Wydawca treści Wydawca treści

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Obecnie gospodarujemy na niemal jednej trzeciej powierzchni Polski. Tuż po zakończeniu II wojny światowej było to zaledwie 21 proc. Co roku sadzimy 500 mln nowych drzew, by lasów w Polsce wciąż przybywało.

Co roku polscy leśnicy sadzą 500 mln drzew

Dbamy też, by lasy były różnorodne biologicznie. 85 proc. rezerwatów w Polsce leży na terenie Lasów Państwowych. 40 proc. lasów w naszym zarządzie jest chronionych w ramach europejskiej sieci Natura 2000. Walczymy z wieloma zagrożeniami: klęskami żywiołowymi, plagami owadów, chorobami drzew, pożarami, zanieczyszczeniami, a także kłusownictwem czy wandalizmem.

Dbamy, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju (fot. P. Fabijański)

Jednym z naszych głównych zadań jest udostępnianie lasów społeczeństwu. Zachęcamy Was do skorzystania z pięknie położonych wśród leśnych ostępów ośrodków wypoczynkowych, leśniczówek czy pokoi gościnnych. To dla Was tworzymy tysiące kilometrów szlaków pieszych, rowerowych i konnych, setki parkingów leśnych i pól biwakowych. Wszystkie je znajdziecie w serwisie www.czaswlas.pl.

Dbamy również o to, by gospodarka leśna, dostarczająca na rynek drewno, surowiec uniwersalny i ekologiczny, prowadzona była zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju. Pozyskujemy ponad 30 mln m sześc. drewna rocznie, dwa razy więcej niż na początku lat 90. XX wieku. Mimo to średnia zasobność w drewno hektara naszych lasów jest o jedną czwartą większa niż 20 lat temu i o 40 proc. większa niż obecnie wynosi średnia w Unii Europejskiej.

W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak W Polsce w branżach związanych z leśnictwem pracuje ok. 375 tys. osób, czyli średnio co 40. pracujący Polak. Sektor przetwórstwa drewna wypracowuje ok. 8 proc. naszego PKB. Między innymi dzięki drewnu z Lasów Państwowych Polska jest 10. największym producentem mebli na świecie i 4. największym ich eksporterem.

Lasy Państwowe zatrudniają 25 tys. osób. W ten sposób jesteśmy 9. największym pracodawcą w Polsce. Wśród największych firm w kraju zajmujemy 22. miejsce pod względem przychodów i 11. pod względem zysków. Wartość majątku, którym zarządzamy, sięga 300 mld zł. Jeśli doliczymy wartości społeczne, będzie on wart biolion złotych. Nie korzystamy z pieniędzy z budżetu, tylko sami zarabiamy na swoją działalność. Pomimo kryzysu finansowego zysk odnotowujemy nieprzerwanie od 2002 r. Ponadto płacimy podatki wysokości 1,3 mld zł rocznie.

87 proc. Polaków uważa, że leśnicy są kompetentni. Chętnie dzielimy się z innymi swoją wiedzą o polskich lasach, ich historii i walorach przyrodniczych. Wydajemy książki, periodyki, broszury, prowadzimy stronę internetową www.lasy.gov.pl. Dla dzieci, młodzieży oraz nauczycieli przygotowaliśmy serwis „Las Rysia eRysia" (www.erys.pl). Nasza kadra od lat wspiera szkoły w edukacji przyrodniczej. Organizujemy też wiele akcji służących poszerzeniu wiedzy o lesie, przyrodzie i ekologii.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Nadleśnictwo Turek ogłasza nabór na stanowisko Podleśniczy

Nadleśnictwo Turek ogłasza nabór na stanowisko Podleśniczy

Nadleśnictwo Turek ogłasza nabór zewnetrzny na stanowisko Podleśniczego

  1.  Organizator naboru

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe

Nadleśnictwo Turek,

ul. Chopina 70,  62-700 Turek

e-mail: turek@poznan.lasy.gov.pl

 

  1.  Tryb prowadzenia naboru
  1.  Rekrutacja prowadzona jest w oparciu o:

- Regulamin naboru na wolne stanowiska pracy w jednostkach organizacyjnych Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu wprowadzony Zarządzeniem nr 21 Dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu znak spr. DO.1101.51.2021;

-  Decyzję nr 26/2021 z dnia 02.11.2021 r. Nadleśniczego Nadleśnictwa Turek w sprawie wszczęcia naboru zewnętrznego na stanowisko podleśniczego.

 

  1.  Opis stanowiska (zakres ważniejszych zadań)

Wykonywanie wszelkich czynności techniczno-gospodarczych, administracyjnych i ochronnych związanych z realizacją zadań ustalonych dla leśnictwa, a w szczególności z zakresu zagospodarowania i użytkowania lasu. Wykonywanie poleceń i wskazówek leśniczego. Ochorna granic leśnictwa, znaków granicznych i geodezyjnych oraz ochrona lasu przed szkodnictwem. Funkcje patrolowe w zakresie ochorny przeciwpożarowej lasów i obiektów leśnych. Prowadzenie działań w zakresie edukacji leśnej społeczeństwa. Zastępowanie leśniczego.

