Wydawca treści Wydawca treści

Jeleń - Starorzecze Warty

Samiec jelenia spacerujący w pełnym porożu sprawia niesamowite wrażenie, trudno o bardziej majestatyczny widok w lesie

Jeleń szlachetny (Cervus elaphus)

Jeleń szlachetny jest dużym ssakiem z rodziny jeleniowatych. Długość ciała wynosi 170 do 250 cm, wysokość w kłębie 140 cm. Osiąga do 200 kg masy ciała. Samce noszą duże poroże zrzucane na przełomie lutego i marca. Wczesną wiosną zaczynają odbudowywać nowe, które osiąga największe rozmiary na początku lata. Samica na przełomie maja i czerwca rodzi w odosobnieniu 1, rzadziej 2 młode, z którym po kilku dniach dołącza do stada (chmary). Młode (cielęta) mają na sierści charakterystyczne białawo żółte plamki, które znikają na jesieni.

Pożywienie jeleni stanowią pędy, liście, kora i owoce drzew i krzewów, trawy, zboża. Wychodzą też na pola uprawne skuszone ziemniakami, burakami, kapustą. Zimą zjadają zeschnięte trawy, mchy, porosty, pączki i młode pędy drzew iglastych.

 

Uroczysko Zieleń pełne jest oczek wodnych i stawów, będących pozostałością po starym korycie rzeki Warty. Największym z nich jest Niwa o powierzchni 1,66 ha. Żyje w niej wiele gatunków ryb (szczupaki, liny, karasie). Nad wodą możemy spotkać różne gatunki owadów, ptaków i płazów. Niwę zasiedliły też bobry – wszędzie widać ścięte w charakterystyczny sposób drzewa. Bogactwem jest roślinność wodna charakterystyczna dla starorzeczy: strzałka wodna, grążel żółty, jeżogłówka, okrężnica bagienna, kropidło wodne, żabieniec babka wodna i wiele innych.


Polecane artykuły Polecane artykuły

Powrót

Certyfikaty

Certyfikaty

Certyfikat PEFC

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC

PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne.  PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną.PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.

ysokie standardy w ramach PEFC zawierają wymagania dotyczące:

  • Zabezpieczenia obszarów leśnych istotnych z ekologicznego punktu widzenia

  • Ochrony i wzbogacania różnorodności biologicznej

  • Zakazu zmiany lasów w inne formy użytkowania

  • Zakazu stosowania szkodliwych substancji chemicznychRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". RDLP w Poznaniu, a tym samym także Nadleśnictwo Turek posiada certyfikat PEFC ważny od 13 lipca 2021 roku do 12 lipca 2024 roku. Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.

  • Zakazu wprowadzania gatunków drzewiastych modyfikowanych genetycznie

  • Przestrzegania praw pracowniczych i praw ludności tubylczej

  • Wspierania lokalnego rynku pracy

  • Zgodności z podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy

  • Zapewnienia konsultacji z lokalną ludnością i interesariuszami

  • Uwzględnianie tradycyjnych praw użytkowania gruntów i lokalnych zwyczajów

W systemie PEFC certyfikowane są wszystkie lasy w zarządzie PGL LP.

 

Proces certyfikacji opiera się na trzech głównych filarach. Są to:

  • standardy, które opisują prowadzenie gospodarki leśnej i procedury audytu badającego zgodność prowadzonej gospodarki z tymi standardami;

  • system kontroli pochodzenia produktu w każdej firmie przetwarzającej produkty leśne;

  • zasady użycia logo certyfikatu na produktach pochodzących z certyfikowanych lasów.