Wydawca treści
Obszary NATURA 2000
Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.
Sieć NATURA 2000 tworzą dwa typy obszarów:
- Obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków
- Obszary specjalnej ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.
Podstawą wyznaczenia obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.
Tereny zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Turek znajdują się w granicach trzech obszarów specjalnej ochrony ptaków (OSO) (Dolina Środkowej Warty PLB300002, Pradolina Warszawsko-BerlińskaPLB100001, Zbiornik Jeziorsko PLB100002) oraz jednego specjalnego obszaru ochrony siedlisk (SOO) (Pradolina Bzury i Neru PLH100006), powołanego dla ochrony siedlisk przyrodniczych i gatunków zwierząt innych niż ptaki.
Szczegółowe zalecenia ochronne dla dwóch spośród wymienionych powyżej obszarów (Zbiornik Jeziorsko PLB100002 i Pradoliny Bzury i Neru PLH300006), znajdują się w zatwierdzonych Planach Zadań Ochronnych
Obszar specjalnej ochrony Dolina Środkowej Warty PLB300002 – Dyrektywa ptasia
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się fragment obszaru o powierzchni 5 407 ha. Obszar został zakwalifikowany jako OSO w listopadzie 2004 roku.
W Nadleśnictwie Turek obszar ten obejmuje położone na zachodnim brzegu rzeki Warty tereny od wsi Józefów w Gminie Dobra, poprzez wsie Spicimierz i Zieleń w gminie Uniejów. Następnie teren po obu stronach rzeki położony we wsiach: Kościelnica, Łęg Kościelski, Wieścicie, Kuczki, Ostrowsko, Góry, Biała Góra, Wilanów, Myszki, Brzozówka w gminie Uniejów oraz Sarbice, Kol. Radyczyny w gminie Przykona, Kobuzów, Kuźnica Janiszewska, Dąbrowa, Kwiatków, Janów z gminy Brudzew.
Pod bezpośrednim zarządem Nadleśnictwa znajduje się objęte obszarem Uroczysko Zieleń w oddz. 274-277, 278 l,m,n,o,p,r,s, a także część uroczyska Kuczki oddz. 273 c,d.
Obszar specjalnej ochrony ptaków Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001 -Dyrektywa Ptasia
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa, we wschodniej jego części, znajduje się fragment obszaru o powierzchni 136,7 ha. Obszar został zakwalifikowany jako OSO w listopadzie 2004 roku.
Obszar specjalnej ochrony ptaków Zbiornik Jeziorsko PLB100002 -Dyrektywa Ptasia
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się fragment obszaru o powierzchni 615 ha. Obszar został zakwalifikowany jako OSO w listopadzie 2008 roku. Dla obszaru zatwierdzono Plan Zadań Ochronnych (Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 4 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Zbiornik Jeziorsko PLB100002, Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego, POZ. 1629).
Obszar specjalnej ochrony siedlisk Pradolina Bzury i Neru PLH100006 -Dyrektywa Siedliskowa
W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się fragment obszaru o powierzchni 136,78 ha. Obszar został zakwalifikowany jako SOO w lutym 2008 roku. Dla obszaru zatwierdzono Plan Zadań Ochronnych (Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 18 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań ochronnych dla obszaru Natura 2000 Pradolina Bzury i Neru PLH100006, Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego, POZ. 1899).
