Asset Publisher Asset Publisher

Jeleń - Starorzecze Warty

Samiec jelenia spacerujący w pełnym porożu sprawia niesamowite wrażenie, trudno o bardziej majestatyczny widok w lesie

Jeleń szlachetny (Cervus elaphus)

Jeleń szlachetny jest dużym ssakiem z rodziny jeleniowatych. Długość ciała wynosi 170 do 250 cm, wysokość w kłębie 140 cm. Osiąga do 200 kg masy ciała. Samce noszą duże poroże zrzucane na przełomie lutego i marca. Wczesną wiosną zaczynają odbudowywać nowe, które osiąga największe rozmiary na początku lata. Samica na przełomie maja i czerwca rodzi w odosobnieniu 1, rzadziej 2 młode, z którym po kilku dniach dołącza do stada (chmary). Młode (cielęta) mają na sierści charakterystyczne białawo żółte plamki, które znikają na jesieni.

Pożywienie jeleni stanowią pędy, liście, kora i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża. Wychodzą też na pola uprawne skuszone ziemniakami, burakami, kapustą. Zimą zjadają zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych.

 

Uroczysko Zieleń pełne jest oczek wodnych i stawów, będących pozostałością po starym korycie rzeki Warty. Największym z nich jest Niwa o powierzchni 1,66 ha. Żyje w niej wiele gatunków ryb (szczupaki, liny, karasie). Nad wodą możemy spotkać różne gatunki owadów, ptaków i płazów. Niwę zasiedliły też bobry – wszędzie widać ścięte w charakterystyczny sposób drzewa. Bogactwem jest roślinność wodna charakterystyczna dla starorzeczy: strzałka wodna, grążel żółty, jeżogłówka, okrężnica bagienna, kropidło wodne, żabieniec babka wodna i wiele innych.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśne SPA

Leśne SPA

W leśnictwie Zdrojki nie ma naturalnych zbiorników wodnych. Dlatego tak ważne jest utrzymanie wody choć w kilku miejscach

W większości przypadków to zwierzęta zdecydowały o wyborze tych sadzawek. Gdy rozpoczynałem swoją ”przygodę z lasem”, odchodzący na emeryturę leśnik wskazał mi te miejsca ze słowami „dbaj o nie, bo woda w lesie to życie”. Teraz ja zapoznałem z lokalizacją młodszego kolegę. Trafiło wybornie bo pasją Grzegorza jest fotografowanie i filmowanie przyrody. Ja informacje o zwierzętach przybywających na leśne SPA czerpałem z pozostawionych śladów. Dla doświadczonego leśnika były jak otwarta książka. Przyznaję jednak, że film mnie oczarował, że moja wiedza była o wiele skromniejsza, użyję porównania: czarno – biała. Bogatsza za to o zapachy i głosy lasu.
Wspomniałem, że to zwierzęta dokonały wyboru, bo bardzo ważny jest skład mineralny i organiczny „babrzysk”. Błoto działa antyseptycznie na zranienia i zadrapania, łagodzi po ukąszeniach owadów i pomaga pozbyć się pasożytów. Prawdziwymi czyścioszkami są dziki, na ich skórze nie spotyka się kleszczy i strzyżaków.
 
Na filmie widać jak dziki zjadają grudki błota, najprawdopodobniej w celu neutralizacji szkodliwych substancji występujących w zjadanych roślinach i poprawy przebiegu procesów trawiennych.
Film pokazuje jak wiele zwierząt korzysta z tych wodopojów i jak bogata jest fauna podmiejskich lasów. Wielkość zagłębienia świadczy, że istnieje od bardzo wielu lat. Do tego, pokazanego na filmie, nie można dojechać. Gdy nie ma opadów, wodę donosimy w pojemnikach.
Namawiamy do wystawienia pojemników z wodą w ogrodach lub na trawnikach. Pamiętać trzeba, by do miseczki z wodą włożyć kamień na którym ptaki czy owady będą mogły przysiąść. Większe pojemniki trzeba zabezpieczyć by zwierzęta się nie utopiły.
Podglądanie pluskających się ptaków i ich śpiew będzie nagrodą – tak, jak dla nas nagrodą jest oglądanie zwierząt odwiedzających wodopój.
PS.
Inne filmy kolegi Grzegorza można znaleźć na Youtubowym kanale: „Co w borze piszczy”. Polecam!