Asset Publisher Asset Publisher

Certyfikaty

Certyfikat PEFC

Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu posiada certyfikat PEFC

PEFC Council (Programme for the Endorsement of Forest Certification Schemes) - Program Zatwierdzenia Systemów Certyfikacji Leśnej) jest niezależną, pozarządową organizacją non-profit, założoną w 1999 roku. Głównym celem jest promocja trwale zrównoważonej gospodarki leśnej przez certyfikację wykonywana przez jednostki niezależne.  PEFC dostarcza mechanizm potwierdzającego, że nabywcy drewna i wyrobów z papieru promują zrównoważoną gospodarkę leśną.PEFC jest ogólnoświatową organizacją powołaną dla oceny i wzajemnego uznawania krajowych systemów certyfikacji, opracowanych przez wiele zainteresowanych stron.

ysokie standardy w ramach PEFC zawierają wymagania dotyczące:

  • Zabezpieczenia obszarów leśnych istotnych z ekologicznego punktu widzenia

  • Ochrony i wzbogacania różnorodności biologicznej

  • Zakazu zmiany lasów w inne formy użytkowania

  • Zakazu stosowania szkodliwych substancji chemicznychRegionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Poznaniu wdrożyła oraz stosuje kryteria określone w dok. Nr 4 Rady PEFC Polska – „Polskie kryteria i wskaźniki trwałego i zrównoważonego zagospodarowania lasów dla potrzeb certyfikacji lasów". RDLP w Poznaniu, a tym samym także Nadleśnictwo Turek posiada certyfikat PEFC ważny od 13 lipca 2021 roku do 12 lipca 2024 roku. Aktualne dane dotyczące PEFC, dostępne są na stronie www.pefc-polska.pl.

  • Zakazu wprowadzania gatunków drzewiastych modyfikowanych genetycznie

  • Przestrzegania praw pracowniczych i praw ludności tubylczej

  • Wspierania lokalnego rynku pracy

  • Zgodności z podstawowymi konwencjami Międzynarodowej Organizacji Pracy

  • Zapewnienia konsultacji z lokalną ludnością i interesariuszami

  • Uwzględnianie tradycyjnych praw użytkowania gruntów i lokalnych zwyczajów

W systemie PEFC certyfikowane są wszystkie lasy w zarządzie PGL LP.

 

Proces certyfikacji opiera się na trzech głównych filarach. Są to:

  • standardy, które opisują prowadzenie gospodarki leśnej i procedury audytu badającego zgodność prowadzonej gospodarki z tymi standardami;

  • system kontroli pochodzenia produktu w każdej firmie przetwarzającej produkty leśne;

  • zasady użycia logo certyfikatu na produktach pochodzących z certyfikowanych lasów.


Asset Publisher Asset Publisher

Back

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Blisko 700 osób gościliśmy na Rajdzie Pieczonego Ziemniaka

Tegoroczna XIX edycja Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" cieszyła się wielkim zainteresowaniem

Organizatorem XIX Integracyjnego Rajdu Turystycznego "Pieczonego Ziemniaka" był Oddział PTTK Turek przy wsparciu Nadleśnictwa Turek, Starostwa Powiatowego, Państwowej Straży Pożarnej, Komendy Powiatowej Policji w Turku, UGiM Tuliszków. Bezpieczeństwo uczestników rajdu nadzorowali druhowie z OSP Cisew, OSP Żuki oraz OSP Wietchinin.

Rajd cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Październikową niedzielę postanowili wspólnie spędzić całe rodziny, – gdzie najmłodsi mieli zaledwie kilka miesięcy, –  zorganizowane grupy szkolne oraz indywidualni turyści. W tym roku na starcie w szkółce leśnej Ruda spotkało się blisko 700 uczestników. Mieli do wyboru cztery trasy, tak aby każdy mógł dostosować dystans do własnych możliwości i oczekiwań. Pierwszą o długości 6 km dostosowaną do osób poruszających się na wózkach i kolejne rowerowe, liczące 15 km, 23 km lub 40 km.