Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu w nadleśnictwie to ciągła obserwacja i zapobiegania zjawiskom niekorzystnym i niebezpiecznym dla lasów. Jest to ochrona przed owadami, przed zwierzyną, gryzoniami, grzybami. Zabiegi ochronne to także ochrona naturalnych sprzymierzeńców lasów - mrówek, płazów, gadów, ptaków i drapieżnych ssaków owadożernych.

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i ciągła kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają nam z  wyprzedzeniem wykrywać  zagrożenia, mogące wpłynąć negatywnie na stan lasów Nadleśnictwa Turek.  Każdego roku podejmowane są działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne

Obszary leśne Nadleśnictwa Turek ze względu na stosunkowo niewielkie zróżnicowanie siedlisk
(szczególnie  leśnictwa Krwony, Kotwasice i Cisew) leśnych są  zagrożone gradacyjnym występowaniem szkodników owadzich pierwotnych, spośród których największe potencjalne zagrożenie stanowią gradacje brudnicy mniszki, boreczników i strzygoni choinówki.

Spośród szkodników wtórnych sosny największe znaczenie mają cetyńce oraz przypłaszczek granatek. Spośród szkodników upraw wspomnieć należy o  zagrożeniu ze strony szeliniaka sosnowca.

Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśników w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe i czyścimy je corocznie, a zimą gdy panują trudne warunki zapewniamy odpowiednią karmę. Wywieszane są również schrony dla nietoperzy. 

Duże znaczenie gospodarcze mają szkody powodowane przez zwierzynę przede wszystkim przez jelenie i sarny, przed którymi zabezpiecza się w uprawy poprzez grodzenie, smarowanie repelentami. Zimą podczas wykonywania pielęgnacji młodników i drzewostanów pozostawia się zwierzynie do zgryzania ścięte i pozbawione gałęzi drzewa. Działania takie znacznie ograniczają szkody w młodnikach.

Zagrożenia abiotyczne

Spośród czynników abiotycznych wpływ na stan zdrowotny i sanitarny lasów mają susze (obszar najniższych opadów w Polsce) oraz wahania poziomu wód gruntowych, a także przymrozki i huraganowe wiatry.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Chcesz kupić drewno prosto z lasu i dowiedzieć się jak to zrobić? Chcesz być na bieżąco z ofertą Nadleśnictwa na drewno opałowe? Zapoznając się z poniższym artykułem uzyskasz potrzebne informacje.

Możliwość zakupu drewna istnieje w dowolnym momencie roku, jego pozyskanie trwa cały rok. Dzięki temu można w odpowiedni sposób przygotować zakupione drewno do palenia. W celu uzyskania jak najlepszego efektu spalania, a co za tym idzie ogrzania budynku jak najmniejszym kosztem, drewno należy sezonować. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ niesezonowane drewno może uszkodzić przewód kominowy, przez wydzielającą się w trakcie palenia smołę i kwasy. Sezonowanie drewna polega na stopniowym zmniejszaniu jego wilgotności w stabilnych warunkach - prosto rzecz ujmując - drewno należy wysuszyć. W tym celu zakupione wałki drewna powinno się pociąć na odpowiednie długości, następnie połupać
i ułożyć w suchym przewiewnym miejscu np. pod wiatą czy w drewutni. Czas trwania sezonowania zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku drewna, ale powinien trwać nie mniej niż 1 rok, a w wypadku dębu najlepiej 3 lata

Kupując drewno warto wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również kaloryczność. Wskazuje nam ona ile energii można uzyskać podczas całkowitego spalania określonej masy drewna, najczęściej wyrażana jest w jednostce kWh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny). Im większa kaloryczność tym większa ilość ciepła, co oznacza mniejszą ilość potrzebnego drewna do ogrzania naszego budynku. W tabeli przedstawiono wartość opałową wybranych gatunków.

Kaloryczność drewna

Gatunek

kWh/mp

sosna

1700

świerk

1600

dąb

2100

robinia akacjowa

2100

brzoza

1900

olcha

1500

 

Ceny drewna opałowego (S4) różnią się między sobą w zależności od gatunku. Warto pamiętać, że metr sześcienny to nie to samo co metr przestrzenny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć oglądając krótki film, który wyjaśnia ten problem: 

 

Poniższa tabela przedstawia ceny 1 metra sześciennego drewna wybranych gatunków w Nadleśnictwie Turek.

Gatunek

Cena netto/m3

Cena brutto/m3

sosna

95,00

116,85

świerk

90,00

110,70

dąb, robinia akacjowa

140,00

172,20

brzoza, olcha

130,00

159,90

osika

80,00

98,40


Sprzedaż drewna S4 odbywa w kancelariach leśnictw Nadleśnictwa Turek w każdą środę w godzinach 7:00 - 9:00, za wyjątkiem leśnictwa Linne - sprzedaż w każdy wtorek tygodnia od 7:00 do 9:00. Adresy leśniczówek, w których można dokonać zakupu drewna, a także numery telefonów do leśniczych znajdują się pod adresem (kliknąć link poniżej)

 
Aktualną ofertę drewna opałowego można sprawdzić klikając w poniższy link (kliknąć link poniżej):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n2u1EUCZTofAVcm0ZIm66UfzEt-uxGq1nBtw6NhdQF0/edit?usp=sharing

Zapraszamy!