Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna MOCZARY

Zapraszamy na ok. godzinny spacer ścieżką przyrodniczą MOCZARY

Ścieżka zaczyna się i kończy przy szkółce leśnej gdzie hoduje się sadzonki drzew leśnych.

Po drodze  zobaczymy stawy będące ostoją płazów, ptaków i bobrów. Wiosenne wieczory rozbrzmiewają rechotem żab. Na przełomie marca i kwietnia można podziwiać gody żaby moczarowej, której samce w tym czasie przebarwiają się na niebiesko. Płotki z siatki zamontowane z obu stron szosy skierowują żaby do przejścia pod szosą. Dawniej w okresie godowym, podczas wędrówki do stawów, na szosie ginęły setki żab.

Woda w stawach została spiętrzona specjalnymi zastawkami na cieku wypływającym ze źródeł w lesie. Wysokość piętrzenia  dostosowano do potrzeb rozrodu płazów tworząc płytkie rozlewiska szybko nagrzewające się wiosną. Zastawki zatrzymują też wodę przez dłuższy czas potrzebny na pełny cykl rozwojowy płazów. Woda ze stawów, w razie potrzeby może też być użyta do celów przeciwpożarowych.

Dalej spotkamy ogromne i sędziwe dęby szypułkowe zasługujące na miano pomników przyrody. Obwód pnia niektórych przekracza 4 m, a wiek szacowany jest na ponad 300 lat.

Potem wejdziemy do boru mieszanego oraz obejrzymy piękne łąki położone w dolinie rzeki Topiec. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy spacerujące dostojnie żurawie, żerujące sarny, jelenie i łosie.

Przy alei pomnikowych dębów możemy odpocząć na kłodach drewna.

Płazy, które możemy spotkać podczas spaceru ścieżką:

- Żaba moczarowa

- Żaba trawna

- Grzebiuszka ziemna

- Rzekotka

- Ropucha szara

- Ropucha zielona

- Żaba wodna

- Żaba jeziorkowa

- Traszka grzebieniasta

- Traszka zwyczajna

 

Punkty informacyjne:

  1. Bezpieczna Rana
  2. Mała retencja wodna
  3. Dęby Grzymiszewskie
  4. Bór mieszany świeży

 

Po wcześniejszym uzgodnieniu dla grup zwiedzających możemy zapewnić przewodnika

 – tel. 63 278 54 41

Asset Publisher Asset Publisher

Back

Sprzedaż detaliczna produktów leśnych

Sprzedaż detaliczna produktów leśnych

Leśniczowie prowadzą sprzedaż detaliczną drewna, tj. żerdzi i drobnicy (S3, S4, M2)  w kancelariach leśnictw. Sprzedaż ta odbywa się w leśnictwach raz w tygodniu, zgodnie z regulaminem między godziną 7:00, a 9:00. W Leśnictwach Brudzew, Czarny Las, Krwony, Uniejów, Cisew, Grzymiszew, Imiełków, Kotwasice, Wrząca, Wyszyna i Zdrojki w każdą środę, a w Leśnictwie Linne we wtorki.   Sprzedaż detaliczna drewna w siedzibie Nadleśnictwa Turek przy ul. Chopina 70 odbywa się od poniedziałku do piątku między godziną 7:00,a  15:00 w pokoju nr 4.

Szczegóły w załącznikach.