Asset Publisher Asset Publisher

Sarna - Łąka śródleśna

Sarna i łąka śródleśna

Sarna europejska (Capreolus capreolus)

Sarna jest najliczniejszym w Polsce przedstawicielem rodziny jeleniowatych. Samiec (rogacz, kozioł) osiąga w kłębie do 90 cm wysokości, wagę do 25 kg. Samica (koza) jest nieznacznie mniejsza. Rodzi 1 do 3 młodych (koźlęta). Poroże samca o wysokości do 25 cm jest corocznie zrzucane i odbudowywane. Jest typowym roślinożercą, zjada chętnie świeżą trawę, zioła, liście, grzyby, owoce.

Młode przez kilka dni po urodzeniu nie mają żadnego zapachu. Nie wyczuje ich żaden drapieżnik. W razie niebezpieczeństwa matka zostawia samego koźlaka i oddala się od niego. Dlatego kiedy znajdziemy młode koźlę nie należy go dotykać ani zabierać ze sobą. Matka prawie na pewno do niego wróci.

Populacja sarny na terenie nadleśnictwa Turek szacowana jest na ponad 2000 sztuk

 

Łąki są nieodłącznym składnikiem krajobrazu terenów nadwarciańskich, te położone w środku lasu mają swój niepowtarzalny charakter. Ukształtowanie terenu obfituje w liczne podmokłe zagłębienia. Całe uroczysko Zieleń swą wartość przyrodniczą zawdzięcza przepływającej tu rzece. Wpływ wody na szatę roślinną najłatwiej jest zaobserwować na łące. Niżej położone zagłębienia porastają turzyce i sitowia, pozostałą część trawy i rośliny zielne. W zależności od pory roku spotkamy tu mnóstwo roślin dwuliściennych, np.: jaskry, rdesty, koniczyny, pięciorniki, przytulie, babki, szczaw. Wiosną spotkamy żółto kwitnącą knieć błotną, a przez całe lato niezapominajki. Łąki zamieszkują liczne płazy i gady znajdujące tu doskonałe miejsce dla rozrodu. Łąki stanowią też naturalną bazę żerową dla saren, zajęcy i wielu innych zwierząt. Są bardzo cenne przyrodniczo, ale wymagają corocznego koszenia, aby zapobiec sukcesji i zachować ich niepowtarzalny charakter. 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Wiosna w kolorze niebieskim

Wiosna w kolorze niebieskim

Kilka ciepłych dni spowodowało, że wiosna eksplodowała.

W ciepłe popołudnie byłem z wnukami na koncercie żaby moczarowej (samce na tę wyjątkową okazję wkładają błękitne smokingi), a wczoraj w lesie dostrzegłem kwitnące przylaszczki.
Niebieski kolor jest jednym z najrzadziej występujących w naturze. Większość pigmentów spotykanych w przyrodzie nie powstaje w organizmach żywych, są związane ze spożywanym pokarmem. Mięso łososia jest różowe, ponieważ zjada on różowe skorupiaki, szczygły uzyskują swój pigment z żółtych kwiatów.
Kolor niebieski występujący w przyrodzie nie jest pigmentem. Jeżeli pojawia się u zwierząt, jest to związane ze strukturą ich cząsteczek i sposobem, w jaki odbijają światło. Dotyczy to zwierząt, ale i ludzkich oczu. Niebieski kolor powstaje na skutek specyficznego załamania i odbicia światła (każdy leśnik to wie, patrząc w oczy błękitnookiej blondynce). Rośliny również nie są niebieskie. Ich kolor to iluzja spowodowana załamaniem światła, a nie posiadanym przez nie pigmentem.
Botanicy twierdzą, że niecałe 10% roślin posiada niebieskie kwiaty. Przylaszczki posługują się barwnikiem nazywanym antocyjanem. Jest on czerwony, jego połączenie z innymi cząsteczkami, a także sposób odbijania światła powoduje, że przylaszczki są cudownie niebieskie. W przyrodzie są bardzo nieliczne wyjątki wytwarzania niebieskiego pigmentu. Ewolucja nie była w stanie opanować procesu wytwarzania niebieskiego barwnika. Natura stworzyła jednak inne możliwości, byśmy widzieli ten kolor.
Szukając więc wiosny na spacerach, gdy spotkamy niebieskie zwierzę lub roślinę warto poświęcić chwilę na zachwyt.