Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna MOCZARY

Zapraszamy na ok. godzinny spacer ścieżką przyrodniczą MOCZARY

Ścieżka zaczyna się i kończy przy szkółce leśnej gdzie hoduje się sadzonki drzew leśnych.

Po drodze  zobaczymy stawy będące ostoją płazów, ptaków i bobrów. Wiosenne wieczory rozbrzmiewają rechotem żab. Na przełomie marca i kwietnia można podziwiać gody żaby moczarowej, której samce w tym czasie przebarwiają się na niebiesko. Płotki z siatki zamontowane z obu stron szosy skierowują żaby do przejścia pod szosą. Dawniej w okresie godowym, podczas wędrówki do stawów, na szosie ginęły setki żab.

Woda w stawach została spiętrzona specjalnymi zastawkami na cieku wypływającym ze źródeł w lesie. Wysokość piętrzenia  dostosowano do potrzeb rozrodu płazów tworząc płytkie rozlewiska szybko nagrzewające się wiosną. Zastawki zatrzymują też wodę przez dłuższy czas potrzebny na pełny cykl rozwojowy płazów. Woda ze stawów, w razie potrzeby może też być użyta do celów przeciwpożarowych.

Dalej spotkamy ogromne i sędziwe dęby szypułkowe zasługujące na miano pomników przyrody. Obwód pnia niektórych przekracza 4 m, a wiek szacowany jest na ponad 300 lat.

Potem wejdziemy do boru mieszanego oraz obejrzymy piękne łąki położone w dolinie rzeki Topiec. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy spacerujące dostojnie żurawie, żerujące sarny, jelenie i łosie.

Przy alei pomnikowych dębów możemy odpocząć na kłodach drewna.

Płazy, które możemy spotkać podczas spaceru ścieżką:

- Żaba moczarowa

- Żaba trawna

- Grzebiuszka ziemna

- Rzekotka

- Ropucha szara

- Ropucha zielona

- Żaba wodna

- Żaba jeziorkowa

- Traszka grzebieniasta

- Traszka zwyczajna

 

Punkty informacyjne:

  1. Bezpieczna Rana
  2. Mała retencja wodna
  3. Dęby Grzymiszewskie
  4. Bór mieszany świeży

 

Po wcześniejszym uzgodnieniu dla grup zwiedzających możemy zapewnić przewodnika

 – tel. 63 278 54 41

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Akcja "Jesień 2021"

Akcja "Jesień 2021"

Bezpieczeństwo lasu i odwiedzających go ludzi to priorytet rozpoczynającej się właśnie akcji Lasów Państwowych. W okresie grzybobrania Straż Leśna wzmoże patrole w terenie.

Jesień to wyjątkowy czas, kiedy chętnie i licznie odwiedzamy nasze lasy. Grzyby przede wszystkim, ale także żurawina, jarzębina, orzechy laskowe, bukiew, czarny bez oraz cały szereg innych darów lasu przyciągają coraz bardziej liczne grono miłośników dzikich smaków. Zapraszamy wszystkich do lasu, ale zależy nam, aby w lesie było bezpiecznie – i dla lasu, i dla ludzi.

Dlatego Lasy Państwowe od 14 września do 8 października br. prowadzą akcję kontrolno-prewencyjną „Jesień 2021”.

Fotografia przedstawia auto Straży Leśnej. Archiwum DGLP

Całkowite zbiory grzybów w polskich lasach szacuje się średnio na około 100 tys. ton rocznie, czyli 4000 kontenerów morskich, po brzegi wypełnionych grzybami.  Ich wartość rynkowa przekracza 700 ml zł. Drugie tyle warte są zbiory jagód i ziół oraz wyroby i preparaty z nich wytwarzane. W ostatnich latach coraz więcej małych zakładów i gospodarstw domowych utrzymuje się ze zbiorów, skupu i przetwarzania płodów runa leśnego.

Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojach - dyrektor generalny Lasów Państwowych Józef Kubica 

Akcja o kryptonimie „Jesień 2021”  ma charakter ogólnopolski. Weźmie w niej udział
ok. tysiąca strażników leśnych. Akcja ma na celu zapewnienie możliwości bezpiecznego korzystania z lasu przez społeczeństwo, ochronę zasobów przyrodniczych, a w szczególności egzekwowanie,
od osób przebywających na terenach leśnych, zachowań zgodnych z obowiązującymi przepisami. O wsparcie w akcji poproszona została Policja.

Polskie lasy są otwarte dla ludzi. Te w naszym zarządzie umożliwiają swobodne poruszanie się, m.in. w poszukiwaniu grzybów. Nasza obecna akcja ma na celu przeciwdziałanie sytuacjom, jakie nie powinny mieć miejsca w lesie: śmieceniu, wjeżdżaniu czy zastawianiu pojazdami dróg leśnych, używaniu ognia i niepokojeniu zwierząt w ich ostojachwyjaśnia Józef Kubica, dyrektor generalny Lasów Państwowych.

Korzystanie z darów lasu jest jak najbardziej legalne, o ile znaleziono je na terenie lasu gospodarczego,  a nie w parku narodowym czy rezerwacie przyrody. Poszukiwacze nie powinni także naruszać zakazów wstępu obowiązujących w lasach. Nie powinni na przykład zapuszczać się w młodniki do 4 m wysokości.