Wydawca treści Wydawca treści

Obszary NATURA 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Sieć NATURA 2000 tworzą dwa typy obszarów:

- Obszary specjalnej ochrony ptaków (OSO), wyznaczone do ochrony populacji dziko występujących ptaków

- Obszary specjalnej ochrony siedlisk (SOO), chroniące siedliska przyrodnicze i gatunki roślin i zwierząt.

Podstawą wyznaczenia obszarów Natury 2000 są kryteria naukowe.

Tereny zasięgu terytorialnego Nadleśnictwa Turek  znajdują się w granicach trzech obszarów specjalnej ochrony ptaków (OSO) (Dolina Środkowej Warty PLB300002, Pradolina Warszawsko-BerlińskaPLB100001, Zbiornik Jeziorsko PLB100002) oraz jednego specjalnego obszaru ochrony siedlisk (SOO) (Pradolina Bzury i Neru PLH100006), powołanego dla ochrony siedlisk przyrodniczych i gatunków zwierząt innych niż ptaki.

Szczegółowe zalecenia ochronne dla dwóch spośród wymienionych powyżej obszarów (Zbiornik Jeziorsko PLB100002 i Pradoliny Bzury i Neru PLH300006), znajdują się w zatwierdzonych Planach Zadań Ochronnych

 

Obszar specjalnej ochrony  Dolina Środkowej Warty PLB300002 – Dyrektywa ptasia

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się fragment obszaru o powierzchni 5 407 ha. Obszar został zakwalifikowany jako OSO w listopadzie 2004 roku.

W Nadleśnictwie Turek obszar ten obejmuje położone na zachodnim brzegu rzeki Warty tereny od wsi Józefów w Gminie Dobra, poprzez wsie Spicimierz i Zieleń w gminie Uniejów. Następnie teren po obu stronach rzeki położony we wsiach: Kościelnica, Łęg Kościelski, Wieścicie, Kuczki, Ostrowsko, Góry, Biała Góra, Wilanów, Myszki, Brzozówka w gminie Uniejów oraz Sarbice, Kol. Radyczyny w gminie Przykona, Kobuzów, Kuźnica Janiszewska, Dąbrowa, Kwiatków, Janów z gminy Brudzew.

Pod bezpośrednim zarządem Nadleśnictwa znajduje się objęte obszarem Uroczysko Zieleń w oddz. 274-277, 278 l,m,n,o,p,r,s, a także część uroczyska Kuczki oddz. 273 c,d.

Obszar specjalnej ochrony ptaków Pradolina Warszawsko-Berlińska PLB100001 -Dyrektywa Ptasia

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa, we wschodniej jego części, znajduje się fragment obszaru o powierzchni 136,7 ha. Obszar został zakwalifikowany jako OSO w listopadzie 2004 roku.

Obszar specjalnej ochrony ptaków Zbiornik Jeziorsko PLB100002 -Dyrektywa Ptasia

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się fragment obszaru o powierzchni 615 ha. Obszar został zakwalifikowany jako OSO w listopadzie 2008 roku. Dla obszaru zatwierdzono Plan Zadań Ochronnych (Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 4 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań  ochronnych dla obszaru Natura 2000 Zbiornik Jeziorsko PLB100002, Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego, POZ. 1629).

Obszar specjalnej ochrony siedlisk Pradolina Bzury i Neru PLH100006 -Dyrektywa Siedliskowa

W zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa znajduje się fragment obszaru o powierzchni 136,78 ha. Obszar został zakwalifikowany jako SOO w lutym 2008 roku. Dla obszaru zatwierdzono Plan Zadań Ochronnych (Zarządzenie Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Łodzi i Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska w Poznaniu z dnia 18 marca 2014 r. w sprawie ustanowienia planu zadań  ochronnych dla obszaru Natura 2000 Pradolina Bzury i Neru PLH100006, Dziennik Urzędowy Województwa Wielkopolskiego, POZ. 1899).

Materiały do pobrania


Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

Choinka prosto z lasu

Choinka prosto z lasu

Tradycja ubierania świątecznego drzewka towarzyszy nam stosunkowo od niedawna, a nowy zwyczaj przywędrował od naszych zachodnich sąsiadów w czasie zaboru pruskiego. Nie da się ukryć, że ubieranie choinki dostarcza ogromnej frajdy i dużym i małym. Przystrojona w autorskie ozdoby i błyszczące bombki choinka zostaje z nami zazwyczaj przez kilka tygodni, umilając nam zimowe wieczory. Zanim jednak zaczniecie ubierać drzewko, zastanówcie się jaką choinkę wybrać? Prawdziwą czy sztuczną?

