Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Ekomural

Ekomural

Wykonany ekomural przedstawiający łosia jest częścią projektu realizowanego przez Nadleśnictwo Turek, dofinansowanego ze środków WFOŚiGW w Poznaniu: „Tworzenie zielonej infrastruktury poprzez nasadzenia rodzimych drzew i krzewów na terenach zieleni miejskiej w Turku oraz wykonanie ekologicznego muralu, którego tematem jest ochrona bioróżnorodności.”

Mural wykonany jest z okazji obchodów 100-lecia istnienia Lasów Państwowych i powstał dzięki współpracy Starostwa Turek oraz Zespółu Szkół Technicznych im. gen. prof. S. Kaliskiego  w Turku

Oficjalne otwarcie muralu odbędzie się 11.10.2024 r., na wydarzenie serdecznie zapraszamy.

Głównym celem planowanego przedsięwzięcia jest ochrona bioróżnorodności. W ramach projektu zaplanowano wykonanie nasadzeń w mieście, które korzystnie wpłyną nie tylko na samopoczucie mieszkańców Turku, ale również będą stanowiły schronienie przed promieniami słonecznymi, będą ochładzać miasto, produkować tlen, obniżać temperaturę, nawilżać i oczyszczać powietrze, a także będą ułatwiać retencjonowanie wody na osiedlu mieszkaniowym. Dodatkowo wykorzystanie do nasadzeń między blokami rodzimych gatunków drzew i krzewów przyczyni się do zachowania różnorodności biologicznej. Wpływ zmian klimatu, rozwój miast, niszczenie naturalnych ekosystemów i konkurencja ze strony gatunków obcych sprawiają, że rodzime gatunki roślin są coraz bardziej narażone na wyginięcie. Sadząc polskie gatunki na terenach zurbanizowanych, w prosty sposób wesprzemy ich ochronę i zrekompensujemy ich straty w naturze. Gatunki rodzime będą pełniły wiele ważnych funkcji. Ich owoce, pyłek i nektar będą stanowiły pokarm dla ptaków, małych ssaków i owadów. Rośliny rodzime będą również wchodziły w symbiozę z grzybami. Oprócz nasadzeń na danym, terenie planuję się montaż tablic informacyjnych dotyczących opisu rodzimych gatunków roślin tam występujących oraz ich znaczenie w świecie przyrody.

Kolejnym zadaniem ujętym w przedsięwzięciu jest wykonanie ekomuralu o tematyce związanej z ochroną bioróżnorodności na budynku Zespołu Szkół Technicznych w Turku. Dzięki zastosowaniu farb fotokatalitycznych powstały mural będzie nie tylko zachętą do działań proekologicznych, ale przede wszystkim efektywnym filtrem powietrza. Szacuje się, że będzie on spełniał funkcję rocznego filtrowania CO2 dla 117 drzew. Pomalowana fasada budynku będzie pochłaniała nie tylko składniki spalin, ale również drobnoustroje. Innowacyjna farba niszczy bakterie, wirusy, grzyby oraz redukuje nieprzyjemne zapachy. Ponadto jej wielką zaletą jest samooczyszczanie. Zaplanowany mural w kreatywny i nieszablonowy sposób przedstawi zagadnienie z zakresu bioróżnorodności. Będzie skłaniał do dyskusji na tematy związane z jej ochroną oraz wywoływał emocjonalne reakcje i prowokował refleksję odbiorców, propagował zachowania proekologiczne.

Celem planowanego przedsięwzięcia jest nie tylko poprawa estetyki przestrzeni publicznej, ale i propagowanie szeroko pojętej ochrony bioróżnorodności poprzez zwiększanie populacji rodzimej fauny i flory. Ponadto projekt ma na celu zwrócenie uwagi na problemy związane z zanieczyszczeniem środowiska i koniecznością jego ochrony wynikające z zasad zrównoważonego rozwoju oraz podnoszeniem świadomości ekologicznej wśród mieszkańców miasta (27 629 os.) oraz osób przyjezdnych do miasta powiatowego. Ulokowanie pod Turkiem takich przemysłowych gigantów jak kopalnia czy elektrownia, zmieniło jego charakter. Aktualnie Nadleśnictwo dokłada wszelkich starań aby zrekultywować tereny pokopalniane, a zmieniony krajobraz przystosowuje do nowych warunków klimatycznych i wymagań ekologicznych.