Asset Publisher Asset Publisher

Lasy prywatne

Nadleśnictwo Turek sprawuje nadzór nad lasami niestanowiącymi własności Skarbu Państwa we wszystkich gminach powiatu tureckiego oraz w gminie Uniejów na mocy stosownych porozumień, podpisanych przez Nadleśniczego Nadleśnictwa Turek i właściwych Starostów.

W zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Turek lasy niebędące własnością Skarbu Państwa zajmują powierzchnię 9024,47 ha zlokalizowanych na terenie 12 leśnictw. Zatem, lasy niestanowiące własności Skarbu Państwa stanowią ponad 40 % udziału w zasięgu administracyjnym Nadleśnictwa Turek.

W biurze nadleśnictwa sprawami lasów niepaństwowych zajmuje się Anna Cicha tel 604 489 567. W terenie, w imieniu nadleśniczego, nadzór nad prawidłową gospodarką leśną sprawują leśniczowie.

Zakres nadzoru obejmuje:

·  cechowanie i wystawianie świadectw legalności pozyskanego drewna

·  wystawianie decyzji na wykonanie prac, których zaniechanie stwarza zagrożenie trwałości lasu

·  prognozowanie występowania chorób i szkodników lasu

·  doradztwo fachowe dotyczące problemów gospodarki leśnej

·  kontrolę wykonania przez właścicieli zadań ustalonych w uproszczonym planie urządzania lasu


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Leśne SPA

Leśne SPA

W leśnictwie Zdrojki nie ma naturalnych zbiorników wodnych. Dlatego tak ważne jest utrzymanie wody choć w kilku miejscach

W większości przypadków to zwierzęta zdecydowały o wyborze tych sadzawek. Gdy rozpoczynałem swoją ”przygodę z lasem”, odchodzący na emeryturę leśnik wskazał mi te miejsca ze słowami „dbaj o nie, bo woda w lesie to życie”. Teraz ja zapoznałem z lokalizacją młodszego kolegę. Trafiło wybornie bo pasją Grzegorza jest fotografowanie i filmowanie przyrody. Ja informacje o zwierzętach przybywających na leśne SPA czerpałem z pozostawionych śladów. Dla doświadczonego leśnika były jak otwarta książka. Przyznaję jednak, że film mnie oczarował, że moja wiedza była o wiele skromniejsza, użyję porównania: czarno – biała. Bogatsza za to o zapachy i głosy lasu.
Wspomniałem, że to zwierzęta dokonały wyboru, bo bardzo ważny jest skład mineralny i organiczny „babrzysk”. Błoto działa antyseptycznie na zranienia i zadrapania, łagodzi po ukąszeniach owadów i pomaga pozbyć się pasożytów. Prawdziwymi czyścioszkami są dziki, na ich skórze nie spotyka się kleszczy i strzyżaków.
 
Na filmie widać jak dziki zjadają grudki błota, najprawdopodobniej w celu neutralizacji szkodliwych substancji występujących w zjadanych roślinach i poprawy przebiegu procesów trawiennych.
Film pokazuje jak wiele zwierząt korzysta z tych wodopojów i jak bogata jest fauna podmiejskich lasów. Wielkość zagłębienia świadczy, że istnieje od bardzo wielu lat. Do tego, pokazanego na filmie, nie można dojechać. Gdy nie ma opadów, wodę donosimy w pojemnikach.
Namawiamy do wystawienia pojemników z wodą w ogrodach lub na trawnikach. Pamiętać trzeba, by do miseczki z wodą włożyć kamień na którym ptaki czy owady będą mogły przysiąść. Większe pojemniki trzeba zabezpieczyć by zwierzęta się nie utopiły.
Podglądanie pluskających się ptaków i ich śpiew będzie nagrodą – tak, jak dla nas nagrodą jest oglądanie zwierząt odwiedzających wodopój.
PS.
Inne filmy kolegi Grzegorza można znaleźć na Youtubowym kanale: „Co w borze piszczy”. Polecam!