Najnowsze aktualności
Coraz więcej lasu w Nadleśnictwie Turek
Coraz więcej lasu w Nadleśnictwie Turek
Dzięki pracy i zaangażowaniu leśników powierzchnia Nadleśnictwa Turek z roku na rok się zwiększa. W minionym 2020 roku obszar zarządzany przez Nadleśnictwo wzrósł o 11 hektarów zakupionych lasów
Codzienna praca leśników łączy w sobie wiele aspektów, zaspokajając zarówno potrzeby przyrody, jak i ludzi. Takie działanie nosi nazwę zrównoważonej gospodarki leśnej. Las, aby istnieć musi w sposób ciągły realizować swoje podstawowe funkcje, tj. ekologiczne, gospodarcze oraz kulturowe, przy jednoczesnym zachowaniu swoich zasobów z myślą o przyszłych pokoleniach. Zachowaniu różnorodności biologicznej naszych lasów sprzyja nieprzerwane powiększanie ich powierzchni. Nadleśnictwo Turek systematycznie realizuje to działanie już od kilkunastu lat, także poprzez nabywanie lasów należących do prywatnych właścicieli. W samym 2020 r. powierzchnia terenów leśnych zarządzanych przez Nadleśnictwo Turek wzrosła o 11 hektarów. W ostatnich kilku latach Nadleśnictwo zwiększyło swoje zasoby aż o ponad 194 hektarów. Z tego blisko 85 hektarów gruntów zostało zakupionych od osób fizycznych. Były to lasy, nieużytki i role przeznaczone do zalesienia. Po zakupie wszystkie grunty pozbawione roślinności leśnej zostały zalesione.
Często gospodarowanie lasami prywatnymi przynosi ich właścicielom wiele problemów, szczególnie przy wykonywaniu zabiegów pielęgnacyjnych, często niemożliwych do zrealizowania ze względu na brak możliwości technicznych. Ewentualny zysk ze sprzedaży drewna jest niewielki i okupiony dużym kosztem. Wynika to głownie z rozdrobnienia lasów prywatnych. Dlatego też wiele osób decyduje się na sprzedaż swojego lasu Nadleśnictwu Turek. Jesteśmy wyspecjalizowaną służbą, która zajmuje się zagospodarowaniem wielofunkcyjnym lasów, więc chętnie skorzystamy z możliwości zakupu, gdyż tylko gospodarowanie dużymi kompleksami leśnymi jest opłacalne dla ich właścicieli. Kluczowym kryterium jakie muszą spełniać nabywane grunty to przyległość do kompleksów leśnych Nadleśnictwa. Sprzedaż lasów na rzecz Państwowego Gospodarstwa Leśnego gwarantuje prowadzenie w nich trwałej i stabilnej gospodarki leśnej. Działania leśników ukierunkowane są na dbałość o środowisko, a co ważne nabyte grunty nigdy nie zmienią swojego leśnego charakteru. Narzuca to obowiązujące w Polsce prawo, systemu certyfikujące oraz naturalne zamiłowanie przyrodnicze leśników . Systemy certyfikujące naszą gospodarkę dają gwarancję wysokiego standardu pracy wykonywanej prze leśników, opierającej się na użytkowaniu zasobów drzewnych w sposób wykorzystujący jego zdolności do zaspokajania funkcji ekologicznych i gospodarczych oraz działań przynoszących korzyści dla ludzi, bowiem do lasu państwowego wstęp ma każdy.
Jeżeli gospodarowanie w lesie sprawia Tobie trudności, borykasz się z problemami logistycznymi, prawnymi, nie jesteś w stanie zapewnić swoim gruntom leśnym wystarczającej opieki zastanów się nad ich sprzedażą Nadleśnictwu Turek. Wszystkich chętnych poinformujemy o zasadach, warunkach, formalnościach które należy spełnić by zbyć las. Proszę kontaktować się mailowo lub telefonicznie (zakładka kontakty na naszej stronie www).
Lasów ciągle przybywa….
Polska jest w europejskiej czołówce pod względem powierzchni lasów. Lesistość naszego kraju systematycznie wzrasta, obecnie kształtując się na poziomie około 30 %. Obowiązujący Krajowy Program Zwiększania Lesistości za cel postawił stworzenie warunków do zwiększenia lesistości Polski do 33 % w 2050 r. oraz optymalnego przestrzennego zagospodarowania zalesień, a także ustalenie priorytetów ekologicznych i gospodarczych przy uwzględnieniu preferencji zalesieniowych gmin.