Wydawca treści Wydawca treści

Edukacja leśna

Edukacja leśna w Nadleśnictwie Turek edukacja leśna prowadzona w dobrze wyposażonej Izbie Edukacyjnej ZDROJKI i w terenie na ścieżkach edukacyjnych. Izba Edukacyjna ZDROJKI działa w obecnym kształcie od 2008 roku i możliwe jest w niej prowadzenie różnorodnych zajęć dla około 30 osobowych grup słuchaczy.

Edukacja leśna społeczeństwa jest jednym z podstawowych zadań realizowanych przez Lasy Państwowe, wynikających z założeń „Polityki Leśnej Państwa” przyjętej w 1997 roku i „Kierunków rozwoju edukacji leśnej społeczeństwa w Lasach Państwowych” przyjętych Zarządzeniem Nr 57 Dyrektora Generalnego Lasów Państwowych z dnia 9 maja 2003 roku.


Stała i powszechna edukacja leśna ma na celu:
•    przybliżenie i upowszechnienie w społeczeństwie wiedzy o środowisku leśnym oraz o wielofunkcyjnej i zrównoważonej gospodarce leśnej,
•    odpowiedniego i racjonalnego korzystania z wszystkich funkcji lasu,
•    budowanie zaufania dla działalności zawodowej leśników, zainteresowanie społeczeństwa pracami prowadzonymi w lesie przez leśników,
•    uświadomienie konieczności zachowania naturalnych warunków dla całego lasu.


Edukacja leśna prowadzona jest na bazie naturalnych walorów przyrodniczych nadleśnictwa i w oparciu o istniejąca infrastrukturę ułatwiającą prowadzenie działań edukacyjnych zarówno podmiotom z poza Lasów Państwowych jak i pracownikom Służby Leśnej.
Głównym sposobem prowadzenia edukacji leśnej są bezpośrednie spotkania z leśnikami w lesie. W trakcie takich spotkań pracownicy nadleśnictwa starają się przekazać wiedzę o: walorach przyrodniczych i kulturowych naszego terenu, zagadnieniach dotyczących gospodarki leśnej, w tym zabiegach, jakie wykonują leśnicy (działania hodowlane i ochronne), różnych zbiorowiskach roślinnych, typach siedliskowych lasu, strukturze piętrowej i wiekowej, itp.

Zajecie prowadzone są na świeżym powietrzu, w przypadku trudnych warunków tj. ulewny deszcz, silny wiatr, duży spadek temperatury zajęcia edukacyjne odbywają się w ciekawie zaaranżowanej sali dydaktycznej znajdującej się przy siedzibie Nadleśnictwa Turek ul. Chopina 70. 

W ramach zajęć poruszana jest tematyka: edukacji dla zrównoważonego rozwoju, aktualnych zagadnień związanych z lasem, pracy leśnika, czy też zmian klimatycznych.

Zajęcia dydaktyczne z uwagi na ograniczenia personalne mogą być prowadzone dla gupy - maksymalnie 30 uczestników. Prosimy zatem mieć to na uwadze przy rezerwacji zajęć w ramach zielonych lekcji. Zajęcia zwykle trwają około 1.5 - 2 godzin zegarowych.

 

W przypadku ograniczeń związanych z wielkościa autokaru zaleca sie podział na dwie mniejsze grupy oraz wykorzystanie oznakowanej ścieżki edukacyjnej mieszczącej się w leśnictwie Zdrojki bezpośrednio przy siedzibie Nadleśnictwa Turek.
 

Gdzie i kiedy odbywają się zajęcia edukacyjne prowadzone przez leśnika?

Zajęcia edukacyjne pod opieką leśnika są prowadzone przy siedzibie Nadleśnictwa Turek ul. Chopina 70 (możliwe jest także umówienie się na ścieżce dydaktycznej "Zieleń" w Uniejowie oraz na ścieżce edukacyjnej "Moczary". Zajęcia edukacyjne z leśnikiem odbywają się we wtorek, środy, oraz piątki.

Jak zarezerwować termin zajęć edukacyjnych prowadzonych przez leśnika w Nadleśnictwie Turek?
Chcąc skorzystać z naszej oferty edukacyjnej prosimy o kontakt telefoniczny ze specjalistą służby leśnej ds. edukacji leśnej i ochrony przyrody Anna Cicha - tel. 604 489 567. Ze względu na prowadzenie zajęć prosimy o kontakt w celu rezerwacji zajęć edukacyjnych w poniedziałki i czwartki w godzinach 7:00-15:00.


Po wczesniejszym kontakcie telefonicznym celem ustalenia terminu, zgłoszenia pisemne prosimy wysyłać na adres: turek@poznan.lasy.gov.pl

Zgłoszenie musi zawierać podpisane załączniki.

