Lasy nadleśnictwa

Nadleśnictwo Turek położone jest w centralnej części Polski, na obszarze Nizin Środkowopolskich w rejonie Wysoczyzny Tureckiej. Zasięgiem administracyjnym obejmuje powiat turecki – woj. wielkopolskie, gminę Uniejów z powiatu poddębickiego, woj. łódzkiego, oraz skrawek gminy Świnice Warckie z powiatu Łęczyckiego.

Lasy regionu

Nadleśnictwa należące do RDLP w Poznaniu zarządzają majątkiem Skarbu Państwa na powierzchni 440 351,96 ha, w tym lasy zajmują 419 650,83 ha

Polskie lasy

Polska jest w europejskiej czołówce, jeśli chodzi o powierzchnię lasów. Zajmują one 29,2 proc. terytorium kraju, rosną na obszarze 9,1 mln ha. Zdecydowana większość to lasy państwowe, z czego prawie 7,6 mln ha zarządzane jest przez Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe.

PGL Lasy Państwowe

Państwowe Gospodarstwo Leśne Lasy Państwowe to największa w Unii Europejskiej organizacja zarządzająca lasami należącymi do Skarbu Państwa, obchodząca w tym roku 90-lecie istnienia.

Najnowsze aktualności Najnowsze aktualności

Powrót

,,PTAKI W OBIEKTYWIE NAJMŁODSZYCH" - KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

,,PTAKI W OBIEKTYWIE NAJMŁODSZYCH" - KONKURS FOTOGRAFICZNY DLA UCZNIÓW SZKÓŁ PODSTAWOWYCH

Nadleśnictwo Turek oraz Turkowska Grupa Lokalna Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków ogłosiły konkurs fotograficzny skierowany do uczniów klas I-VIII szkół podstawowych z terenu powiatu tureckiego. Dla zwycięzców przewidziane są nagrody i wyróżnienia.

Dzięki konkursowi organizatorzy pragną zainteresować dzieci ptakami żyjącymi wokół nas, znaczeniem ptaków dla środowiska, ale także niezwykle istotnym zagadnieniem, jakim jest potrzeba ochrony ptaków. Ponadto to okazja do rozpowszechnienia wiedzy z zakresu dokarmiania ptaków zimą i poszerzania wiedzy przyrodniczo-ekologiczno-leśnej.

- W tym konkursie chodzi bardziej o edukację, możliwość spotkania z dziećmi, zainteresowania ich tematem i poszerzenie wiedzy. Dzieci lgną do zwierząt, to jest instynktowne. - powiedział Karol Fornalczyk, członek TGL OTOP.

Konkurs został podzielony na dwie kategorie wiekowe: dla uczniów klas I-III oraz IV-VIII. Zdjęcie, wykonane przez uczestnika konkursu pomiędzy rokiem 2020 a 2021, powinno przedstawiać gatunek ptaka dziko żyjącego wokół nas, czy to w mieście, parku, lesie, na polu albo łące, czy też przy karmniku. Na zainteresowanych czeka więc nie lada zadanie. Fotografowanie dzikich zwierząt nie jest łatwe. Organizatorzy z niecierpliwością czekają na efekty.

Minimalny rozmiar zdjęcia powinien wynosić 3072x2304 (7MPix). Niezwykle ważna jest jakość zdjęć, ponieważ przewiduje się przygotowanie pokonkursowej wystawy prac. Każdy z uczestników może przesłać tylko jedno zdjęcie, najpóźniej do dnia 29 listopada br. na adres mailowy: turkowskagrupa@onet.pl

W jury zasiądą: Bartosz Perz – Nadleśniczy Nadleśnictwa Turek, Marta Ilkowska-Nowak – liderka TGL OTOP oraz Karol Fornalczyk – fotograf dzikiej przyrody, członek TGL OTOP.

Wyniki zostaną ogłoszone 4 grudnia br. i połączone z uroczystym wręczeniem nagród laureatom w siedzibie Nadleśnictwa. Dodatkową atrakcją będą warsztaty budowania karmników. Po południu zwycięzcy wraz z rodzinami nauczą się samodzielnie wykonywać karmniki z materiałów przygotowanych przez organizatorów. Warto będzie się zaopatrzyć w odpowiedni strój, ponieważ warsztaty zaplanowano na dworze.

https://www.turek.net.pl/powiat/31837--ptaki-w-obiektywie-najmlodszych-konkurs-fotograficzny-dla-uczniow-szkol-podstaw