Zanocuj w lesie

Nadleśnictwo Turek zaprasza miłośników bushcraftu, surwiwalu oraz wszystkich tych, którzy chcą zanocować w lesie zupełnie „na dziko”, do obcowania z naturą w naszych lasach na terenie leśnictw Krwony, Cisew i Zdrojki.

Lokalizacja widoczna jest również na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  

oraz z poziomu aplikacji Mbdl https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.gov.lasy.bdl&hl=pl&gl=US (android)

 lub https://apps.apple.com/us/app/mbdl/id1388815663 (iOS)

Z menu wybierz – mapy BDL – mapa zagospodarowania turystycznego.

Zanim udasz się na wyprawę zapoznaj się z:

  1. regulaminem korzystania z obszaru (załącznik nr 1 – dostępny na dole strony);
  2. informacjami, gdzie wyznaczone są miejsca do rozpalenia ogniska i czy te są zaopatrywane w drewno i na jakich zasadach można z niego korzystać. Jeśli nie, drewno należy przynieść ze sobą; miejsce na wyznaczonym obszarze, w którym dopuszcza się palenie ogniska to miejsce postojowe w oddz. 150 m Leśnictwa Zdrojki (drewno nie jest dostępne);
  3. mapą okresowego zakazu wstępu do lasu https://zakazywstepu.bdl.lasy.gov.pl/zakazy/  przed  wyjściem do lasu, sprawdź, czy obszar nie znajduje się na obszarze objętym zakazem;
  4. zasadami bezpiecznego korzystania z lasu http://czaswlas2.ecms.pl/bezpieczenstwo
  5. z informacjami, gdzie mogą być prowadzone prace gospodarcze; na powierzchnie te obowiązuje zakaz wstępu; link do mapy:

https://lasy.maps.arcgis.com/apps/View/index.html?appid=317dd0d4060b498bb2b0e8fa93c0a88d

  1. z czasowymi wyłączeniami/zmianami przebiegu szlaków,
  2. w okresie jesiennym i zimowym z terminami polowań zbiorowych, które koła łowieckie mają obowiązek podawać do wiadomości gmin; na obszar na którym odbywa się polowanie, obowiązuje zakaz wstępu!  informacje nt. planowanych terminów polowań zbiorowych można uzyskać we właściwych urzędach gmin; na terenach objętych programem znajdują się obwody łowieckie nr: 369, 370, 374;   granice obwodów łowieckich widoczne są na mapie https://www.bdl.lasy.gov.pl/portal/mapy  (z menu wybierz - mapy BDL – mapa łowiectwa);
  3. jeśli Twój nocleg przewiduje więcej niż 2 noce lub/i więcej niż 9 osób w jednym miejscu musisz wypełnić formularz zgłoszenia noclegów i uzyskać zgodę nadleśnictwa; zgłoszenie następuje poprzez wypełnienie formularza (załącznik nr 3 – dostępny na dole strony) oraz przesłanie go na adres turek@poznan.lasy.gov.pl nie później niż 2 dni robocze od planowanego noclegu; pozytywna odpowiedź mailowa z nadleśnictwa jest wyrażeniem zgody na zaplanowane noclegi.

Kontakt do koordynatora programu w nadleśnictwie: Beata Kątna, beata.katna@poznan.lasy.gov.pl,  tel. 604 489 567 (preferowany jest kontakt mailowy).

Nadleśnictwo Turek przystąpiło do Programu „Zanocuj w lesie”, który powstał w ramach kontynuacji założeń zawartych w ogólnopolskim pilotażu udostępnienia obszarów leśnych celem uprawiania aktywności typu bushcraft i surwiwal. Po ponad rocznym okresie trwania pilotażu, ankietowaniu osób korzystających z obszarów pilotażowych, zarządców terenu, rozmowach ze środowiskiem bushcraftowym i surwiwalowym wykiełkował pomysł przekształcenia pilotażu w stały program pn. „Zanocuj w lesie”.

W celu poznania waszych wrażeń i spostrzeżeń odnośnie programu prosimy o wypełnienie krótkiej ankiety (link poniżej):

http://personal.ewaluacja.eu/index.php/544185?lang=pl

 


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Badamy i chronimy polskie bieliki

Badamy i chronimy polskie bieliki

Pod takim hasłem po raz kolejny na terenie naszego nadleśnictwa, w porozumieniu z Komitetem Ochrony Orłów, udało się przeprowadzić obrączkowanie tych pięknych ptaków.

Na terenie Nadleśnictwa Turek istnieją obecnie trzy gniazda bielika, wokół których zostały wyznaczone, decyzją Dyrektora RDOŚ w Poznaniu, strefy ochronne obejmujące nierzadko bardzo ciekawe i zróżnicowane pod kątem gatunkowym, zbiorowiska leśne. Wcześniej potwierdzono, że w dwu gniazdach znajdują się po dwa młode. W pierwszym gnieździe pisklaki bardzo ostrożnie przetransportowano na ziemię, gdzie zostały przez ornitologów z #KOO dokładnie zmierzone, zważone i wyposażone w dwie obrączki: jedną z indywidualnym numerem i adresem Stacji Ornitologicznej w Gdańsku oraz drugą – kolorową, którą łatwo będzie można w przyszłości odczytać za pomocą lornetki czy lunety, np. na żerowiskach. Dzięki temu będzie można także zidentyfikować pochodzenie ptaków oraz określić ich wiek. Po wszystkim maluchy (jedno ok. 2,5 kg, drugie 3,1 kg) bezpiecznie wróciły do swojego gniazda. W drugim, wieloletnim i bardzo rozbudowanym gnieździe, stwierdzono także dwa młode, jednak pochwycenie ich i zaobrączkowanie było niemożliwe ze względu na bardzo duże rozmiary gniazda i wierzchołkowe położenie w koronie (szacunkowo 0,5 tony!). Przy trzecim gnieździe nie stwierdzono w tym roku ptaków dorosłych.
Obrączkowanie to jedna z podstawowych i klasycznych metod badawczych stosowanych w ornitologii. Dzięki niej ornitolodzy poznają m.in. długość życia ptaków, śmiertelność i jej przyczyny, trasy wędrówek, miejsca zimowania oraz mechanizmy rozprzestrzeniania się populacji i wzajemnych związków łączących ptaki zasiedlające często odległe miejsca. Liczymy na to, że ornitolodzy odwiedzą nas i nasze bieliki także w kolejnym roku.