Wydawca treści Wydawca treści

Leśna ścieżka dydaktyczna ZIELEŃ

Uroczysko Zieleń położone jest w pradolinie rzeki Warty i obejmuje blisko 80 ha lasów, łąk i starorzeczy. Leży w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu i jest częścią obszaru Natura 2000 „Dolina Środkowej Warty”

Zmodernizowana w 2018 roku ścieżka dydaktyczna Zieleń prowadzi przez najciekawsze miejsca kompleksu. Długość ścieżki wynosi 2,7 km, a czas przejścia to 1,5 do 2 godzin.

Przebieg ścieżki jest oznakowany. W 6 punktach ustawione są makiety zwierząt w naturalnych rozmiarach. Pozwala to zwiedzającym ocenić różnice wielkości zwierząt bytujących w naszych lasach, od zająca do łosia. Na każdy zwierzęciu  umieszczono kod QR, który przekierowuje na stronę internetową z podstawowymi wiadomościami o prezentowanym gatunku i  dodatkowo omówionym tematem: 

1. Łoś - Las łęgowy,

2. Sarna - Łąka śródleśna,

3. Jeleń - Starorzecze Warty,

4. Dzik - Las  rezerwuarem wody, 

5. Bobry i ich działalność,

6. Zając - Funkcje martwych drzew.

Więcej wiadomości na podstronach internetowych Nadleśnictwa Turek.

Zapraszamy!


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie ,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Od 12 marca w Nadleśnictwie Turek rozpoczęła się bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej.

Wprowadzenie akcji bezpośredniej w nadleśnictwie Turek oznacza, że lasy są monitorowane z wież obserwacyjnych, a także patrolowane systematycznie w okresie dużego zagrożenia pożarowego. Samochody straży leśnej są wyposażone w sprzęt gaśniczy.

Służba leśna  musi być w stałej gotowości, a w siedzibie nadleśnictwa pełnione są dyżury w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym.

Każdego roku, wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego.  W Polsce powstaje średnio 3,5 tyś. pożarów lasu, zdecydowana większość wczesna wiosną. Za prawie 90 % z nich odpowiadają niestety ludzie.



W razie zauważenia pożaru lasu prosimy o telefoniczną informację.
Telefony alarmowe:

PAD (Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w siedzibie nadleśnictwa): 63 278 54 41

kom. 606 906 037

oraz numery: 998 , ewentualnie 112