Aktualności Aktualności

Powrót

Baby boom w Nadleśnictwie Turek

Baby boom w Nadleśnictwie Turek

Piękna pogoda pod koniec czerwca sprzyjała pracom związanym z koniecznym obrączkowaniem piskląt bociana czarnego.

Przygotowaliśmy foto relację na Instagramie i FB Nadleśnictwa Turek!

Co ciekawe w tym roku leśnicy z Nadleśnictwa Turek mogą poszczycić się prawdziwym baby boomem, 29 czerwca w godzinach popołudniowych leśnicy wraz z przedstawicielami Komitetu Ochrony Orłów udali się na obrączkowanie piskląt bociana czarnego w dwóch leśnictwach.
Ku radości leśników i ornitologów okazało się, że para bociana czarnego nie tylko zaakceptowała odtworzone wraz z końcem zimy gniazdem, ale także parze tej udało się odchować dwa silne pisklęta. Przypominamy po lutowych nawałnicach okazało się, że gniazdo wybudowane przez ptaki w 2020 r. spadło. O sprawie informowaliśmy w artykule

O prawdziwym baby boomie możemy mówić, ponieważ na terenie administrowanym przez Nadleśnictwo Turek w 5 gniazdach udało się zaobrączkować aż 13 młodych! Niesamowite, że w jednym były aż 4 silne osobniki! To prawdziwy rekord!

 

Jak wygląda w praktyce obrączkowanie? Wszystko zaczyna się od wspinaczki drzewołaza w koronę drzewa. Praca ta wymaga wyjątkowej ostrożności, ponieważ młode bociany zaniepokojone bywają niebezpieczne. Dla zmniejszenia stresu piskląt i ich bezpieczeństwa nakrywa się je specjalną płachtą, w ten sposób łatwiej też umieścić je w torbie podróżnej, w której odbywają swoją pierwszą jeszcze niesamodzielną podróż kilkanaście metrów w dół, w miejsce, gdzie czeka na nie już ornitolodzy, (w naszym przypadku byli to specjaliści z Komitetu Ochrony Orłów) i leśnicy. Młode bociany zostają zważone, zmierzone (mierzy się zarówno długość skrzydła, jak i dzioba). Na koniec ptaki zostają zaobrączkowane.
Podczas obrączkowania na terenie Nadleśnictwa Turek ptaki, z wyjątkiem jednego zachowywały się nad wyraz spokojnie.
Podczas standardowego obrączkowania pobyt na ziemi nie trwa zbyt długo i ptaki szybko w tej samej torbie podróżnej wracają w korony drzew, gdzie zapewne czują się najbezpieczniej.

OBRĄCZKOWANIE PTAKÓW to jedna z najbardziej rozpowszechnionych technik stosowanych w badaniu życia ptaków. Polega na znakowaniu ptaków metalowymi obrączkami zakładanymi na nogę (łabędzie i gęsi znakowane są również kolorowymi obrożami zakładanymi na szyję, do odczytania z większej odległości). Każda obrączka posiada wytłoczony, skrócony adres centrali obrączkowania oraz niepowtarzalny kod literowo-cyfrowy, który niczym dowód osobisty charakteryzuje ptaka i pozwala go zidentyfikować przy powtórnym schwytaniu lub obserwacji, nawet po wielu latach. Porównanie danych (np. daty, miejsca) zaobrączkowania z danymi ponownego stwierdzenia dostarcza informacji o przemieszczeniach ptaków, długości życia i innych aspektach ich biologii. Rolę krajowej centrali obrączkowania ptaków w Polsce na mocy zezwolenia Ministra Środowiska pełni Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii Polskiej Akademii Nauk w Gdańsku. Jej baza danych zawiera obecnie informacje o ponad 3 mln ptaków znakowanych w Polsce od 1931 roku oraz o ponad 100 tys. ponownych stwierdzeniach ptaków. Corocznie obrączkowanych jest około 80 tys. nowych ptaków; przybywa też 8 tys. informacji o ponownych stwierdzeniach. Większość danych jest obecnie skomputeryzowana.

ZAOBSERWOWALIŚCIE PTAKA Z OBRĄCZKĄ? Wiadomość o obserwacji możecie przekazać w formularzu lub wysłać na adres: Stacja Ornitologiczna Muzeum i Instytutu Zoologii PAN, ul. Nadwiślańska 108, 80-680 Gdańsk 40.