Wydawca treści
Ochrona gatunkowa roślin, zwierząt i grzybów
Ochrona gatunkowa roślin
W Nadleśnictwie Turek inwentaryzacja występowania roślin chronionych przeprowadzana jest corocznie w sposób ciągły. Nowe stanowiska inwentaryzowane są na drukach „Formularz informacyjny" i lokalizowane są na mapie analogowej. Prowadzony jest szczegółowy wykaz stanowisk roślin i zwierząt chronionych.
Zinwentaryzowano na podstawie dostępnej literatury i własnych obserwacji 13 gatunków roślin naczyniowych objętych ochroną ścisłą i 31 gatunków pod ochroną częściową.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014 roku
w sprawie ochrony gatunkowej roślin w Nadleśnictwie Turek stwierdzono występowanie:
Ochrona ścisła:
- Długosz królewski /Osmunda regalis/
- Goździk pyszny /Dianthus superbus/
- Pełnik europejski /Trollius europaeus/
- Sasanka łąkowa /Pulsatilla pratensis/
- Rosiczka okrągłolistna /Drosera rotundifolia/
- Rojownik (rojnik) pospolity /Jovibarba sobolifera/
- Mącznica lekarska /Arctostaphylos uva-ursi/
- Lilia złotogłów /Lilium martagon/
- Lilia bulwkowata /Lilium bulbiferum/
- Mieczyk dachówkowaty /Gladiolus imbricatus/
- Kosaciec syberyjski /Iris sibirica/
- Storczyk męski /Orchis spinosa/
- Jarząb brekinia /Sorbus torminalis/
Ochrona częściowa:
- Widłak spłaszczony /Lycopodium complanatum/
- Widłak jałowcowaty /Lycopodium annotinum/
- Widłak goździsty /Lycopodium clavatum/
- Widłak wroniec /Lycopodium selago/
- Centuria pospolita /Centaurium umbellatum/
- Goździk piaskowy /Dianthus arenarius/
- Wawrzynek wilczełyko /Daphne mezereum/
- Bagno zwyczajne /Ledum palustre/
- Pomocnik baldaszkowaty /Chimaphila umbellata/
- Gnidosz rozesłany /Pedicularis sylvatica/
- Dziewięćsił bezłodygowy /Carlina acaulis/
- Podkolan biały /Platanthera bifolia/
- Kruszczyk szerokolistny /Epipactis helleborine/ (Stoplamek szerokolistny)
- Gnieźnik jajowaty (Listera jajowata) /Neottia ovata/
- Gnieźnik leśny /Neottia nidus-avis/
- Śnieżyczka przebiśnieg /Galanthus nivalis/
- Zimoziół północny /Linnaea borealis/
- Cebulica dwulistna /Scilla bifolia/
- Kukułka (storczyk) szerokolistna /Dactylorhiza majalis/
- Grzybienie białe /Nymphaea alba/
- Wilżyna ciernista /Ononis spinosa/
- Kocanki piaskowe /Helichrysum arenarium/
- Turzyca piaskowa /Carex arenaria/
- Bobrek trójlistny /Menyanthes trifoliata/
- Bielistka siwa /Leucobryum glaucum/
- Modrzewnica zwyczajna /Andromeda polifolia/
- Torfowce /Sphagnum sp./
- Rokietnik pospolity /Pleurozium schreberi/
- Płonnik pospolity /Polytrichum commune/
- Gajnik lśniący /Hylocomium splendens/
- Widłoząb miotłowy /Dicranum scoparium/
Na terenie Nadleśnictwa stwierdzono występowanie wymienionych poniżej chronionych gatunków grzybów, porostów i mszaków.
GRZYBY
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów na terenie Nadleśnictwa nie zinwentaryzowano gatunków grzybów wielkoowocnikowych, które objęte byłby ochroną ścisłą i częściową.
POROSTY
Rola porostów w zbiorowiskach leśnych jest dość istotna. Wspomnieć należy o roli glebotwórczej szczególnie w suchych borach i zbiorowiskach muraw piaskowych. Determinują występowanie wielu gatunków bezkręgowców, które odnajdują wśród porostów schronienie i pożywienie. Jednak najważniejszą rolę odgrywają w kształtowaniu mikrokilmatu leśnego. Są bardzo znaczącym rezerwuarem wody w lesie, szczególnie w borze chrobotkowym.
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Środowiska z dnia 9 października 2014r. w sprawie ochrony gatunkowej grzybów na terenie Nadleśnictwa zinwentaryzowano występowanie niżej wymienionych gatunków:
Ochrona ścisła
- Brodaczka kępkowa /Usnea hirta/
Ochrona częściowa
- Chrobotki
- Chrobotek reniferowy /Cladonia rangiferina
- Chrobotek leśny /Cladonia sylvatica
- Płucnica islandzka /Cetraria islandica/
Ochrona gatunkowa zwierząt
Na terenie Nadleśnictwa Turek potwierdzono obecność 3 taksonów bezkręgowców
z załącznika II. Dyrektywy siedliskowej (zalotka większa, czerwończyk nieparek, trzepla zielona) oraz 25 objętych ochroną gatunkową.
