Asset Publisher Asset Publisher

Hodowla lasu

Hodowla lasu dąży do zachowania ciągłości produkcji drewna przez uzupełnianie drzew i drzewostanów ubywających z lasu na skutek użytkowania i naturalnie postępujących procesów. Celem jest zachowanie trwałości i wysokiej produkcyjności lasów oraz ciągłości rozwoju i stabilności ekosystemów leśnych oraz wzbogacanie bioróżnorodności.

Podstawą do planowania czynności hodowlanych jest typ siedliskowy lasu, planowany typ drzewostanu oraz istniejące potrzeby hodowlane drzewostanu. W pracach hodowlanych leśnicy dążą do  dostosowania składu gatunkowego lasu do siedliska. Optymalny w stosuku do siedliska skład gatunkowy pozwala uzyskać drzewostany zasobne  i odporne na zagrożenia biotyczne i abiotyczne

Hodowlany cel produkcji realizowany jest w poszczególnych fazach wrostu i rozwoju lasu poprzez wykonywanie różnych prac lub cięć pielęgnacyjnych. W uprawach leśnych wykonuje się prace pielęgnacyjne polegające na odchwaszczaniu i uwalnianiu sadzonek z krzewów i niepożądanych domieszek, rozluźnianiu zwarcia, formowania pokroju drzewek. Zabiegi te mają stwożyć optymalne warunki dla wzrostu i rozwoju drzew porządanych w składzie gatunkowym.

W młodnikach wykonuje się przerzedzanie drzewek, usuwanie drzew chorych i wadliwych oraz rozpieraczy. Zabiegi te noszą nazwę czyszczeń późnych.

W drągowinach dalej prowadzi sie rozluźnianie drzew polepszając warunki wzrostu i wycinając drzewa, które w naturalnym lesie same by zamarły. Zabiegi te nazywamy trzebieżmi wczesnymi.

W starszych drzewostanach prowadzimy trzebieże późne, których zadaniem jest dalsze rozluźnianie zwarcia, popieranie dobrych jakościowo drzew, jak również inicjowanie powstania odnowienia naturalnego.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Modliszka zwyczajna

Modliszka zwyczajna

Wraz z postępującymi zmianami klimatu możemy spotkać w naszym kraju gatunki roślin i zwierząt do niedawna występujące jedynie w cieplejszych rejonach Europy

Wraz z postępującymi zmianami klimatu możemy spotkać w naszym kraju gatunki roślin i zwierząt do niedawna występujące jedynie w cieplejszych rejonach Europy. Takim gatunkiem jest np.: modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), którą kiedyś spotkać można było jedynie w południowej części naszego kraju, natomiast przez ostanie kilka lat trwa jej ekspansja na północ i obecnie jest już widywana w całej Polsce.

Owad ten preferuje suche, ciepłe i nasłonecznione stanowiska pól, lasów i oczywiście też miast. Samica jest zazwyczaj większa od samca. Modliszka jest wytrawnym łowcą, potrafi swoją silną pierwszą parą kończyn złapać "ofiarę" większą od siebie (np.: szarańczę), by następnie zjeść ją żywcem. Gatunek ten objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.