Asset Publisher Asset Publisher

Ochrona lasu

Ochrona lasu w nadleśnictwie to ciągła obserwacja i zapobiegania zjawiskom niekorzystnym i niebezpiecznym dla lasów. Jest to ochrona przed owadami, przed zwierzyną, gryzoniami, grzybami. Zabiegi ochronne to także ochrona naturalnych sprzymierzeńców lasów - mrówek, płazów, gadów, ptaków i drapieżnych ssaków owadożernych.

Wiedza o procesach zachodzących w przyrodzie i ciągła kontrola stanu środowiska leśnego pozwalają nam z  wyprzedzeniem wykrywać  zagrożenia, mogące wpłynąć negatywnie na stan lasów Nadleśnictwa Turek.  Każdego roku podejmowane są działania mające na celu zachowanie trwałości lasu i zwiększenie jego naturalnej odporności na czynniki szkodotwórcze.

Zagrożenia dzieli się na trzy grupy:

  • biotyczne (np. szkodliwe owady, grzyby patogeniczne, ssaki roślinożerne);
  • abiotyczne – ekstremalne zjawiska atmosferyczne (np. silne wiatry, śnieg, ulewne deszcze, wysokie i niskie temperatury);
  • antropogeniczne – wywołane przez człowieka (np. pożary, zanieczyszczenia przemysłowe, zaśmiecanie lasu).

Zagrożenia biotyczne

Obszary leśne Nadleśnictwa Turek ze względu na stosunkowo niewielkie zróżnicowanie siedlisk
(szczególnie  leśnictwa Krwony, Kotwasice i Cisew) leśnych są  zagrożone gradacyjnym występowaniem szkodników owadzich pierwotnych, spośród których największe potencjalne zagrożenie stanowią gradacje brudnicy mniszki, boreczników i strzygoni choinówki.

Spośród szkodników wtórnych sosny największe znaczenie mają cetyńce oraz przypłaszczek granatek. Spośród szkodników upraw wspomnieć należy o  zagrożeniu ze strony szeliniaka sosnowca.

Bardzo ważnymi sprzymierzeńcami leśników w walce z nadmiernym rozmnożeniem się szkodliwych owadów są ptaki. Aby poprawić ich warunki bytowania, wywieszamy w lasach budki lęgowe i czyścimy je corocznie, a zimą gdy panują trudne warunki zapewniamy odpowiednią karmę. Wywieszane są również schrony dla nietoperzy. 

Duże znaczenie gospodarcze mają szkody powodowane przez zwierzynę przede wszystkim przez jelenie i sarny, przed którymi zabezpiecza się w uprawy poprzez grodzenie, smarowanie repelentami. Zimą podczas wykonywania pielęgnacji młodników i drzewostanów pozostawia się zwierzynie do zgryzania ścięte i pozbawione gałęzi drzewa. Działania takie znacznie ograniczają szkody w młodnikach.

Zagrożenia abiotyczne

Spośród czynników abiotycznych wpływ na stan zdrowotny i sanitarny lasów mają susze (obszar najniższych opadów w Polsce) oraz wahania poziomu wód gruntowych, a także przymrozki i huraganowe wiatry.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Tegoroczna XIX edycja Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" cieszyła się wielkim zainteresowaniem

Organizatorem XIX Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" był Oddział PTTK Turek przy wsparciu Nadleśnictwa Turek, Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Turku, UGiM Tuliszków. Bezpieczeństwo uczestników rajdu nadzorowali druhowie z OSP Cisew, OSP Żuki oraz OSP Wietchinin.

Rajd cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Październikową niedzielę postanowili wspólnie spędzić całe rodziny, – gdzie najmłodsi mieli zaledwie kilka miesięcy, –  zorganizowane grupy szkolne oraz indywidualni turyści. W tym roku na starcie w szkółce leśnej Ruda spotkało się blisko 700 uczestników. Mieli do wyboru cztery trasy, tak aby każdy mógł dostosować dystans do własnych możliwości i oczekiwań. Pierwszą o długości 6 km dostosowaną do osób poruszających się na wózkach i kolejne rowerowe, liczące 15 km, 23 km lub 40 km.