Asset Publisher Asset Publisher

Ścieżka edukacyjna MOCZARY

Zapraszamy na ok. godzinny spacer ścieżką przyrodniczą MOCZARY

Ścieżka zaczyna się i kończy przy szkółce leśnej gdzie hoduje się sadzonki drzew leśnych.

Po drodze  zobaczymy stawy będące ostoją płazów, ptaków i bobrów. Wiosenne wieczory rozbrzmiewają rechotem żab. Na przełomie marca i kwietnia można podziwiać gody żaby moczarowej, której samce w tym czasie przebarwiają się na niebiesko. Płotki z siatki zamontowane z obu stron szosy skierowują żaby do przejścia pod szosą. Dawniej w okresie godowym, podczas wędrówki do stawów, na szosie ginęły setki żab.

Woda w stawach została spiętrzona specjalnymi zastawkami na cieku wypływającym ze źródeł w lesie. Wysokość piętrzenia  dostosowano do potrzeb rozrodu płazów tworząc płytkie rozlewiska szybko nagrzewające się wiosną. Zastawki zatrzymują też wodę przez dłuższy czas potrzebny na pełny cykl rozwojowy płazów. Woda ze stawów, w razie potrzeby może też być użyta do celów przeciwpożarowych.

Dalej spotkamy ogromne i sędziwe dęby szypułkowe zasługujące na miano pomników przyrody. Obwód pnia niektórych przekracza 4 m, a wiek szacowany jest na ponad 300 lat.

Potem wejdziemy do boru mieszanego oraz obejrzymy piękne łąki położone w dolinie rzeki Topiec. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy spacerujące dostojnie żurawie, żerujące sarny, jelenie i łosie.

Przy alei pomnikowych dębów możemy odpocząć na kłodach drewna.

Płazy, które możemy spotkać podczas spaceru ścieżką:

- Żaba moczarowa

- Żaba trawna

- Grzebiuszka ziemna

- Rzekotka

- Ropucha szara

- Ropucha zielona

- Żaba wodna

- Żaba jeziorkowa

- Traszka grzebieniasta

- Traszka zwyczajna

 

Punkty informacyjne:

  1. Bezpieczna Rana
  2. Mała retencja wodna
  3. Dęby Grzymiszewskie
  4. Bór mieszany świeży

 

Po wcześniejszym uzgodnieniu dla grup zwiedzających możemy zapewnić przewodnika

 – tel. 63 278 54 41

Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Leśne SPA

Leśne SPA

W leśnictwie Zdrojki nie ma naturalnych zbiorników wodnych. Dlatego tak ważne jest utrzymanie wody choć w kilku miejscach

W większości przypadków to zwierzęta zdecydowały o wyborze tych sadzawek. Gdy rozpoczynałem swoją ”przygodę z lasem”, odchodzący na emeryturę leśnik wskazał mi te miejsca ze słowami „dbaj o nie, bo woda w lesie to życie”. Teraz ja zapoznałem z lokalizacją młodszego kolegę. Trafiło wybornie bo pasją Grzegorza jest fotografowanie i filmowanie przyrody. Ja informacje o zwierzętach przybywających na leśne SPA czerpałem z pozostawionych śladów. Dla doświadczonego leśnika były jak otwarta książka. Przyznaję jednak, że film mnie oczarował, że moja wiedza była o wiele skromniejsza, użyję porównania: czarno – biała. Bogatsza za to o zapachy i głosy lasu.
Wspomniałem, że to zwierzęta dokonały wyboru, bo bardzo ważny jest skład mineralny i organiczny „babrzysk”. Błoto działa antyseptycznie na zranienia i zadrapania, łagodzi po ukąszeniach owadów i pomaga pozbyć się pasożytów. Prawdziwymi czyścioszkami są dziki, na ich skórze nie spotyka się kleszczy i strzyżaków.
 
Na filmie widać jak dziki zjadają grudki błota, najprawdopodobniej w celu neutralizacji szkodliwych substancji występujących w zjadanych roślinach i poprawy przebiegu procesów trawiennych.
Film pokazuje jak wiele zwierząt korzysta z tych wodopojów i jak bogata jest fauna podmiejskich lasów. Wielkość zagłębienia świadczy, że istnieje od bardzo wielu lat. Do tego, pokazanego na filmie, nie można dojechać. Gdy nie ma opadów, wodę donosimy w pojemnikach.
Namawiamy do wystawienia pojemników z wodą w ogrodach lub na trawnikach. Pamiętać trzeba, by do miseczki z wodą włożyć kamień na którym ptaki czy owady będą mogły przysiąść. Większe pojemniki trzeba zabezpieczyć by zwierzęta się nie utopiły.
Podglądanie pluskających się ptaków i ich śpiew będzie nagrodą – tak, jak dla nas nagrodą jest oglądanie zwierząt odwiedzających wodopój.
PS.
Inne filmy kolegi Grzegorza można znaleźć na Youtubowym kanale: „Co w borze piszczy”. Polecam!