Wydawca treści Wydawca treści

Surowiec do wszystkiego

W erze szkła, aluminium i krzemu można by odnieść wrażenie, że drewno jest passé. Nic bardziej mylnego! Gdziekolwiek się znajdziemy, na pewno wokół nas będzie wiele przedmiotów, które nie powstałyby bez użycia drewna.

Szacuje się, że współcześnie ma ono ok. 30 tys. zastosowań: drewno i materiały drewnopochodne są wykorzystywane m.in. w budownictwie, górnictwie, energetyce, do produkcji maszyn rolniczych i przemysłowych, podłóg, mebli, płyt, papieru i opakowań, narzędzi, instrumentów muzycznych, sprzętu sportowego, zabawek czy materiałów biurowych.

Szacuje się, że współcześnie drewno ma ok. 30 tys. zastosowań

Pochodzenie, sposób pozyskania i właściwości fizyczne drewna sprawiają, że jest najbardziej naturalnym i przyjaznym materiałem, który wykorzystujemy na tak wielką skalę. Jest niezbędnym elementem modnego dziś życia w stylu „eko", w harmonii z naturą i w zdrowiu. W obliczu zmian klimatycznych ważne jest też to, że nie tylko żywe drzewa wiążą  znaczne ilości dwutlenku węgla. Wielkim magazynem CO2 są również produkty z drewna.

Im bardziej rozwinięta i nowoczesna gospodarka, tym więcej drewna potrzebuje. W ciągu ostatnich dwóch dekad zużycie drewna w naszym kraju wzrosło aż dwuipółkrotnie. W 1990 r. Polak przeciętnie zużywał rocznie równowartość 0,4 m sześc. drewna okrągłego, a obecnie – ponad 1 m sześc. Można się spodziewać, że ten wskaźnik jeszcze bardziej wzrośnie – do wartości podobnych jak w innych krajach europejskich (Niemiec zużywa rocznie średnio 1,7 m sześc. drewna, Czech – prawie 1,5 m sześc., Włoch– 1,1 m sześc.).

Dowiedz się więcej o drewnie z książki „Naturalnie, drewno!" (PDF)


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie ,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Od 12 marca w Nadleśnictwie Turek rozpoczęła się bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej.

Wprowadzenie akcji bezpośredniej w nadleśnictwie Turek oznacza, że lasy są monitorowane z wież obserwacyjnych, a także patrolowane systematycznie w okresie dużego zagrożenia pożarowego. Samochody straży leśnej są wyposażone w sprzęt gaśniczy.

Służba leśna  musi być w stałej gotowości, a w siedzibie nadleśnictwa pełnione są dyżury w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym.

Każdego roku, wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego.  W Polsce powstaje średnio 3,5 tyś. pożarów lasu, zdecydowana większość wczesna wiosną. Za prawie 90 % z nich odpowiadają niestety ludzie.



W razie zauważenia pożaru lasu prosimy o telefoniczną informację.
Telefony alarmowe:

PAD (Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w siedzibie nadleśnictwa): 63 278 54 41

kom. 606 906 037

oraz numery: 998 , ewentualnie 112