Asset Publisher Asset Publisher

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe

Zespoły przyrodniczo-krajobrazowe położone w zasięgu terytorialnym Nadleśnictwa Turek

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Zieleń I utworzony na mocy Rozporządzenia
nr 9/2004 Wojewody Łódzkiego z dnia 9.11.2004 r. Położony jest na obszarze Natura 2000 Dolina Środkowej Warty. W skład Zespołu Przyrodniczo Krajobrazowego Zieleń I wchodzą oddziały 274-277 leśnictwa Uniejów, obręb Linne. W stanie posiadania nadleśnictwa znajduje się 77,70 ha. Na terenie tego uroczyska jest poprowadzona leśna ścieżka dydaktyczna „Zieleń", o długości 3,30 km. Obejmuje ona 4 przystanki, opisujące walory tego miejsca: las łęgowy, łąka śródleśna, starorzecze Niwka, dokarmianie zwierzyny. Teren w pobliżu wody zamieszkiwany jest przez bobry.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy Zieleń II składa się z dwóch części. Jedna to obszar w obrębie miasta Uniejów, a druga we wsi Zieleń. Łącznie zajmuje powierzchnię 15,65 ha. Został utworzony na mocy Uchwały Rady Miejskiej
w Uniejowie z dn. 23.02.2006 r.

Zespół Przyrodniczo-Krajobrazowy „Zabytkowy Park Podworski w Czepowie Dolnym" o pow. 4,63 ha jest w całości położony na gruntach nie należących
do Nadleśnictwa Turek – znajduje się w zasięgu terytorialnym jednostki. Powołany uchwałą nr XXVIII/153/04 Rady Miejskiej w Uniejowie z 30 września 2004 r.


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Najcieplejsze drewno na Świecie!

Chcesz kupić drewno prosto z lasu i dowiedzieć się jak to zrobić? Chcesz być na bieżąco z ofertą Nadleśnictwa na drewno opałowe? Zapoznając się z poniższym artykułem uzyskasz potrzebne informacje.

Możliwość zakupu drewna istnieje w dowolnym momencie roku, jego pozyskanie trwa cały rok. Dzięki temu można w odpowiedni sposób przygotować zakupione drewno do palenia. W celu uzyskania jak najlepszego efektu spalania, a co za tym idzie ogrzania budynku jak najmniejszym kosztem, drewno należy sezonować. Jest to bardzo ważny proces, ponieważ niesezonowane drewno może uszkodzić przewód kominowy, przez wydzielającą się w trakcie palenia smołę i kwasy. Sezonowanie drewna polega na stopniowym zmniejszaniu jego wilgotności w stabilnych warunkach - prosto rzecz ujmując - drewno należy wysuszyć. W tym celu zakupione wałki drewna powinno się pociąć na odpowiednie długości, następnie połupać
i ułożyć w suchym przewiewnym miejscu np. pod wiatą czy w drewutni. Czas trwania sezonowania zależy od wielu czynników, między innymi od gatunku drewna, ale powinien trwać nie mniej niż 1 rok, a w wypadku dębu najlepiej 3 lata

Kupując drewno warto wziąć pod uwagę nie tylko jego cenę, ale również kaloryczność. Wskazuje nam ona ile energii można uzyskać podczas całkowitego spalania określonej masy drewna, najczęściej wyrażana jest w jednostce kWh/mp (kilowatogodzina na metr przestrzenny). Im większa kaloryczność tym większa ilość ciepła, co oznacza mniejszą ilość potrzebnego drewna do ogrzania naszego budynku. W tabeli przedstawiono wartość opałową wybranych gatunków.

Kaloryczność drewna

Gatunek

kWh/mp

sosna

1700

świerk

1600

dąb

2100

robinia akacjowa

2100

brzoza

1900

olcha

1500

 

Ceny drewna opałowego (S4) różnią się między sobą w zależności od gatunku. Warto pamiętać, że metr sześcienny to nie to samo co metr przestrzenny. Więcej informacji na ten temat można znaleźć oglądając krótki film, który wyjaśnia ten problem: 

 

Poniższa tabela przedstawia ceny 1 metra sześciennego drewna wybranych gatunków w Nadleśnictwie Turek.

Gatunek

Cena netto/m3

Cena brutto/m3

sosna

95,00

116,85

świerk

90,00

110,70

dąb, robinia akacjowa

140,00

172,20

brzoza, olcha

130,00

159,90

osika

80,00

98,40


Sprzedaż drewna S4 odbywa w kancelariach leśnictw Nadleśnictwa Turek w każdą środę w godzinach 7:00 - 9:00, za wyjątkiem leśnictwa Linne - sprzedaż w każdy wtorek tygodnia od 7:00 do 9:00. Adresy leśniczówek, w których można dokonać zakupu drewna, a także numery telefonów do leśniczych znajdują się pod adresem (kliknąć link poniżej)

 
Aktualną ofertę drewna opałowego można sprawdzić klikając w poniższy link (kliknąć link poniżej):

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1n2u1EUCZTofAVcm0ZIm66UfzEt-uxGq1nBtw6NhdQF0/edit?usp=sharing

Zapraszamy!