Asset Publisher Asset Publisher

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Turek

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Zieleń I utworzony na mocy Rozporządzenia
nr 9/2004 Wojewody Łódzkiego z dnia 9.11.2004 r. Położony jest na obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Warty. W skład Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Zieleń I wchodzą oddziały 274-277 leśnictwa Uniejów, obręb Linne. W stanie posiadania nadleśnictwa znajduje się 77,70 ha. Na terenie tego uroczyska jest poprowadzona leśna ścieżka dydaktyczna „Zieleń", o długości 3,30 km. Obejmuje ona 4 przystanki, opisujące walory tego miejsca: las łęgowy, łąka śródleśna, starorzecze Niwka, dokarmianie zwierzyny. Teren w pobliżu wody zamieszkiwany jest przez bobry.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Zieleń II składa się z dwóch części. Jedna to obszar w obrębie miasta Uniejów, a druga we wsi Zieleń. Łącznie zajmuje powierzchnię 15,65 ha. Został utworzony na mocy Uchwały Rady Miejskiej
w Uniejowie z dn. 23.02.2006 r.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Zabytkowy Park Podworski w Czepowie Dolnym" o pow. 4,63 ha jest w całości położony na gruntach nie należących
do Nadleśnictwa Turek – znajduje się w zasięgu terytorialnym jednostki. Powołany uchwałą nr XXVIII/153/04 Rady Miejskiej w Uniejowie z 30 września 2004 r.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Turek znajduje się 33 uznanych pomników przyrody

5 z nich to pomniki powierzchniowe z wawrzynkiem wilczełyko, bluszczem pospolitym i podkolanem białym, 23 to pomniki jako pojedyncze drzewa (dęby szypułkowe i bezszypułkowe, sosna czarna, sosna zwyczajna, daglezja zielona, grusza pospolita, modrzew europejski, lipy drobnolistna i wiązy szypułkowe), 3 pomniki jako grupa drzew (dęby szypułkowe) i 2 głazy narzutowe.