 

  1.  Oferowane warunki
  1.  Termin rozpoczęcia pracy: 01.01.2022 r.
  2.  Zatrudnienie na umowę o pracę w pełnym wymiarze czasu pracy na okres próbny (3 miesiące), a w przypadku spełnienia oczekiwań pracodawcy możliwość zawarcia kolejnej umowy o pracę, tj. umowy na czas określony jednego roku, z możliwością przedłużenia na czas nieokreślony.
  3.  Nadleśnictwo nie zapewnia mieszkania.
  4.  Miejsce pracy – teren Leśnictwa Wrząca.

 

  1.  Minimalne wymagania - wykształcenie średnie leśne

 

  1.  Wymagania fakultatywne
  1.  Wykształcenie wyższe leśne.
  2.  Zdany egzamin do Służby Leśnej.
  3.  Znajomość Systemu Informatycznego Lasów Państwowych.
  4.  Znajomość pakietu MS Office (Word, Excel, Outlook).
  5.  Prawo jazdy kat. B oraz gotowość wykorzystywania  samochodu prywatnego do celów służbowych.
  6.  Doświadczenie w pracy w obszarze gospodarki leśnej – mile widziane w ZUL.

 

  1.  Wymagane dokumenty
  1.  CV wraz z dokładnym przebiegiem pracy zawodowej- opatrzony własnoręcznym podpisem.
  2.  List motywacyjny - opatrzony własnoręcznym podpisem.
  3.  Kserokopia dokumentów potwierdzających wykształcenie i dodatkowe kwalifikacje/ukończone kursy opatrzone klauzulą „Za zgodność z oryginałem” i własnoręcznym podpisem.
  4.  Kserokopie dokumentów potwierdzających przebieg pracy zawodowej, kserokopie świadectw pracy i/lub zaświadczenie o zatrudnieniu lub inny dokument potwierdzający posiadane doświadczenie zawodowe, opatrzone klauzulą „Za zgodność z oryginałem” i własnoręcznym podpisem.
  5.  Podpisana kaluzula infrmoracyjna (załącznik nr 1).
  6.  Kwestionariusz osobowy kandydata do pracy (załącznik nr 2).

 

 

  1.  Termin i miejsce składania ofert

Wymagane dokumenty należy składać do 30 listopada 2021 roku do godziny 15:00 (decyduje data i godzina wpływu) w następujący sposób:

  1.  Osobiście, w zamkniętej kopercie, w sekretariacie Nadleśnictwa Turek, ul.Chopina 70, 62-700 Turek, w godzinach 7:00-15:00 od poniedziałku do piątku.
  2.  Pocztą tradycyjną na adres: Nadleśnictwa Turek, ul.Chopina 70, 62-700 Turek.

 

Każda z ww. form przesłania ofert powinna być opatrzona klauzulą: „Nabór na stanowisko podleśniczego  w naborze zewnętrznym”. Dokumenty, które wpłyną po terminie nie będą rozpatrywane przez komisję rekrutacyjną (zostaną zniszczone).

  1.  Informacje dodatkowe
    1.  Warunkiem zatrudnienia na stanowisku podleśniczego jest zdany egzamin do Służby Leśnej oraz spełnienie warunków do zatrudnienia w Służbie Leśnej, o których mowa w art. 45 ust. 2 Ustawy o lasach z dnia 28 września 1991 r. (tekst jednolity Dz. U. z 2020 r. poz. 1463).
    2.  Kandydat nie posiadający zdanego egzaminu do Służby Leśnej zostanie na ww egzamin skierowany, do czasu jego zdania będzie zatrudniony na stanowisku instruktora technicznego.
    3.  Kandydaci spełniający wymagania formalno-merytoryczne i zakwalifikowani do kolejnego etapu naboru zostaną powiadomieni telefonicznie lub pocztą tradycyjną o terminie i miejscu kolejnego etapu naboru.
    4.  Aplikacje kandydatów, którym nie zaproponowano nawiązania stosunku pracy zostaną zniszczone w terminie do 14 dni od zakończenia postepowania rekrutacyjnego.
    5.  Kierownik jednostki organizacyjnej może uczestniczyć w każdym etapie postępowania rekrutacyjnego.
    6.  Nadleśniczy Nadleśnictwa Turek zastrzega sobie możliwość unieważnienia naboru na każdym etapie, bez podania przyczyny.
    7.  Nadleśnictwo Turek nie zwraca kandydatom kosztów związanych z rekrutacją.
    8.  Oryginały złożonych kserokopii dokumentów do wglądu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.
    9.  Do udzielania informacji w sprawie naboru upoważniony jest Specjalista ds. kadr i administracji - Pani Agata Wojtczak-Jarońska (telefon: 606-987-164).
    10.  Zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (Dz. Urz. UE. L. 2016.119.1), dalej RODO, Nadleśnictwo Turek w załączniku nr 1 zamieszcza klauzulę informacyjną o postępowaniu z danymi osobowymi uzyskanymi na potrzeby rekrutacji.