Asset Publisher Asset Publisher

Bobry i ich działalność

Bóbr to zwierzę wzbudzające mieszane uczucia, jest zarówno budowniczym jak i niszczycielem

Bóbr europejski (Castor fiber) jest gryzoniem żywiącym się wyłącznie pokarmem roślinnym. Od wiosny do jesieni zjada  rośliny zielne,  a od października  korę, cienkie pędy drzew liściastych. Na zimę magazynuje gałęzie drzew i krzewów. Nad brzegami zbiorników i cieków wodnych spotykamy ścięte w charakterystyczny sposób drzewa i krzewy. Na małych ciekach wodnych buduje tamy tworząc rozlewiska. Domem rodziny bobrowej jest „żeremie” lub głęboka ziemna nora. Żeremie to budowla w formie kopca wznoszona z gałęzi trawy i błota. Wejście znajduje się zawsze pod wodą, zapewniając bobrom bezpieczeństwo.

Las Zieleń zamieszkuje jedna rodzina bobrów licząca około 6 sztuk. Młode (zazwyczaj 1-2 sztuki) rodzą się latem i pozostają z rodzicami 2 lata. Potem szukają dla siebie nowych siedlisk.

Domem i magazynami zapasów są nory wykopane w skarpach starorzecza Niwa. Przy niskim stanie wód widoczne są wejścia, które zwykle są pod wodą.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

80. rocznica utworzenia przez Niemców Getta Czachulec

80. rocznica utworzenia przez Niemców Getta Czachulec

W lesie leśnictwa Cisew znajduje się obelisk upamiętniający ofiary Getta Czachulec – Żydów (obywateli polskich) zamordowanych przez Niemców w okresie 2.10.1941 – 31.07.1942.

Dzisiaj, 21 września 2021 r., w lesie leśnictwa Cisew oraz (później) w Szkole Podstawowej w Kawęczynie, odbyły się uroczystości związane z 80. rocznicą utworzenia Getta Czachulec.
Uroczystości były połączone z promocją książki Pawła Janickiego pt. „Heideműhle” czyli „Młyn na wrzosowisku” – przedstawiającą historię getta wiejskiego w Czachulcu Nowym.
Organizatorami wydarzenia byli: Urząd Gminy Kawęczyn oraz Stowarzyszenie Kawęczyńskie Towarzystwo Rozwoju wraz z Miłośnikami Dziejów i Tradycji Regionu.