Obszary chronionego krajobrazu

Na terenie Nadleśnictwa Turek znajdują się obecnie trzy obszary chronionego krajobrazu ,,Złotogórski'' , ,,Nadwarciański'' oraz ,,Uniejowski'' . Przy realizacji gospodarki leśnej należy stosować się do zasad gospodarowania przyjętych w rozporządzeniach o ich powołąniu

Obszary Natura 2000

Celem działania europejskiej sieci obszarów chronionych Natura 2000 jest powstrzymanie wymierania zagrożonych roślin i zwierząt oraz ochrona różnorodności biologicznej na terenie Europy. Do wdrożenia sieci zobowiązane są wszystkie kraje Wspólnoty.

Pomniki przyrody

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Turek znajduje się 33 uznanych pomników przyrody

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Turek

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych i ekosystemy reprezentatywne

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych i ekosystemy reprezentatywne wyznaczone zostały zgodnie z wymogami FSC® (znak odpowiedzialnej gospodarki leśnej)

Asset Publisher Asset Publisher

Back

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

OCHRONA LASU PRZED POŻARAMI

Za prawie 90% pożarów lasu odpowiadają ludzie ,a ujmując wprost ludzka głupota i brak umiejętności przewidywania skutków nieostrożnego posługiwania się ogniem.

Od 12 marca w Nadleśnictwie Turek rozpoczęła się bezpośrednia akcja w ochronie przeciwpożarowej.

Wprowadzenie akcji bezpośredniej w nadleśnictwie Turek oznacza, że lasy są monitorowane z wież obserwacyjnych, a także patrolowane systematycznie w okresie dużego zagrożenia pożarowego. Samochody straży leśnej są wyposażone w sprzęt gaśniczy.

Służba leśna  musi być w stałej gotowości, a w siedzibie nadleśnictwa pełnione są dyżury w Punkcie Alarmowo-Dyspozycyjnym.

Każdego roku, wraz z nadejściem wiosny, rozpoczyna się sezon zwiększonego zagrożenia pożarowego.  W Polsce powstaje średnio 3,5 tyś. pożarów lasu, zdecydowana większość wczesna wiosną. Za prawie 90 % z nich odpowiadają niestety ludzie.



W razie zauważenia pożaru lasu prosimy o telefoniczną informację.
Telefony alarmowe:

PAD (Punkt Alarmowo-Dyspozycyjny w siedzibie nadleśnictwa): 63 278 54 41

kom. 606 906 037

oraz numery: 998 , ewentualnie 112