Asset Publisher Asset Publisher

Bobry i ich działalność

Bóbr to zwierzę wzbudzające mieszane uczucia, jest zarówno budowniczym jak i niszczycielem

Bóbr europejski (Castor fiber) jest gryzoniem żywiącym się wyłącznie pokarmem roślinnym. Od wiosny do jesieni zjada  rośliny zielne,  a od października  korę, cienkie pędy drzew liściastych. Na zimę magazynuje gałęzie drzew i krzewów. Nad brzegami zbiorników i cieków wodnych spotykamy ścięte w charakterystyczny sposób drzewa i krzewy. Na małych ciekach wodnych buduje tamy tworząc rozlewiska. Domem rodziny bobrowej jest „żeremie” lub głęboka ziemna nora. Żeremie to budowla w formie kopca wznoszona z gałęzi trawy i błota. Wejście znajduje się zawsze pod wodą, zapewniając bobrom bezpieczeństwo.

Las Zieleń zamieszkuje jedna rodzina bobrów licząca około 6 sztuk. Młode (zazwyczaj 1-2 sztuki) rodzą się latem i pozostają z rodzicami 2 lata. Potem szukają dla siebie nowych siedlisk.

Domem i magazynami zapasów są nory wykopane w skarpach starorzecza Niwa. Przy niskim stanie wód widoczne są wejścia, które zwykle są pod wodą.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśna czereśnia

Leśna czereśnia

W lasach też rosną czereśnie i teraz najłatwiej je zauważyć

Na przełomie kwietnia i maja, jeszcze przed rozwojem liści, bardzo obficie pokrywają się białymi kwiatami. Nazwa gatunkowa tych drzew to czereśnia ptasia, nazywana trześnią bądź dziką wiśnią. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju, jednak głównie na południu naszej ojczyzny.
Cieszę się, że upodobała sobie lasy, w których pracuję. Jest bardzo cenioną (preferowaną przeze mnie domieszką biocenotyczną). Leśnicy przed posadzeniem lasu projektują skład przyszłego drzewostanu. Ustalają, jakie gatunki mają być posadzone, w jakiej ilości, jak rozmieszczone. Muszą brać pod uwagę wiele czynników: typ siedliskowy lasu, rodzaj gleby, wilgotność, wpływ czynników atmosferycznych, presję zwierzyny. „Wisienką na torcie” jest projektowanie gatunków biocenotycznych (wzbogacających przyszły drzewostan). Szkółki leśne produkują całą gamę drzew i krzewów spełniających taką rolę.
Korzystam z wielu roślin zakładając uprawy, ale od lat moją ulubienicą jest dzika czereśnia. Doskonale się czuje wśród otaczających ją sosen i dębów, dorównując im wysokością. Jest odporna na wiosenne przymrozki i corocznie owocuje. Owoce są najczęściej koloru czerwonego, ale trafiają się drzewa o owocach żółtych lub bardzo ciemnych. Są bardzo aromatyczne, słodkie, lekko gorzkie. Mają niewiele miąższu. Uwielbiają je ptaki wybitnie przyczyniając się do rozsiewania. Taka symbioza leśnika z pierzastymi mieszkańcami lasu - sadzę im kilka drzew, a one ucztując rozsiewają kilkaset.
Ze względu na wysokość drzew owoce są trudne do zbioru, ale przetwory z nich (szczególnie nalewka) mają aromat i smak lata. Bardzo cenne są liście, bo zawierają dużo witaminy C i napar z nich wzmacnia naszą odporność.
Niezwykłe właściwości ma drewno: piękną barwę i rysunek. Jest wykorzystywane do budowy instrumentów muzycznych, bogato zdobionych ram obrazów i do toczenia.
Gdy wybierzecie się na wiosenny spacer, zwróćcie uwagę na obsypane białymi kwiatami drzewa.