Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Posiadasz las? To może Cię zainteresować!

Posiadasz las? To może Cię zainteresować!

Powierzchnia lasów będących w zarządzie Nadleśnictwa Turek z roku na rok się zwiększa! Nieprawdopodobne? A jednak! Jak to się dzieje?

Powiat turecki to ewenement na skale wielkopolski, struktura własności terenów leśnych regionu w granicach zasięgu działania Nadleśnictwa Turek wyraźnie odbiega od standardów krajowych.

W regionie tureckim aż 44% terenów zalesionych to lasy w prywatnych rękach (9024,47 ha). Jak to wygląda w odniesieniu do terenów leśnych w skali całego kraju? Procentowy udział lasów prywatnych w Polsce nie przekracza 20 %. Procentowy udział lasów prywatnych powiatu tureckiego wyróżnia się na tle pozostałej części wielkopolski. Charakterystyczne dla lasów prywatnych naszego regionu jest często bardzo silne rozdrobnienie. „Małe fragmenty leśne nie zawsze są powodem do radości obecnych właścicieli, jeśli tak rzeczywiście jest, staramy się pomóc, doradzamy i odpowiadamy na wszelkie pytania. Wszystko po to, by posiadanie lasu nie spędzało snu z powiek prywatnym właścicielom”- informuje Szymon Wasiak, specjalista służby leśnej zajmujący się m.in. nadzorem nad lasami niepaństwowymi w Nadleśnictwie Turek.

Magdalena Kosiorek, specjalistka służby leśnej ds. stanu posiadania w Nadleśnictwie Turek zauważa, że często gospodarowanie lasami prywatnymi przynosi ich właścicielom wiele problemów, szczególnie przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, często niemożliwych do zrealizowania ze względu na brak możliwości technicznych. Ewentualny zysk ze sprzedaży drewna jest niewielki i okupiony dużym kosztem. Wynika to głównie z rozdrobnienia lasów prywatnych. Wszystko to sprawia, że w ostatnim czasie wiele osób decyduje się na sprzedaż swojego lasu Nadleśnictwu Turek, które zajmuje się wielofunkcyjnym gospodarowaniem lasami już od 1944 r.

W regionie tureckim aż 44% terenów zalesionych to lasy w prywatnych rękach (9024,47 ha). Jak to wygląda w odniesieniu do terenów leśnych w skali całego kraju? Procentowy udział lasów prywatnych w Polsce nie przekracza 20 %.

Kluczowym kryterium jakie muszą spełniać nabywane grunty to przyległość do kompleksów leśnych Nadleśnictwa. Sprzedaż lasów na rzecz Państwowego Gospodarstwa Leśnego gwarantuje prowadzenie w nich trwałej i stabilnej gospodarki leśnej. Działania leśników ukierunkowane są na dbałość o środowisko. Co ważne leśnicy podkreślają, że nabyte tereny nigdy nie zmienią swojego leśnego charakteru, takie działanie stałoby w sprzeczności z obowiązującym w Polsce prawem, systemem certyfikującym oraz obowiązującą strategią leśną.

Leśnicy z turkowskiego nadleśnictwa z dumą przyznają, że już od wielu lat Nadleśnictwo Turek zwiększa powierzchnie zarządzanych przez siebie lasów, dzieje się to m.in. poprzez zakup lasów prywatnych, ale także zalesienia tzw. nieużytków. Należy jednak zwrócić uwagę, że tych w naszym regionie jest niewiele. W ostatnich kilku latach Nadleśnictwo zwiększyło swoje zasoby aż o 194 ha. Z tego blisko 85 hektarów gruntów zostało zakupionych od osób fizycznych. Były to lasy, nieużytki i role przeznaczone do zalesienia. Po zakupie wszystkie grunty pozbawione roślinności leśnej zostały zalesione. W latach 2020-2021 Nadleśnictwo Turek zakupiło od prywatnych właścicieli ponad 16 ha lasów. Leśnicy podkreślają, że ich codzienna praca łączy wiele aspektów, zaspokaja zarówno potrzeby przyrody, jak i ludzi. Jednym z filarów gospodarki leśnej jest dbałość o różnorodność biologiczną lasów, ochrona ich przed wieloma zagrożeniami m.in. klęskami żywiołowymi, gradacjami owadów, chorobami, pożarami, zanieczyszczeniami, także przed skutkami kłusownictwa czy wandalizmu czy coraz częściej suszy. W ten sposób leśnicy nie tylko dbają o przyrodę, ale także umożliwiają Polakom bezpieczne korzystanie z jej dóbr – bezpieczne tak dla nich, jak i dla samych lasów. Nie możemy zapomnieć, że efektem gospodarki leśnej jest dostarczanie gospodarce, ale i społeczeństwu uniwersalnego ekologicznego surowca, jakim jest drewno. Szczycimy się, że dostarczane przez Nadleśnictwo Turek drewno pozyskiwane jest zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, uwzględniając wszystkie funkcje, jakie powinien pełnić las tj. ekologiczne, gospodarcze oraz kulturowe, co potwierdzaj międzynarodowe certyfikaty FSC® i PEFC™ posiadane przez Regionalną Dyrekcje Lasów Państwowych w Poznaniu. Jeżeli gospodarowanie w lesie sprawia Ci trudności, borykasz się z problemami logistycznymi, prawnymi, nie jesteś w stanie zapewnić swoim lasom wystarczającej opieki, zastanów się nad ich sprzedażą Nadleśnictwu Turek. Wszystkich chętnych, by sprzedać las prywatny poinformujemy o zasadach, warunkach, formalnościach które należy spełnić, telefonicznie bądź drogą elektroniczną. O szczegóły prosimy pytać drogą elektroniczną lub telefoniczną:
Magdalena Kosiorek specjalista SL ds. stanu posiadania

Tel.: 604 485 824; magdalena.kosiorek@poznan.lasy.gov.pl