Asset Publisher Asset Publisher

Zbiornik Bogdałów

Zbiornik Bogdałów jest jednym z niewielu śródleśnych zbiorników na teranie Nadleśnictwa Turek

Powstały sztucznie zbornik na terenie leśnictwa Krwony jest niezwykle ważnym rezerwuarem wody dla okolicznych lasów. Zbiornik położony niedaleko miejscowości Bogdałów, której zawdzięcza swoją nazwę powstał na terenie byłego wyrobiska węgla brunatnego i natychmiast po zalaniu stał się oazą dla licznej flory i fauny związanej ze środowiskiem wodnym.

Wokół zbiornika powstał unikatowy w skali Nadleśnictwa i niezwykle ciekawy ekosystem.

Niedaleko zbiornika zlokalizowano parking leśny (mapa z lokalizacją w załączniku). Można na nim pozostawić bezpiecznie auto i udać się na pieszą wycieczkę w pięknym otoczeniu, lub posiedzieć na plaży. W upalny dzień drzewa rosnące wokół dają cień, w połączeniu z bliskością wody powstaje kojący i przyjemny mikroklimat. Zbiornik nie jest jednak kąpieliskiem, i obowiązuje na nim bezwzględny zakaz kąpieli. Zbiornik jest wykorzystywany w celach przeciwpożarowych

 

Zapraszamy

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Lilia złotogłów najpiękniejszy kwiat lasu

Lilia złotogłów najpiękniejszy kwiat lasu

Gdy zakwita, nie potrafię sobie odmówić, robię zdjęcia, by podzielić się jej niezwykłą urodą. Jest byliną wyrastającą ze złocistej cebulki do wysokości jednego metra. Duże, bardzo dekoracyjne kwiaty stały się jej utrapieniem, bo bardzo wiele jej stanowisk zostało zniszczonych przez ludzi, którzy przesadzali roślinę do swoich ogrodów. Obecnie należy do roślin prawem chronionych. Kwiaty wieczorem wydzielają upojny zapach, wabiąc motyle z rodziny zawisakowatych. Gdy sprawdzam w okresie kwitnienia miejsca, gdzie rosną te rośliny, czasami nie mogę się ich doszukać, bo zawiązujące się pędy kwiatowe są przysmakiem saren, a tych w lesie na Zdrojkach nie brakuje. Legenda opowiada historię boga Jowisza, który zdecydował obdarzyć Herkulesa nieśmiertelnością. Podczas próby zabrania dziecka z ramion Junony, Jowisz obudził ją, a ta prysnęła kropelkami mleka na niebo i ziemię. Na niebie z tych kropel powstała „Droga Mleczna”, a na ziemi – lilie. Kwiaty te powstały więc mleka bogini - symbolizują czystość i majestatyczność. Symbol lilii od wieków wykorzystywany jest w chrześcijaństwie, stał się godłem harcerstwa, a w heraldyce to symbol francuskiej linii Burbonów.

Gdy zakwita, nie potrafię sobie odmówić, robię zdjęcia, by podzielić się jej niezwykłą urodą. Jest byliną wyrastającą ze złocistej cebulki do wysokości jednego metra. Duże, bardzo dekoracyjne kwiaty stały się jej utrapieniem, bo bardzo wiele jej stanowisk zostało zniszczonych przez ludzi, którzy przesadzali roślinę do swoich ogrodów.
Obecnie należy do roślin prawem chronionych. Kwiaty wieczorem wydzielają upojny zapach, wabiąc motyle z rodziny zawisakowatych.
Gdy sprawdzam w okresie kwitnienia miejsca, gdzie rosną te rośliny, czasami nie mogę się ich doszukać, bo zawiązujące się pędy kwiatowe są przysmakiem saren, a tych w lesie na Zdrojkach nie brakuje.
Legenda opowiada historię boga Jowisza, który zdecydował obdarzyć Herkulesa nieśmiertelnością. Podczas próby zabrania dziecka z ramion Junony, Jowisz obudził ją, a ta prysnęła kropelkami mleka na niebo i ziemię. Na niebie z tych kropel powstała „Droga Mleczna”, a na ziemi – lilie.
Kwiaty te powstały więc mleka bogini - symbolizują czystość i majestatyczność. Symbol lilii od wieków wykorzystywany jest w chrześcijaństwie, stał się godłem harcerstwa, a w heraldyce to symbol francuskiej linii Burbonów.