Asset Publisher Asset Publisher

Zając - Funkcje martwych drzew

„Las, w którym nie ma martwych drzew jest chory” – Prof. Andrzej Strumiłło

Zając  (Lepus europaeus)

Zając szarak jest ssakiem z rodziny zającowatych. Długość ciała do 70 cm, wysokość około 30 cm, waga 3 do kg. Pokryty jest maskującą sierścią zwaną turzycą, ma długie uszy (słuchy), nogi zwane skokami, przy czym tylne są znacznie dłuższe od przednich.

Jest gatunkiem stepowym, preferuje otwarty teren. W lesie pojawia się rzadko, nie lubi terenów podmokłych. Jest wyłącznie roślinożercą. Wiosną i latem żywi się nadziemnymi częściami roślin, jesienią i zimą korzonkami, pędami i korą drzew i krzewów.

Samica w ciągu roku w sprzyjających warunkach wydaje nawet 3 mioty po 2do 5 młodych. Jednak liczebność zajęcy systematycznie maleje. Przyczynia się do tego kurczenie się odpowiednich dla nich siedlisk, duże monokultury upraw, presja drapieżników.

Jest gatunkiem łownym z okresem ochronnym.

Funkcje martwych drzew

Obumarłe drzewa powoli rozkładając się systematycznie nawożą glebę. Pozostawione w lesie kłody są miejscem bytowania wielu wzajemnie od siebie zależnych gatunków owadów, skąposzczetów, wijów, pajęczaków, ślimaków. Są miejscem schronienia dla wielu zwierząt leśnych. Rośnie na nich kilkadziesiąt  gatunków mchów. 95% grzybów mikoryzowych związane jest z butwiejącym drewnem. Wykroty po wywróconych drzewach to miejsce schronienia nie tylko dla drobnych zwierząt, ale również dla dzików, jeleni, łosi.

Fundamentalną zasadą trwałej gospodarki leśnej jest zapewnienie warunków rozwoju różnym grupom organizmów żyjącym w lasach. Dlatego leśnicy pozostawiają w lesie drzewa obumarłe, powalone. Dzięki temu zachowane są proporcje gatunkowe i populacyjne wszystkich organizmów tworzących las.

Leżące obok ścieżki Zieleń drzewa, kłody, gałęzie świadczą o tym, że las jest poprawnie zagospodarowany.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

KONKURS GRZYBIARSKI

KONKURS GRZYBIARSKI

Ogłaszamy dziewiąty już z kolei KONKURS GRZYBIARSKI - konkurs na znalezienie największych okazów

Zbieranie grzybów to wielka przyjemność, ale należy pamiętać aby robić to odpowiedzialnie i zbierać tylko grzyby jadalne i nam dobrze znane.

 

Poniżej przydatne informacje dotyczące tegorocznej edycji konkursu.

 

Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Turek.

Konkurs rozgrywany będzie w dwóch kategoriach:

1. Największa waga owocnika wyrażona w gramach

2. Największa średnica kapelusza wyrażona w milimetrach

Konkurs trwa do 30 listopada 2021 roku.

Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić się ze znalezionym grzybem w siedzibie nadleśnictwa (ul. Chopina 70, 62-700 Turek, sekretariat), w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Grzyb zostanie komisyjnie pomierzony i zważony. Karta pomiarów zostaje w dokumentacji komisji, a jej kopię otrzymuje znalazca grzyba.

Grzyb musi być jadalny i nie objęty ochroną gatunkową.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Nadleśnictwa Turek w grudniu 2021 r.

Dla znalazców trzech największych okazów w każdej kategorii przewidujemy atrakcyjne nagrody

 

Dane osobowe zbierane na potrzeby niniejszego konkursu będą przetwarzane zgodnie z naszą Polityką bezpieczeństwa danych osobowych – więcej informacji znajdą Państwo tutaj  https://turek.poznan.lasy.gov.pl/ochrona-danych-osobowych

Życzymy udanych łowów.