Wydawca treści Wydawca treści

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

W Polsce lasów wciąż przybywa. Lesistość kraju zwiększyła się z 21 proc. w roku 1945 do 29,2 proc. obecnie. Od roku 1995 do 2011 powierzchnia lasów zwiększyła się o 388 tys. ha. Podstawą prac zalesieniowych jest „Krajowy program zwiększania lesistości", zakładający wzrost lesistości do 30 proc. w 2020 r. i do 33 proc. w 2050 r. Lasy Polski są bogate w rośliny, zwierzęta i grzyby. Żyje w nich 65 proc. ogółu gatunków zwierząt.

Lasy rosną w naszym kraju na glebach najsłabszych, głównie z powodu rozwoju rolnictwa w poprzednich wiekach. Wpływa to na rozmieszczenie typów siedliskowych lasu w Polsce. Ponad 55 proc. powierzchni lasów zajmują bory. Na pozostałych obszarach występują siedliska lasowe, głównie mieszane. Ich niewielką część stanowią olsy i łęgi – niewiele ponad 3 proc.

W latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc.

Na terenach nizinnych i wyżynnych najczęściej występuje sosna. Rośnie ona na 64,3 proc. powierzchni leśnej w PGL LP oraz na 57,7 proc. lasów prywatnych i gminnych. W górach przeważa świerk (zachód) oraz świerk z bukiem (wschód). Dominacja sosny wynika ze sposobu prowadzenia gospodarki leśnej w przeszłości. Kiedyś monokultury (uprawy jednego gatunku) były odpowiedzią na duże zapotrzebowanie przemysłu na drewno. Takie lasy okazały się jednak mało odporne na czynniki klimatyczne. Łatwo padały również ofiarą ekspansji szkodników.

W polskich lasach systematycznie zwiększa się udział innych gatunków, głównie liściastych. Leśnicy odeszli od monokultur – dostosowują skład gatunkowy drzewostanu do naturalnego dla danego terenu. Dzięki temu w latach 1945-2011 powierzchnia drzewostanów liściastych na terenach PGL LP wzrosła z 13 do ponad 28,2 proc. Coraz częściej występują dęby, jesiony, klony, jawory, wiązy, a także brzozy, buki, olchy, topole, graby, osiki, lipy i wierzby.

W naszych lasach najczęściej występują drzewostany w wieku od 40 do 80 lat. Przeciętny wiek lasu wynosi 60 lat. Coraz więcej jest drzew dużych, liczących ponad 80 lat. Od końca II wojny światowej ich powierzchnia wzrosła z 0,9 mln ha do prawie 1,85 mln ha.

Raporty o stanie lasów w Polsce


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Wiosna w kolorze niebieskim

Wiosna w kolorze niebieskim

Kilka ciepłych dni spowodowało, że wiosna eksplodowała.

W ciepłe popołudnie byłem z wnukami na koncercie żaby moczarowej (samce na tę wyjątkową okazję wkładają błękitne smokingi), a wczoraj w lesie dostrzegłem kwitnące przylaszczki.
Niebieski kolor jest jednym z najrzadziej występujących w naturze. Większość pigmentów spotykanych w przyrodzie nie powstaje w organizmach żywych, są związane ze spożywanym pokarmem. Mięso łososia jest różowe, ponieważ zjada on różowe skorupiaki, szczygły uzyskują swój pigment z żółtych kwiatów.
Kolor niebieski występujący w przyrodzie nie jest pigmentem. Jeżeli pojawia się u zwierząt, jest to związane ze strukturą ich cząsteczek i sposobem, w jaki odbijają światło. Dotyczy to zwierząt, ale i ludzkich oczu. Niebieski kolor powstaje na skutek specyficznego załamania i odbicia światła (każdy leśnik to wie, patrząc w oczy błękitnookiej blondynce). Rośliny również nie są niebieskie. Ich kolor to iluzja spowodowana załamaniem światła, a nie posiadanym przez nie pigmentem.
Botanicy twierdzą, że niecałe 10% roślin posiada niebieskie kwiaty. Przylaszczki posługują się barwnikiem nazywanym antocyjanem. Jest on czerwony, jego połączenie z innymi cząsteczkami, a także sposób odbijania światła powoduje, że przylaszczki są cudownie niebieskie. W przyrodzie są bardzo nieliczne wyjątki wytwarzania niebieskiego pigmentu. Ewolucja nie była w stanie opanować procesu wytwarzania niebieskiego barwnika. Natura stworzyła jednak inne możliwości, byśmy widzieli ten kolor.
Szukając więc wiosny na spacerach, gdy spotkamy niebieskie zwierzę lub roślinę warto poświęcić chwilę na zachwyt.