Asset Publisher Asset Publisher

Zasoby leśne nadleśnictwa

Lasy nadleśnictwa wg stanu nadzień 1 stycznia 2014 roku zajmują 13996,38 ha.

Nadleśnictwo Turek charakteryzuje się znacznym rozproszeniem tworzących je
292 kompleksów leśnych i parcel. Pod względem liczby przeważają zdecydowanie niewielkie
kompleksy o powierzchniach nieprzekraczających 5 ha – jest ich łącznie 193.

Na tym terenie udział lasów nie będących własnością Skarbu Państwa wynosi 38%. Udział Lasów Państwowych w powierzchni ogólnej lasów wynosi 59%. Lasy innej własności - 3%. Lesistość obszaru administrowanego przez nadleśnictwo wynosi ok. 23,4%. Tylko 5 kompleksów ma powierzchnię powyżej 500ha, a aż 173 to kompleksy poniżej 5ha. Znaczna część lasów to lasy ochronne -74%. Większość terenu zajmują bory sosnowe i lasy mieszane. Około 35% stanowią drzewostany posadzone w latach 1950 – 1970 w akcji zalesiania słabych i nieużytkowanych gruntów rolnych. Przeciętny wiek drzewostanów wynosi 52 lata.

Pod względem klimatycznym lasy nadleśnictwa położone są w środkowej części Krainy Wielkich Dolin, a klimat charakteryzuje się bardzo niską sumą opadów w roku /520 mm/ i w okresie wegetacyjnym /375mm/.


Dominującymi typami siedliskowymi w Nadleśnictwie są BMśw- 29,51% ; Bśw- 28,81% ; oraz LMśw- 22.56%.

Siedliska borowe zajmują 63,37 % powierzchni leśnej natpmiast siedliska lasowe  i olsy 36,63%

Przyjmując za kryteria warunki wilgotnościowe, siedliska zajmują:

suche (Bs) 1,86%

świeże (Bśw, BMśw, LMśw, Lśw) 84,84%

wilgotne (Bw, BMw, LMw, Lw)  10.67%

bagienne (BMb, Lmb, Ol, Olj, Lł) 2,63 %


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Modliszka zwyczajna

Modliszka zwyczajna

Wraz z postępującymi zmianami klimatu możemy spotkać w naszym kraju gatunki roślin i zwierząt do niedawna występujące jedynie w cieplejszych rejonach Europy

Wraz z postępującymi zmianami klimatu możemy spotkać w naszym kraju gatunki roślin i zwierząt do niedawna występujące jedynie w cieplejszych rejonach Europy. Takim gatunkiem jest np.: modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), którą kiedyś spotkać można było jedynie w południowej części naszego kraju, natomiast przez ostanie kilka lat trwa jej ekspansja na północ i obecnie jest już widywana w całej Polsce.

Owad ten preferuje suche, ciepłe i nasłonecznione stanowiska pól, lasów i oczywiście też miast. Samica jest zazwyczaj większa od samca. Modliszka jest wytrawnym łowcą, potrafi swoją silną pierwszą parą kończyn złapać "ofiarę" większą od siebie (np.: szarańczę), by następnie zjeść ją żywcem. Gatunek ten objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.