Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna MOCZARY

Zapraszamy na ok. godzinny spacer ścieżką przyrodniczą MOCZARY

Ścieżka zaczyna się i kończy przy szkółce leśnej gdzie hoduje się sadzonki drzew leśnych.

Po drodze  zobaczymy stawy będące ostoją płazów, ptaków i bobrów. Wiosenne wieczory rozbrzmiewają rechotem żab. Na przełomie marca i kwietnia można podziwiać gody żaby moczarowej, której samce w tym czasie przebarwiają się na niebiesko. Płotki z siatki zamontowane z obu stron szosy skierowują żaby do przejścia pod szosą. Dawniej w okresie godowym, podczas wędrówki do stawów, na szosie ginęły setki żab.

Woda w stawach została spiętrzona specjalnymi zastawkami na cieku wypływającym ze źródeł w lesie. Wysokość piętrzenia  dostosowano do potrzeb rozrodu płazów tworząc płytkie rozlewiska szybko nagrzewające się wiosną. Zastawki zatrzymują też wodę przez dłuższy czas potrzebny na pełny cykl rozwojowy płazów. Woda ze stawów, w razie potrzeby może też być użyta do celów przeciwpożarowych.

Dalej spotkamy ogromne i sędziwe dęby szypułkowe zasługujące na miano pomników przyrody. Obwód pnia niektórych przekracza 4 m, a wiek szacowany jest na ponad 300 lat.

Potem wejdziemy do boru mieszanego oraz obejrzymy piękne łąki położone w dolinie rzeki Topiec. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy spacerujące dostojnie żurawie, żerujące sarny, jelenie i łosie.

Przy alei pomnikowych dębów możemy odpocząć na kłodach drewna.

Płazy, które możemy spotkać podczas spaceru ścieżką:

- Żaba moczarowa

- Żaba trawna

- Grzebiuszka ziemna

- Rzekotka

- Ropucha szara

- Ropucha zielona

- Żaba wodna

- Żaba jeziorkowa

- Traszka grzebieniasta

- Traszka zwyczajna

 

Punkty informacyjne:

  1. Bezpieczna Rana
  2. Mała retencja wodna
  3. Dęby Grzymiszewskie
  4. Bór mieszany świeży

 

Po wcześniejszym uzgodnieniu dla grup zwiedzających możemy zapewnić przewodnika

 – tel. 63 278 54 41

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Tegoroczna XIX edycja Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" cieszyła się wielkim zainteresowaniem

Organizatorem XIX Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" był Oddział PTTK Turek przy wsparciu Nadleśnictwa Turek, Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Turku, UGiM Tuliszków. Bezpieczeństwo uczestników rajdu nadzorowali druhowie z OSP Cisew, OSP Żuki oraz OSP Wietchinin.

Rajd cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Październikową niedzielę postanowili wspólnie spędzić całe rodziny, – gdzie najmłodsi mieli zaledwie kilka miesięcy, –  zorganizowane grupy szkolne oraz indywidualni turyści. W tym roku na starcie w szkółce leśnej Ruda spotkało się blisko 700 uczestników. Mieli do wyboru cztery trasy, tak aby każdy mógł dostosować dystans do własnych możliwości i oczekiwań. Pierwszą o długości 6 km dostosowaną do osób poruszających się na wózkach i kolejne rowerowe, liczące 15 km, 23 km lub 40 km.