Asset Publisher Asset Publisher

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych i ekosystemy reprezentatywne wyznaczone zostały zgodnie z wymogami FSC® (znak odpowiedzialnej gospodarki leśnej)

Lasy o szczególnych walorach przyrodniczych – HCVF

Lasy HCVF (High Conservation Value Forests) są wyznaczane z wykorzystaniem „Kryteriów wyznaczania Lasów o szczególnych walorach przyrodniczych w Polsce", opracowanych przez Związek Stowarzyszeń „Grupa Robocza FSC® Polska". Zidentyfikowanie powierzchni HCVF jest według zasad FSC® jednym z elementów prowadzenia dobrej gospodarki leśnej.

Kategorie lasów HCVF, które występują w Nadleśnictwie Turek:

HCVF 1. Lasy posiadające globalne, regionalne lub narodowe znaczenie pod względem koncentracji wartości biologicznych
HCVF 1.2. Ostoje zagrożonych i ginących gatunków

HCVF 3. Obszary obejmujące rzadkie, ginące lub zagrożone ekosystemy
HCVF 3.1. Ekosystemy skrajnie rzadkie i ginące, marginalne z punktu widzenia gospodarki leśnej
HCVF 3.2. Ekosystemy rzadkie i zagrożone w skali Europy, lecz w Polsce pospolitsze i występujące wielkoobszarowo, stanowiące ważne obszary gospodarki leśnej

HCVF 4. Lasy pełniące funkcje w sytuacjach kryzysowych
HCVF 4.1. Lasy wodochronne
HCVF 4.2. Lasy glebochronne

HCVF 6. Lasy kluczowe dla tożsamości kulturowej lokalnych społeczności

Rozmieszczenie lasów HCVF w Nadleśnictwie Turek przedstawiono na mapkach- do pobrania poniżej.


Ekosystemy reprezentatywne

Ekosystemy reprezentatywne, to wytypowane obszary, na których nie prowadzi się działań gospodarczych w celu zachowania i obserwowania przebiegu naturalnych procesów ekologicznych w nich zachodzących, za wyjątkiem wykonywania niezbędnych działań podnoszących walory przyrodnicze i służących zachowaniu tych ekosystemów.
W Nadleśnictwie Turek łączna powierzchnia takich ekosystemów wynosi 769,89 ha, co stanowi 5,34% powierzchni leśnej Nadleśnictwa Turek.
Wyznaczenie i właściwe oznakowanie na mapach ekosystemów reprezentatywnych wchodzi w zakres realizacji punktu 6.4 zasad i kryteriów FSC®, w którym zapisano, że „Reprezentatywne ekosystemy w ramach krajobrazu należy ochraniać w ich stanie naturalnym oraz zaznaczać je na mapach stosownie do zakresu działań oraz unikalnego charakteru danych zasobów".


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Pomniki przyrody

Pomniki przyrody

Na terenie zarządzanym przez Nadleśnictwo Turek znajduje się 33 uznanych pomników przyrody

5 z nich to pomniki powierzchniowe z wawrzynkiem wilczełyko, bluszczem pospolitym i podkolanem białym, 23 to pomniki jako pojedyncze drzewa (dęby szypułkowe i bezszypułkowe, sosna czarna, sosna zwyczajna, daglezja zielona, grusza pospolita, modrzew europejski, lipy drobnolistna i wiązy szypułkowe), 3 pomniki jako grupa drzew (dęby szypułkowe) i 2 głazy narzutowe.