Back
Wiosna w kolorze niebieskim
Wiosna w kolorze niebieskim
Kilka ciepłych dni spowodowało, że wiosna eksplodowała.
W ciepłe popołudnie byłem z wnukami na koncercie żaby moczarowej (samce na tę wyjątkową okazję wkładają błękitne smokingi), a wczoraj w lesie dostrzegłem kwitnące przylaszczki.
Niebieski kolor jest jednym z najrzadziej występujących w naturze. Większość pigmentów spotykanych w przyrodzie nie powstaje w organizmach żywych, są związane ze spożywanym pokarmem. Mięso łososia jest różowe, ponieważ zjada on różowe skorupiaki, szczygły uzyskują swój pigment z żółtych kwiatów.
Kolor niebieski występujący w przyrodzie nie jest pigmentem. Jeżeli pojawia się u zwierząt, jest to związane ze strukturą ich cząsteczek i sposobem, w jaki odbijają światło. Dotyczy to zwierząt, ale i ludzkich oczu. Niebieski kolor powstaje na skutek specyficznego załamania i odbicia światła (każdy leśnik to wie, patrząc w oczy błękitnookiej blondynce). Rośliny również nie są niebieskie. Ich kolor to iluzja spowodowana załamaniem światła, a nie posiadanym przez nie pigmentem.
Botanicy twierdzą, że niecałe 10% roślin posiada niebieskie kwiaty. Przylaszczki posługują się barwnikiem nazywanym antocyjanem. Jest on czerwony, jego połączenie z innymi cząsteczkami, a także sposób odbijania światła powoduje, że przylaszczki są cudownie niebieskie. W przyrodzie są bardzo nieliczne wyjątki wytwarzania niebieskiego pigmentu. Ewolucja nie była w stanie opanować procesu wytwarzania niebieskiego barwnika. Natura stworzyła jednak inne możliwości, byśmy widzieli ten kolor.
Szukając więc wiosny na spacerach, gdy spotkamy niebieskie zwierzę lub roślinę warto poświęcić chwilę na zachwyt.