Asset Publisher Asset Publisher

Leśna ścieżka dydaktyczna ZIELEŃ

Uroczysko Zieleń położone jest w pradolinie rzeki Warty i obejmuje blisko 80 ha lasów, łąk i starorzeczy. Leży w Uniejowskim Obszarze Chronionego Krajobrazu i jest częścią obszaru Natura 2000 „Dolina Środkowej Warty”

Zmodernizowana w 2018 roku ścieżka dydaktyczna Zieleń prowadzi przez najciekawsze miejsca kompleksu. Długość ścieżki wynosi 2,7 km, a czas przejścia to 1,5 do 2 godzin.

Przebieg ścieżki jest oznakowany. W 6 punktach ustawione są makiety zwierząt w naturalnych rozmiarach. Pozwala to zwiedzającym ocenić różnice wielkości zwierząt bytujących w naszych lasach, od zająca do łosia. Na każdy zwierzęciu  umieszczono kod QR, który przekierowuje na stronę internetową z podstawowymi wiadomościami o prezentowanym gatunku i  dodatkowo omówionym tematem: 

1. Łoś - Las łęgowy,

2. Sarna - Łąka śródleśna,

3. Jeleń - Starorzecze Warty,

4. Dzik - Las  rezerwuarem wody, 

5. Bobry i ich działalność,

6. Zając - Funkcje martwych drzew.

Więcej wiadomości na podstronach internetowych Nadleśnictwa Turek.

Zapraszamy!


Asset Publisher Asset Publisher

Zurück

Modliszka zwyczajna

Modliszka zwyczajna

Wraz z postępującymi zmianami klimatu możemy spotkać w naszym kraju gatunki roślin i zwierząt do niedawna występujące jedynie w cieplejszych rejonach Europy

Wraz z postępującymi zmianami klimatu możemy spotkać w naszym kraju gatunki roślin i zwierząt do niedawna występujące jedynie w cieplejszych rejonach Europy. Takim gatunkiem jest np.: modliszka zwyczajna (Mantis religiosa), którą kiedyś spotkać można było jedynie w południowej części naszego kraju, natomiast przez ostanie kilka lat trwa jej ekspansja na północ i obecnie jest już widywana w całej Polsce.

Owad ten preferuje suche, ciepłe i nasłonecznione stanowiska pól, lasów i oczywiście też miast. Samica jest zazwyczaj większa od samca. Modliszka jest wytrawnym łowcą, potrafi swoją silną pierwszą parą kończyn złapać "ofiarę" większą od siebie (np.: szarańczę), by następnie zjeść ją żywcem. Gatunek ten objęty jest w Polsce ścisłą ochroną gatunkową.