Dla leśników wybór jest oczywisty. Najlepsza choinka to ta prosto od leśnika. Żywe drzewko ma wiele zalet. Przede wszystkim jest w 100% ekologiczne oraz odnawialne-przetwarza się je po Świętach na nawóz organiczny. Dodatkowo decydując się na choinkę prosto z lasu, dostajemy gratis piękny zapach i aromat, który wypełni cały dom.

Zdjęcie przedstawia leśnika niosącego choinkę. Fot. Agata Ożarowska

Z kolei do produkcji sztucznych drzewek najczęściej używany jest polichlorek winylu, a wykonane z niego choinki po wyrzuceniu na wysypisko będą rozkładać się setki lat. Zatem choć sztuczne choinki wyglądają coraz ładniej i mogą służyć kilka sezonów, żywa choinka jest zdecydowanie lepszym rozwiązaniem!

Najbardziej intensywny zapach wydziela świerk pospolity i sosna pospolita. Świerk ze względu na piękny pokrój jest najbardziej popularnym drzewkiem świątecznym. Dodatkowo w łatwy sposób powiesicie na nim wiele ozdób. Przy każdym dotknięciu gałązek będzie Wam towarzyszył przyjemny żywiczny zapach. Niestety świerk ma również wady. Jego igły opadają niezwykle szybko, dlatego wybierając ten gatunek drzewa, pamiętajcie o solidnym podlewaniu.

Sosna pospolita poza Śląskiem nie jest zbyt często wybierana, ale ten, kto choć raz się na nią zdecydował, wie, że jej intensywnego, żywicznego zapachu nie da się niczym zastąpić. Sosnowa choinka najpiękniej wygląda ubrana w rustykalne samodzielnie przygotowywane ozdoby. Sosna jest niezwykle wdzięcznym drzewem, która spełni oczekiwania najbardziej wymagających osób. Wybierając to drzewko, zyskujemy oryginalną i niepowtarzalną choinkę.

Zdecydowanie najdroższym i nieco trudniej dostępnym rozwiązaniem jest jodła. W sprzedaży najczęściej dostępna jest jodła kaukaska, która ma piękny pokrój i długo utrzymujące się igły, ale nie pachnie już tak pięknie, jak świerk czy sosna. Jodłę możemy wybrać, jeśli w domu mamy małe dzieci i nie chcemy, żeby skaleczyły się igłami.

Infografika prezentująca informacje o sztucznych i naturalnych choinkach.

"Na terenie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych co roku sprzedajemy około 4-5 tysięcy drzewek choinkowych. W tym roku ich sprzedaż odbędzie się w 19 Nadleśnictwach naszej Dyrekcji", mówi rzecznik prasowy RDLP w Poznaniu Tomasz Maćkowiak.  

Leśnicy odpowiadając na zapotrzebowanie na prawdziwe drzewka, zakładają specjalne plantacje, na przykład tam gdzie nie może powstać las np. pod liniami wysokiego napięcia. Następnie w okresie przedświątecznym organizowane są kiermasze na terenie nadleśnictw, oferujące piękne żywe choinki. Choinkę najlepiej zakupić w najbliższym nadleśnictwie. Każdy, kto kupi drzewko u leśniczego, otrzyma dowód sprzedaży, czyli asygnatę. Wówczas mamy pewność, że drzewko pochodzi z legalnego źródła i zostało pozyskane z poszanowaniem praw przyrody. Świeżo ścięty i codziennie podlewany świerk wytrzyma w naszych domach przez 3 tygodnie, nie gubiąc znacznej ilości igieł, a dzięki dużej ilości żywicy zapewni wewnątrz przyjemny leśny zapach. 

"Od czterech lat, specjalnie dla Państwa opracowujemy choinkową mapę. Znajdziecie na niej informacje, w jakiej lokalizacji i w jakich dniach możecie kupić swoje wymarzone drzewko za naprawdę niewielkie pieniądze. Na mapie znajdziecie również punkty, w których pod nadzorem, ale samodzielnie można wyciąć swoją własną choinkę"-informuje Ada Bończyk z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Poznaniu.