Asset Publisher
Ścieżka przyrodnicza MOCZARY
Zapraszamy na ok. godzinny spacer ścieżką przyrodniczą MOCZARY
Ścieżka zaczyna się i kończy przy szkółce leśnej gdzie hoduje się sadzonki drzew leśnych.
Po drodze zobaczymy stawy będące ostoją płazów, ptaków i bobrów. Wiosenne wieczory rozbrzmiewają rechotem żab. Na przełomie marca i kwietnia można podziwiać gody żaby moczarowej, której samce w tym czasie przebarwiają się na niebiesko. Płotki z siatki zamontowane z obu stron szosy skierowują żaby do przejścia pod szosą. Dawniej w okresie godowym, podczas wędrówki do stawów, na szosie ginęły setki żab.
Woda w stawach została spiętrzona specjalnymi zastawkami na cieku wypływającym ze źródeł w lesie. Wysokość piętrzenia dostosowano do potrzeb rozrodu płazów tworząc płytkie rozlewiska szybko nagrzewające się wiosną. Zastawki zatrzymują też wodę przez dłuższy czas potrzebny na pełny cykl rozwojowy płazów. Woda ze stawów, w razie potrzeby może też być użyta do celów przeciwpożarowych.
Dalej spotkamy ogromne i sędziwe dęby szypułkowe zasługujące na miano pomników przyrody. Obwód pnia niektórych przekracza 4 m, a wiek szacowany jest na ponad 300 lat.
Potem wejdziemy do boru mieszanego oraz obejrzymy piękne łąki położone w dolinie rzeki Topiec. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy spacerujące dostojnie żurawie, żerujące sarny, jelenie i łosie.
Przy alei pomnikowych dębów możemy odpocząć na kłodach drewna.
Płazy które możemy spotkać podczas spaceru ścieżką:
- Żaba moczarowa
- Żaba trawna
- Grzebiuszka ziemna
- Rzekotka
- Ropucha szara
- Ropucha zielona
- Żaba wodna
- Żaba jeziorkowa
- Traszka grzebieniasta
- Traszka zwyczajna
Punkty informacyjne:
- Bezpieczna Rana
- Mała retencja wodna
- Dęby Grzymiszewskie
- Bór mieszany świeży
Po wcześniejszym uzgodnieniu dla grup zwiedzających możemy zapewnić przewodnika
– tel. 63 278 54 41
Asset Publisher
Leki z leśnej apteki
Leki z leśnej apteki
Mówi się, że w życiu leśników las jest przestrzenią i czasem, wyznacza kierunki, nadaje rytm myślom i działaniom, te słowa bez wątpienia można odnieś do emerytowanego leśnika Tadeusza Rosiaka.
Starzy ludzie, od lat związani z lasem, często powtarzali: „…na dolegliwości, których nabawiłeś się w lesie, w lesie szukaj pomocy”.
Po zachwycie nad lekami produkowanymi syntetycznie następuje powrót do farmaceutyków, które ofiarowuje nam przyroda. Zdarzało mi się skorzystać z posiadanej wiedzy, najczęściej w sytuacjach, gdy do apteki było daleko.
"Najbardziej spektakularny przypadek miał miejsce na dalekiej Syberii, gdzie wybrałem się z grupą leśników. W zorganizowaniu wyprawy i kontaktach na miejscu pomagała nam Polka mieszkająca w Irkucku o imieniu Natalia. Któregoś dnia bardzo mocno pokąsały ją meszki. Widzieliśmy, że cierpi, gdy więc natknąłem się na stanowisko babki zwyczajnej, nazbierałem do plecaka sporo tych roślin. Wieczorem roztarłem liście na miazgę a kolega Jaśko, jak wprawny pielęgniarz, opatrzył chorą.
Efekt? Kuracja przerosła nasze oczekiwania, rano po ukąszeniach pozostały mikroskopijne cętki, stan zapalny ustąpił.
Cały splendor spłynął na Jaśka, wdzięczna dziewczyna ofiarowała mu swoje serce. „Farmaceuta”, jak to często w życiu bywa, pozostał w cieniu. Pomimo że byliśmy 7 tys. km od Polski, to na Syberii występuje bardzo wiele roślin takich samych jak u nas (opisana babka zwyczajna).
Co ciekawe kilka dni temu spacerując, dostrzegłem roślinę o bardzo charakterystycznym wyglądzie i niezwykłych właściwościach – szczeć pospolitą (na zdjęciu), która przypomniała mi ta syberyjską opowieść. Szczeć trudno pomylić z innymi roślinami, cechuje się kolczastą łodygą, która może osiągać nawet 2 metry wysokości i bardzo charakterystycznymi kwiatostanami. Niektórym, swoim wyglądem, przypomina oset. Jest miododajna i produkuje duże ilości pyłku i nektaru. Rozgłos zyskała, ponieważ stosuje się ją w leczeniu boreliozy. Jej skuteczność porównuje się do antybiotyku - amoksycyliny. Związki zawarte w szczeci pomagają w leczeniu reumatyzmu, stanów zapalnych skóry, wrzodów żołądka, przy bólach kręgosłupa oraz kończyn. Nie można pominąć tego, że substancje, które wchodzą w jej skład, mobilizują układ odpornościowy.
W medycynie wykorzystuje się zarówno liście, jak i korzenie. Liście zbiera się w czasie kwitnienia (lipiec – sierpień), a korzeń najlepiej wykopać wiosną lub jesienią. Można też kupić gotowe preparaty w aptekach.