 

Infrastruktura edukacyjna w Nadleśnictwie Turek 

W Nadleśnictwie wytyczono ścieżki edukacyjne na terenie leśnictwa Zdrojki, Uniejów i Grzymiszew. Są to "Piesze i rowerowe Ścieżki Edukacyjne ZDROJKI" "Ścieżki edukacyjna MOCZARY" oraz"Ścieżka edukacyjna ZIELEŃ". Więcej o ścieżkach w załącznikach.

 

Co robimy w ramach edukacji leśnej?

Pracownicy nadleśnictwa prowadzą w miarę zgłaszanych potrzeb działania edukacyjne. Prowadzona działalność edukacyjna jest dość szeroka i różnorodna. Najczęściej wybierane zajęcia prowadzone są przy siedzibie Nadleśnictwie Turek tj. z wykorzystaniem Izby Edukacyjnej ZDROJKI, jednak oferta Nadleśnictwa Turek jest szersza, zachęcamy do jej poznania!

·               prowadzenie lekcji w lesie dla klas szkolnych,

·               prowadzenie zabaw edukacyjnych w lesie dla klas szkolnych i przedszkolnych,

·               odwiedzenie lekcji w szkołach i przedszkolach,

·               prowadzenie prelekcji i pogadanek w szkołach, gminnych ośrodkach kultury,

·               organizowanie konkursów ekologicznych /plastycznych, wiedzy o lesie/

·               uczestniczenie w wycieczkach i spacerach szkół lub klas w charakterze przewodnika,

·               organizowanie i uczestniczenie w ogniskach, biegach na orientację i innych imprezach prowadzonych dla dzieci i młodzieży z terenu działania n-ctwa,

·               uczestniczenie i wspomaganie innych instytucji w akcjach sprzątania świata,

·               udzielanie informacji w prasie lokalnej, środkach masowego przekazu  w zakresie ochrony przeciwpożarowej, ochrony przyrody i gospodarki leśnej.


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Chcesz kupić drewno prosto z lasu i dowiedzieć się jak to zrobić? Chcesz być na bieżąco z ofertą Nadleśnictwa na drewno opałowe? Zapoznając się z poniższym artykułem uzyskasz potrzebne informacje.

Możliwość zakupu drewna istnieje w dowolnym momencie roku, jego pozyskanie trwa cały rok. Dzięki temu można w odpowiedni sposób przygotować zakupione drewno do palenia. W celu uzyskania jak najlepszego efektu spalania, a co za tym idzie ogrzania budynku jak najmniejszym kosztem, drewno należy sezonować. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ niesezonowane drewno może uszkodzić przewód kominowy, przez wydzielającą się w trakcie palenia smołę i kwasy. Sezonowanie drewna polega na stopniowym zmniejszaniu jego wilgotności w stabilnych warunkach - prosto rzecz ujmując - drewno należy wysuszyć. W tym celu zakupione wałki drewna powinno się pociąć na odpowiednie długości, następnie połupać
i ułożyć w suchym przewiewnym miejscu np. pod wiatą czy w drewutni. Czas trwania sezonowania zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku drewna, ale powinien trwać nie mniej niż 1 rok, a w wypadku dębu najlepiej 3 lata

Kupując drewno warto wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również kaloryczność. Wskazuje nam ona ile energii można uzyskać podczas całkowitego spalania określonej masy drewna, najczęściej wyrażana jest w jednostce kWh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny). Im większa kaloryczność tym większa ilość ciepła, co oznacza mniejszą ilość potrzebnego drewna do ogrzania naszego budynku. W tabeli przedstawiono wartość opałową wybranych gatunków.

Kaloryczność drewna

Gatunek

kWh/mp

sosna

1700

świerk

1600

dąb

2100

robinia akacjowa

2100

brzoza

1900

olcha

1500

 

Ceny drewna opałowego (S4) różnią się między sobą w zależności od gatunku. Warto pamiętać, że metr sześcienny to nie to samo co metr przestrzenny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć oglądając krótki film, który wyjaśnia ten problem: 

 

Poniższa tabela przedstawia ceny 1 metra sześciennego drewna wybranych gatunków w Nadleśnictwie Turek.

Gatunek

Cena netto/m3

Cena brutto/m3

sosna

95,00

116,85

świerk

90,00

110,70

dąb, robinia akacjowa

140,00

172,20

brzoza, olcha

130,00

159,90

osika

80,00

98,40


Sprzedaż drewna S4 odbywa w kancelariach leśnictw Nadleśnictwa Turek w każdą środę w godzinach 7:00 - 9:00, za wyjątkiem leśnictwa Linne - sprzedaż w każdy wtorek tygodnia od 7:00 do 9:00. Adresy leśniczówek, w których można dokonać zakupu drewna, a także numery telefonów do leśniczych znajdują się pod adresem (kliknąć link poniżej)

 
Aktualną ofertę drewna opałowego można sprawdzić klikając w poniższy link (kliknąć link poniżej):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n2u1EUCZTofAVcm0ZIm66UfzEt-uxGq1nBtw6NhdQF0/edit?usp=sharing

Zapraszamy!