Asset Publisher Asset Publisher

Zając - Funkcje martwych drzew

„Las, w którym nie ma martwych drzew jest chory” – Prof. Andrzej Strumiłło

Zając  (Lepus europaeus)

Zając szarak jest ssakiem z rodziny zającowatych. Długość ciała do 70 cm, wysokość około 30 cm, waga 3 do kg. Pokryty jest maskującą sierścią zwaną turzycą, ma długie uszy (słuchy), nogi zwane skokami, przy czym tylne są znacznie dłuższe od przednich.

Jest gatunkiem stepowym, preferuje otwarty teren. W lesie pojawia się rzadko, nie lubi terenów podmokłych. Jest wyłącznie roślinożercą. Wiosną i latem żywi się nadziemnymi częściami roślin, jesienią i zimą korzonkami, pędami i korą drzew i krzewów.

Samica w ciągu roku w sprzyjających warunkach wydaje nawet 3 mioty po 2do 5 młodych. Jednak liczebność zajęcy systematycznie maleje. Przyczynia się do tego kurczenie się odpowiednich dla nich siedlisk, duże monokultury upraw, presja drapieżników.

Jest gatunkiem łownym z okresem ochronnym.

Funkcje martwych drzew

Obumarłe drzewa powoli rozkładając się systematycznie nawożą glebę. Pozostawione w lesie kłody są miejscem bytowania wielu wzajemnie od siebie zależnych gatunków owadów, skąposzczetów, wijów, pajęczaków, ślimaków. Są miejscem schronienia dla wielu zwierząt leśnych. Rośnie na nich kilkadziesiąt  gatunków mchów. 95% grzybów mikoryzowych związane jest z butwiejącym drewnem. Wykroty po wywróconych drzewach to miejsce schronienia nie tylko dla drobnych zwierząt, ale również dla dzików, jeleni, łosi.

Fundamentalną zasadą trwałej gospodarki leśnej jest zapewnienie warunków rozwoju różnym grupom organizmów żyjącym w lasach. Dlatego leśnicy pozostawiają w lesie drzewa obumarłe, powalone. Dzięki temu zachowane są proporcje gatunkowe i populacyjne wszystkich organizmów tworzących las.

Leżące obok ścieżki Zieleń drzewa, kłody, gałęzie świadczą o tym, że las jest poprawnie zagospodarowany.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Turek

Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Turek

Jak kupić drewno w Nadleśnictwie? Być może nie wszyscy znają odpowiedź na to pytanie, właśnie z myślą o Tych osobach powstał poniższy poradnik.

Sprzedaż drewna w Lasach Państwowych regulowana jest zarządzeniami i decyzjami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, dostępnymi na stronie http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/

Sprzedaż detaliczna drewna odbywa się w siedzibach leśnictw w środy od 7:00 do 9:00 (za wyjątkiem leśnictwa Linne – wtorki od 7:00 do 9:00).

Drewno oferowane w sprzedaży detalicznej pozyskane jest kosztem nadleśnictwa lub kosztem kupującego – obowiązują dwa oddzielne cenniki.

Ceny w cenniku detalicznym dotyczą metrów sześciennych (m3), czyli samego drewna, bez wliczania kory i przestrzeni między wałkami w stosie. Metry sześcienne są potocznie zwane "kubikami”.

 

Uproszczony cennik detaliczny na drewno pozyskane kosztem nadleśnictwa

 

 

Uproszczony cennik detaliczny na drewno pozyskane samowyrobem

 

 

Do końca czerwca 2020 roku na drewno opałowe (S4) i gałęzie (M2) obowiązuje niższy podatek 8%.

Za drewno można zapłacić gotówką, kartą (w leśnictwach Linne, Uniejów, Grzymiszew, Wrząca, Imiełków) lub przelewem na konto PKO BP:  63 1020 2212 0000 5202 0405 1363.

Uwaga! Sprzedaż na faktury VAT odbywa się za pośrednictwem Specjalisty SL ds. sprzedaży drewna (tel. 604 486 985), po uprzednim kontakcie z leśniczym w celu wybrania odpowiednich stosów do zakupu.

Pomocy przy przeliczeniu „kubików” na metry przestrzenne (przydatne np. przy planowaniu transportu) udzielą Państwu leśniczowie. Nadleśnictwo Turek nie prowadzi usług związanych z transportem sprzedanego drewna, ale leśniczowie na pewno chętnie podpowiedzą jak to zorganizować.

Regulamin sprzedaży i szczegółowe cenniki znajdują się na naszej stronie:

https://turek.poznan.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.XszthMAwj4Z

Kontakt do leśniczych znajduje się na stronie nadleśnictwa:

https://turek.poznan.lasy.gov.pl/lesnictwa

Serdecznie zapraszamy.