Spośród 18. aktualnie żyjących w Polsce gatunków z gromady płazów na obszarze działania Nadleśnictwa Turek stwierdzono występowanie 13 z nich.
Na terenie Nadleśnictwa Turek występuje pięć taksonów gadów objętych ochroną ścisłą.
Występujące w zasięgu terytorialnym nadleśnictwa ptaki przedstawiono w tabeli 26 POP (116 gatunków). Listę gatunków stworzono w oparciu o materiały Programu Ochrony Przyrody z poprzedniego okresu gospodarczego, wyniki powszechnej inwentaryzacji siedlisk i gatunków z lat 2006-2007 oraz SDF-y opisujące obszary specjalnej ochrony ptaków położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Turek.
Gatunki zwierząt objęte ochroną strefową
Na terenie administrowanym przez nadleśnictwo, utworzonych jest obecnie 5 stref ochronnych bociana czarnego (leśnictwa: Brudzew, Czarny las 2 strefy, Uniejów, Wyszyna) oraz 4 strefy ochronne orła bielika (leśnictwa: Czarny las 2 strefy, Krwony, Grzymiszew).
Stanowiska bobra stwierdzono w leśnictwach: Czarny Las, Krwony, Linne, Uniejów, Grzymiszew, Kotwasice, Wrząca i Wyszyna. Nie stwierdzono obecności wydry
na terenie Nadleśnictwa Turek.
Najnowsze aktualności
Leki z leśnej apteki
Leki z leśnej apteki
Mówi się, że w życiu leśników las jest przestrzenią i czasem, wyznacza kierunki, nadaje rytm myślom i działaniom, te słowa bez wątpienia można odnieś do emerytowanego leśnika Tadeusza Rosiaka.
Starzy ludzie, od lat związani z lasem, często powtarzali: „…na dolegliwości, których nabawiłeś się w lesie, w lesie szukaj pomocy”.
Po zachwycie nad lekami produkowanymi syntetycznie następuje powrót do farmaceutyków, które ofiarowuje nam przyroda. Zdarzało mi się skorzystać z posiadanej wiedzy, najczęściej w sytuacjach, gdy do apteki było daleko.
"Najbardziej spektakularny przypadek miał miejsce na dalekiej Syberii, gdzie wybrałem się z grupą leśników. W zorganizowaniu wyprawy i kontaktach na miejscu pomagała nam Polka mieszkająca w Irkucku o imieniu Natalia. Któregoś dnia bardzo mocno pokąsały ją meszki. Widzieliśmy, że cierpi, gdy więc natknąłem się na stanowisko babki zwyczajnej, nazbierałem do plecaka sporo tych roślin. Wieczorem roztarłem liście na miazgę a kolega Jaśko, jak wprawny pielęgniarz, opatrzył chorą.
Efekt? Kuracja przerosła nasze oczekiwania, rano po ukąszeniach pozostały mikroskopijne cętki, stan zapalny ustąpił.
Cały splendor spłynął na Jaśka, wdzięczna dziewczyna ofiarowała mu swoje serce. „Farmaceuta”, jak to często w życiu bywa, pozostał w cieniu. Pomimo że byliśmy 7 tys. km od Polski, to na Syberii występuje bardzo wiele roślin takich samych jak u nas (opisana babka zwyczajna).
Co ciekawe kilka dni temu spacerując, dostrzegłem roślinę o bardzo charakterystycznym wyglądzie i niezwykłych właściwościach – szczeć pospolitą (na zdjęciu), która przypomniała mi ta syberyjską opowieść. Szczeć trudno pomylić z innymi roślinami, cechuje się kolczastą łodygą, która może osiągać nawet 2 metry wysokości i bardzo charakterystycznymi kwiatostanami. Niektórym, swoim wyglądem, przypomina oset. Jest miododajna i produkuje duże ilości pyłku i nektaru. Rozgłos zyskała, ponieważ stosuje się ją w leczeniu boreliozy. Jej skuteczność porównuje się do antybiotyku - amoksycyliny. Związki zawarte w szczeci pomagają w leczeniu reumatyzmu, stanów zapalnych skóry, wrzodów żołądka, przy bólach kręgosłupa oraz kończyn. Nie można pominąć tego, że substancje, które wchodzą w jej skład, mobilizują układ odpornościowy.
W medycynie wykorzystuje się zarówno liście, jak i korzenie. Liście zbiera się w czasie kwitnienia (lipiec – sierpień), a korzeń najlepiej wykopać wiosną lub jesienią. Można też kupić gotowe preparaty w aptekach.