Asset Publisher Asset Publisher

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Turek

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Zieleń I utworzony na mocy Rozporządzenia
nr 9/2004 Wojewody Łódzkiego z dnia 9.11.2004 r. Położony jest na obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Warty. W skład Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Zieleń I wchodzą oddziały 274-277 leśnictwa Uniejów, obręb Linne. W stanie posiadania nadleśnictwa znajduje się 77,70 ha. Na terenie tego uroczyska jest poprowadzona leśna ścieżka dydaktyczna „Zieleń", o długości 3,30 km. Obejmuje ona 4 przystanki, opisujące walory tego miejsca: las łęgowy, łąka śródleśna, starorzecze Niwka, dokarmianie zwierzyny. Teren w pobliżu wody zamieszkiwany jest przez bobry.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Zieleń II składa się z dwóch części. Jedna to obszar w obrębie miasta Uniejów, a druga we wsi Zieleń. Łącznie zajmuje powierzchnię 15,65 ha. Został utworzony na mocy Uchwały Rady Miejskiej
w Uniejowie z dn. 23.02.2006 r.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Zabytkowy Park Podworski w Czepowie Dolnym" o pow. 4,63 ha jest w całości położony na gruntach nie należących
do Nadleśnictwa Turek – znajduje się w zasięgu terytorialnym jednostki. Powołany uchwałą nr XXVIII/153/04 Rady Miejskiej w Uniejowie z 30 września 2004 r.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie ,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Od 12 marca w Nadleśnictwie Turek rozpoczęła się bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej.

Wprowadzenie akcji bezpośredniej w nadleśnictwie Turek oznacza, że lasy są monitorowane z wież obserwacyjnych, a także patrolowane systematycznie w okresie dużego zagrożenia pożarowego. Samochody straży leśnej są wyposażone w sprzęt gaśniczy.

Służba leśna  musi być w stałej gotowości, a w siedzibie nadleśnictwa pełnione są dyżury w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym.

Każdego roku, wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego.  W Polsce powstaje średnio 3,5 tyś. pożarów lasu, zdecydowana większość wczesna wiosną. Za prawie 90 % z nich odpowiadają niestety ludzie.



W razie zauważenia pożaru lasu prosimy o telefoniczną informację.
Telefony alarmowe:

PAD (Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w siedzibie nadleśnictwa): 63 278 54 41

kom. 606 906 037

oraz numery: 998 , ewentualnie 112