz z rodzinami nauczą się samodzielnie wykonywać karmniki z materiałów przygotowanych przez organizatorów. Warto będzie się zaopatrzyć w odpowiedni strój, ponieważ warsztaty zaplanowano na dworze.

https://www.turek.net.pl/powiat/31837--ptaki-w-obiektywie-najmlodszych-konkurs-fotograficzny-dla-uczniow-szkol-podstaw