Wydawca treści Wydawca treści

Zasady sprzedaży

Zasady sprzedaży drewna określane są zarządzeniem dyrektora generalnego Lasów Państwowych.


 

W ramach sprzedaży detalicznej leśnicy starają się zaspokoić szybko rosnący popyt ze strony osób wykorzystujących drewno do celów grzewczych. Wbrew pozorom są to nie tylko mieszkańcy wsi, choć przeważają wśród odbiorców. Wzrost zapotrzebowania na drewno opałowe to też skutek powstawania na przedmieściach dużych aglomeracji nowych osiedli, gdzie domy często standardowo wyposażane są w instalacje kominkowe.

Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna

W ostatnich latach Lasy Państwowe zwiększyły sprzedaż drewna opałowego o jedną trzecią – do ponad 4 mln m sześc. rocznie. Drewno opałowe jest nie tylko najbardziej ekologicznym źródłem ciepła, lecz także jest atrakcyjniejsze pod względem relacji ceny do wydajności energetycznej niż węgiel, olej, gaz czy energia elektryczna. Niektórzy klienci wybierają drewno już przygotowane i pocięte, inni własnoręcznie je pozyskują, po uzgodnieniu i spełnieniu określonych warunków bezpieczeństwa oraz uiszczeniu opłaty; dotyczy to głównie tzw. gałęziówki. Taki surowiec jest bardzo tani, dlatego z tej możliwości korzysta wiele osób na terenach wiejskich.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Leśna czereśnia

Leśna czereśnia

W lasach też rosną czereśnie i teraz najłatwiej je zauważyć

Na przełomie kwietnia i maja, jeszcze przed rozwojem liści, bardzo obficie pokrywają się białymi kwiatami. Nazwa gatunkowa tych drzew to czereśnia ptasia, nazywana trześnią bądź dziką wiśnią. W Polsce rośnie dziko na terenie całego kraju, jednak głównie na południu naszej ojczyzny.
Cieszę się, że upodobała sobie lasy, w których pracuję. Jest bardzo cenioną (preferowaną przeze mnie domieszką biocenotyczną). Leśnicy przed posadzeniem lasu projektują skład przyszłego drzewostanu. Ustalają, jakie gatunki mają być posadzone, w jakiej ilości, jak rozmieszczone. Muszą brać pod uwagę wiele czynników: typ siedliskowy lasu, rodzaj gleby, wilgotność, wpływ czynników atmosferycznych, presję zwierzyny. „Wisienką na torcie” jest projektowanie gatunków biocenotycznych (wzbogacających przyszły drzewostan). Szkółki leśne produkują całą gamę drzew i krzewów spełniających taką rolę.
Korzystam z wielu roślin zakładając uprawy, ale od lat moją ulubienicą jest dzika czereśnia. Doskonale się czuje wśród otaczających ją sosen i dębów, dorównując im wysokością. Jest odporna na wiosenne przymrozki i corocznie owocuje. Owoce są najczęściej koloru czerwonego, ale trafiają się drzewa o owocach żółtych lub bardzo ciemnych. Są bardzo aromatyczne, słodkie, lekko gorzkie. Mają niewiele miąższu. Uwielbiają je ptaki wybitnie przyczyniając się do rozsiewania. Taka symbioza leśnika z pierzastymi mieszkańcami lasu - sadzę im kilka drzew, a one ucztując rozsiewają kilkaset.
Ze względu na wysokość drzew owoce są trudne do zbioru, ale przetwory z nich (szczególnie nalewka) mają aromat i smak lata. Bardzo cenne są liście, bo zawierają dużo witaminy C i napar z nich wzmacnia naszą odporność.
Niezwykłe właściwości ma drewno: piękną barwę i rysunek. Jest wykorzystywane do budowy instrumentów muzycznych, bogato zdobionych ram obrazów i do toczenia.
Gdy wybierzecie się na wiosenny spacer, zwróćcie uwagę na obsypane białymi kwiatami drzewa.