Asset Publisher Asset Publisher

Jeleń - Starorzecze Warty

Samiec jelenia spacerujący w pełnym porożu sprawia niesamowite wrażenie, trudno o bardziej majestatyczny widok w lesie

Jeleń szlachetny (Cervus elaphus)

Jeleń szlachetny jest dużym ssakiem z rodziny jeleniowatych. Długość ciała wynosi 170 do 250 cm, wysokość w kłębie 140 cm. Osiąga do 200 kg masy ciała. Samce noszą duże poroże zrzucane na przełomie lutego i marca. Wczesną wiosną zaczynają odbudowywać nowe, które osiąga największe rozmiary na początku lata. Samica na przełomie maja i czerwca rodzi w odosobnieniu 1, rzadziej 2 młode, z którym po kilku dniach dołącza do stada (chmary). Młode (cielęta) mają na sierści charakterystyczne białawo żółte plamki, które znikają na jesieni.

Pożywienie jeleni stanowią pędy, liście, kora i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża. Wychodzą też na pola uprawne skuszone ziemniakami, burakami, kapustą. Zimą zjadają zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych.

 

Uroczysko Zieleń pełne jest oczek wodnych i stawów, będących pozostałością po starym korycie rzeki Warty. Największym z nich jest Niwa o powierzchni 1,66 ha. Żyje w niej wiele gatunków ryb (szczupaki, liny, karasie). Nad wodą możemy spotkać różne gatunki owadów, ptaków i płazów. Niwę zasiedliły też bobry – wszędzie widać ścięte w charakterystyczny sposób drzewa. Bogactwem jest roślinność wodna charakterystyczna dla starorzeczy: strzałka wodna, grążel żółty, jeżogłówka, okrężnica bagienna, kropidło wodne, żabieniec babka wodna i wiele innych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lilia złotogłów najpiękniejszy kwiat lasu

Lilia złotogłów najpiękniejszy kwiat lasu

Gdy zakwita, nie potrafię sobie odmówić, robię zdjęcia, by podzielić się jej niezwykłą urodą. Jest byliną wyrastającą ze złocistej cebulki do wysokości jednego metra. Duże, bardzo dekoracyjne kwiaty stały się jej utrapieniem, bo bardzo wiele jej stanowisk zostało zniszczonych przez ludzi, którzy przesadzali roślinę do swoich ogrodów. Obecnie należy do roślin prawem chronionych. Kwiaty wieczorem wydzielają upojny zapach, wabiąc motyle z rodziny zawisakowatych. Gdy sprawdzam w okresie kwitnienia miejsca, gdzie rosną te rośliny, czasami nie mogę się ich doszukać, bo zawiązujące się pędy kwiatowe są przysmakiem saren, a tych w lesie na Zdrojkach nie brakuje. Legenda opowiada historię boga Jowisza, który zdecydował obdarzyć Herkulesa nieśmiertelnością. Podczas próby zabrania dziecka z ramion Junony, Jowisz obudził ją, a ta prysnęła kropelkami mleka na niebo i ziemię. Na niebie z tych kropel powstała „Droga Mleczna”, a na ziemi – lilie. Kwiaty te powstały więc mleka bogini - symbolizują czystość i majestatyczność. Symbol lilii od wieków wykorzystywany jest w chrześcijaństwie, stał się godłem harcerstwa, a w heraldyce to symbol francuskiej linii Burbonów.

Gdy zakwita, nie potrafię sobie odmówić, robię zdjęcia, by podzielić się jej niezwykłą urodą. Jest byliną wyrastającą ze złocistej cebulki do wysokości jednego metra. Duże, bardzo dekoracyjne kwiaty stały się jej utrapieniem, bo bardzo wiele jej stanowisk zostało zniszczonych przez ludzi, którzy przesadzali roślinę do swoich ogrodów.
Obecnie należy do roślin prawem chronionych. Kwiaty wieczorem wydzielają upojny zapach, wabiąc motyle z rodziny zawisakowatych.
Gdy sprawdzam w okresie kwitnienia miejsca, gdzie rosną te rośliny, czasami nie mogę się ich doszukać, bo zawiązujące się pędy kwiatowe są przysmakiem saren, a tych w lesie na Zdrojkach nie brakuje.
Legenda opowiada historię boga Jowisza, który zdecydował obdarzyć Herkulesa nieśmiertelnością. Podczas próby zabrania dziecka z ramion Junony, Jowisz obudził ją, a ta prysnęła kropelkami mleka na niebo i ziemię. Na niebie z tych kropel powstała „Droga Mleczna”, a na ziemi – lilie.
Kwiaty te powstały więc mleka bogini - symbolizują czystość i majestatyczność. Symbol lilii od wieków wykorzystywany jest w chrześcijaństwie, stał się godłem harcerstwa, a w heraldyce to symbol francuskiej linii Burbonów.