Asset Publisher
Ścieżka edukacyjna Zdrojki
Piesze i rowerowe ścieżki dydaktyczne ZDROJKI ułatwią poruszanie się po okolicy, przybliżą specyfikę pracy leśnika oraz pozwolą na łatwe przyswojenie niektórych problemów przyrodniczych
Piesze i rowerowe ścieżki dydaktyczne ZDROJKI
Piesze i rowerowe ścieżki dydaktyczne ZDROJKI ułatwią poruszanie się po okolicy, przybliżą specyfikę pracy leśnika oraz pozwolą na łatwe przyswojenie niektórych problemów przyrodniczych.
Trasy ścieżek usytuowane są w południowo-wschodniej części Złotogórskiego obszaru chronionego krajobrazu. Biegną od osady nadleśnictwa przez las Zdrojki, Szadowskie Góry i Karpaty do Władysławowa.
Zaprojektowane zostały w sposób umożliwiający łatwe korzystanie z nich zarówno przez mieszkańców Turku, jak i Władysławowa. Urządzono 9 punktów dydaktycznych oraz 6 miejsc widokowych. Trasy biegną obok miejsc związanych z historią: przy pomniku żołnierzy AK z oddziału Groźny, obok krzyża na cmentarzu cholerycznym, na trasach liczne kapliczki.
Rosnące tu lasy pełnią liczne funkcje i doskonale nadają się do prowadzenia w nich edukacji przyrodniczej. Są to wały morenowe utworzone przez lodowiec, o różnicach wysokości do około 50 m, podatne na erozję; dlatego lasy porastające pagórki pełnią ważną funkcję glebochronną. Przeważają lasy sosnowe i sosnowo-dębowe. Zróżnicowanie siedlisk jest znaczne – od ubogiego boru sosnowego w Karpatach do świetlistej dąbrowy w Zdrojkach.
Bogactwo gatunków roślin naczyniowych jest olbrzymie. Występują liczne gatunki chronione, w tym: lilia złotogłów, dziewięćsił bezłodygowy, widłak goździsty, pomocnik baldaszkowaty, kruszczyk szerokolistny, paprotka zwyczajna, mącznica lekarska, konwalia majowa. Można obserwować liczne gatunki owadów, płazów, ptaków i ssaków.
W 2008 oddano do użytku przy siedzibie nadleśnictwa Izbę Edukacyjną ZDROJKI, która zastąpiła dotychczas funkcjonującą, w ramach ścieżek, małą salkę. Są w niej organizowane zajęcia dydaktyczne, wystawy tematyczne i inne spotkania
Zorganizowane grupy mogą podróżować po ścieżkach w towarzystwie pracownika Nadleśnictwa, po wcześniejszym uzgodnieniu terminu.
Urządzono 9 punktów dydaktycznych, w których omawiane są następujące tematy:
punkt 1 – Uprawy leśne – sposoby odnawiania lasu
punkt 2 – Funkcje lasu
punkt 3 – Ochrona lasu – prognozowanie występowania owadów
punkt 4 – Pożarzysko – skutki pożarów przyziemnych
punkt 5 – Sukcesja naturalna na gruncie rolnym
punkt 6 – Łowiectwo
punkt 7 – Jar w Międzylesiu – skutki erozji gleb
punkt 8 – Pożarzysko – skutki całkowitego pożaru lasu
punkt 9 – Parowy w lesie Zdrojki
W punktach dydaktycznych ustawiono tablice, na których krótko opisano przedstawiane tu zagadnienia. Na trasach wyznaczono 6 punktów widokowych, z których można podziwiać piękno miejscowego krajobrazu, malownicze pagórki częściowo porośnięte lasem.
Z niektórych miejsc, przy dobrej pogodzie, widać Turek z charakterystycznymi wieżami, kościół we Władysławowie, wieżę radiową w Kotwasicach.
Wszystkie trasy mają swój początek i koniec w tym samym miejscu, stanowią zatem pętlę, którą można pokonać w dowolnym kierunku. Podana niżej długość trasy liczona jest od startu przy nadleśnictwie. W przypadku podróżowania z Władysławowa, należy po dojeździe szlakiem czarnym odpowiednio łączyć inne szlaki.
Asset Publisher
Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Turek
Sprzedaż drewna w Nadleśnictwie Turek
Jak kupić drewno w Nadleśnictwie? Być może nie wszyscy znają odpowiedź na to pytanie, właśnie z myślą o Tych osobach powstał poniższy poradnik.
Sprzedaż drewna w Lasach Państwowych regulowana jest zarządzeniami i decyzjami Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych, dostępnymi na stronie http://drewno.zilp.lasy.gov.pl/drewno/
Sprzedaż detaliczna drewna odbywa się w siedzibach leśnictw w środy od 7:00 do 9:00 (za wyjątkiem leśnictwa Linne – wtorki od 7:00 do 9:00).
Drewno oferowane w sprzedaży detalicznej pozyskane jest kosztem nadleśnictwa lub kosztem kupującego – obowiązują dwa oddzielne cenniki.
Ceny w cenniku detalicznym dotyczą metrów sześciennych (m3), czyli samego drewna, bez wliczania kory i przestrzeni między wałkami w stosie. Metry sześcienne są potocznie zwane "kubikami”.
Uproszczony cennik detaliczny na drewno pozyskane kosztem nadleśnictwa
Uproszczony cennik detaliczny na drewno pozyskane samowyrobem
Do końca czerwca 2020 roku na drewno opałowe (S4) i gałęzie (M2) obowiązuje niższy podatek 8%.
Za drewno można zapłacić gotówką, kartą (w leśnictwach Linne, Uniejów, Grzymiszew, Wrząca, Imiełków) lub przelewem na konto PKO BP: 63 1020 2212 0000 5202 0405 1363.
Uwaga! Sprzedaż na faktury VAT odbywa się za pośrednictwem Specjalisty SL ds. sprzedaży drewna (tel. 604 486 985), po uprzednim kontakcie z leśniczym w celu wybrania odpowiednich stosów do zakupu.
Pomocy przy przeliczeniu „kubików” na metry przestrzenne (przydatne np. przy planowaniu transportu) udzielą Państwu leśniczowie. Nadleśnictwo Turek nie prowadzi usług związanych z transportem sprzedanego drewna, ale leśniczowie na pewno chętnie podpowiedzą jak to zorganizować.
Regulamin sprzedaży i szczegółowe cenniki znajdują się na naszej stronie:
https://turek.poznan.lasy.gov.pl/sprzedaz-drewna-choinek-i-sadzonek#.XszthMAwj4Z
Kontakt do leśniczych znajduje się na stronie nadleśnictwa:
https://turek.poznan.lasy.gov.pl/lesnictwa
Serdecznie zapraszamy.