Asset Publisher Asset Publisher

Łoś - Las łęgowy

Łoś i las łęgowy

Łoś (Alces alces)

Łoś jest największym ssakiem z rodziny jeleniowatych żyjącym w Polsce. Samiec (byk) osiąga wagę do 750 kg, wysokość w kłębie do 2,5m. Okazałe poroże, często w formie łopat, byk zrzuca i odbudowuje co roku.  Samica (łosza, klępa) jest mniejsza i osiąga masę do 400 kg. Rodzi co roku 1 do 3 młodych zwanych cielakami lub łoszakami. Jest roślinożercą, żywi się chętnie roślinami wodnymi, ale też trawami, turzycami, pędami i liśćmi oraz owocami. Zimą zjada pędy i korę drzew  iglastych. Dorosły osobnik potrzebuje nawet do 50 kilogramów pokarmu dzienne. Żyje do 25 lat.

Liczebność łosia na terenie nadlesnictwa szacowana jeest na około 40 sztuk. Co roku kilka sztuk gine w kolizjach z samochodami. jadąc przez las nalezy zachować dużą ostrożność.

 

Siedlisko przyrodnicze o nazwie las łęgowy tworzy się na terenach nadrzecznych, w zasięgu wód powodziowych. Charakterystyczne dla niego są okresowe zalewy. Rosnące na tym żyznym siedlisku drzewa osiągają pokaźne rozmiary Głównym gatunkiem lasotwórczym jest dąb szypułkowy, a domieszkowymi olcha czarna, jesion wyniosły, wiązy, klony, lipa drobnolistna, brzoza. W podszycie znajdziemy bez czarny, głóg, kalinę koralową, trzmielinę, czeremchę zwyczajną. Gatunki runa najczęściej występujące w lasach łęgowych to kuklik zwisły, gajowiec żółty, pokrzywa, ziarnopłon wiosenny, podagrycznik pospolity, bluszczyk kurdybanek, miodunka ćma. Uroczysko Zieleń obejmuje około 55 ha lasów łęgowych.

 

 


Asset Publisher Asset Publisher

Back

KONKURS GRZYBIARSKI

KONKURS GRZYBIARSKI

Ogłaszamy dziewiąty już z kolei KONKURS GRZYBIARSKI - konkurs na znalezienie największych okazów

Zbieranie grzybów to wielka przyjemność, ale należy pamiętać aby robić to odpowiedzialnie i zbierać tylko grzyby jadalne i nam dobrze znane.

 

Poniżej przydatne informacje dotyczące tegorocznej edycji konkursu.

 

Organizatorem konkursu jest Nadleśnictwo Turek.

Konkurs rozgrywany będzie w dwóch kategoriach:

1. Największa waga owocnika wyrażona w gramach

2. Największa średnica kapelusza wyrażona w milimetrach

Konkurs trwa do 30 listopada 2021 roku.

Aby wziąć udział w konkursie należy zgłosić się ze znalezionym grzybem w siedzibie nadleśnictwa (ul. Chopina 70, 62-700 Turek, sekretariat), w dni robocze od poniedziałku do piątku w godzinach od 7:00 do 15:00. Grzyb zostanie komisyjnie pomierzony i zważony. Karta pomiarów zostaje w dokumentacji komisji, a jej kopię otrzymuje znalazca grzyba.

Grzyb musi być jadalny i nie objęty ochroną gatunkową.

Wyniki konkursu zostaną ogłoszone na stronie internetowej Nadleśnictwa Turek w grudniu 2021 r.

Dla znalazców trzech największych okazów w każdej kategorii przewidujemy atrakcyjne nagrody

 

Dane osobowe zbierane na potrzeby niniejszego konkursu będą przetwarzane zgodnie z naszą Polityką bezpieczeństwa danych osobowych – więcej informacji znajdą Państwo tutaj  https://turek.poznan.lasy.gov.pl/ochrona-danych-osobowych

Życzymy udanych łowów.